|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy spot ZIKiT-u jest zbyt drastyczny? Tylko tak można dotrzeć do "zombie"

Jedni mówią, że jest zbyt drastyczny. Inni, że tylko w ten sposób można dotrzeć do tak zwanych zombie, czyli pieszych wpatrzonych w ekrany telefonów, albo zasłuchanych w muzyce płynącej ze słuchawek. Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaprezentował nowy, mocny spot, który w autobusach i tramwajach ma uczulać pieszych, by zwracali baczniejszą uwagę na to, co dzieje się wokół nich. Jak się okazuje coraz częściej wspomniani "zombie" stają się ofiarami wypadków. Tymczasem pieszy w starciu z kilkudziesięciotonowym tramwajem ma nikłe szanse na przeżycie.

Posłuchaj materiału Jakuba Kusego

źródło: ZIKiT

- "Weźże uważaj" to nowy spot wykorzystujący ten regionalizm "weźże". Tym razem chcemy zwrócić uwagę na pieszych, którzy często zapominają, że nie są sami w przestrzeni publicznej. Często też chodzą w słuchawkach. Na nagraniu widzimy młodą osobę, która idzie przez miasto i nie patrzy na to, co jest obok. Na przejściu nie patrzy na sygnalizator, na którym jest czerwone światło. Motorniczy nie ma jak wyhamować. Urywa się dźwięk i finał jest jasny - mówi Magdalena Wasiak z ZIKiT-u.

Jak tłumaczy Marek Gancarczyk z MPK, tramwaj nie zatrzyma się w miejscu. "To pojazd, który często waży ponad 30 ton. W przypadku Krakowiaka ponad 60 ton. Ma stalowe koła. Jadąc z prędkością 30 km/h, często potrzebuje ponad 20 metrów, żeby sie zatrzymać. W tym roku była jedna taka sytaucja. Osoba na ulicy Franciszkańskiej weszła prosto pod tramwaj i poniosła śmierć. Były też dwa inne tragiczne przypadki. Osoby odniosły tam poważne obrażenia" - mówi.

Jak się okazuje, ten 30-sekundowy spot to dopiero początek. Po weekendzie majowym ZIKiT będzie kontynuował akcję. Pojawią się zmiany dotczące kierowców. Będą one miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. "Przygotowujemy pewne zmiany infrastrukturalne. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Z drugiej strony jest też wymiar zwracania uwagi przez służby porządkowe. To się dzieje. Jesteśmy w kontakcie z policją. To kluczowe. Wszystko co w tym roku będziemy robić, jest nacechowane zwróceniem uwagi kierowców na przejścia. Tam muszą uważać" - tłumaczy Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT.

- To, że ten obraz jest taki drastyczny i się o tym dyskutuje, to jest atut tego filmu. Jakby on przeszedł w sposób niezauwazony, efektu by nie było. Chodzi o to, żeby pokazać, że skutki zderzenia z tramwajem są tragiczne - podsumowuje Marek Gancarczyk.

Tymczasem w Sztokholmie i w Antwerpii na niektórych skrzyżowaniach pojawiły się już znaki ostrzegające pieszych przed bezwolnym wpatrywaniem się w ekran smartfonów. 

 

 

 

 

(Jakub Kusy/ko)

97%
3%