|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nowa Huta Dziś" - kolejne dwa miliony na realizacje projektów mieszkańców

Nowe lampy wzdłuż Alei Pokoju, remonty chodników i wymiana nawierzchni na kilkunastu nowohuckich ulicach. To tylko niektóre projekty, które zostaną zrealizowane w ramach drugiej edycji programu Nowa Huta Dziś. Podobnie jak w ubiegłym roku, na projekty infrastrukturalne pięć nowohuckich dzielnic otrzyma dodatkowe dwa miliony złotych.

posłuchaj materiału Jakuba Kusego

fot: Paweł Topolski

Choć te pieniądze są kroplą w morzu potrzeb zaniedbywanej przez lata dzielnicy, to nowohucianie dostrzegają pozytywne zmiany, jakie zachodzą w ich najbliższym otoczeniu: "Zmienia się bardzo na plus, już 30 lat tu mieszkam i widzę jak się zmienia...widać, że idzie do przodu. Jest dużo odnowionych rzeczy, wyraźnie się poprawia. Przez długi czas Nowa Huta była zapomniana, teraz chodniki są naprawiane, oby jak najwięcej takich zmian" - mówią mieszkańcy dzielnicy.

Andrzej Mikołajewski, dyrektor ZIKiT dodaje, że są widoczne efekty i mieszkańcy, którzy głosowali widzą, że ich głos się liczy, ich starania się ziściły a to jest potwierdzeniem misji, czyli spełnieniem potrzeb mieszkańców.

Na realizację z budżetu obywatelskiego oraz rad dzielnic udało się wygospodarować dwa miliony złotych. Na specjalnie przygotowanej interaktywnej mapie wskazano wszystkie propozycje zadań, które mogą  być realizowane w Nowej Hucie z podziałem na pięć dzielnic, czyli Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i sama XVIII dzielnica Nowa Huta. Na mapie już w tym momencie jest 101 zadań do realizacji. Są to propozycje, które zostały zgłoszone przez mieszkańców podczas poprzedniej edycji w 2017 roku. One zostały pozytywnie zweryfikowane przez inspektorów ZIKiTu pod względem formalnym i prawnym, natomiast z uwagi na hierarchię wykonania pewnych zadań, zostały odrzucone przez radnych dzielnicowych. Są to bardzo dobre zadania, na które oddawali swój głos mieszkańcy, co jest najważniejsze, i one przeszły na kolejną edycję w 2018.

 

 

Jak przypomina Magdalena Wasiak z ZIKiTu - warto wejść na stronę ZIKiT, zapoznać się z propozycjami.  Głosować mogą wszyscy krakowianie, nie tylko mieszkańcy pięciu nowohuckich dzielnic. "Co istotne, w prosty sposób można także dodać swoją propozycję nowego zadania. Pod mapą znajduje się formularz, wypełniamy go, dodając swoje dane kontaktowe, żeby ewentualnie dopytać się, gdyby wiadomość była niekompletna i w ten sposób jesteśmy też twórcami nowych punktów na tej interaktywnej mapie" - mówi rzecznik prasowa ZIKiT. 

"Wydaje się, że to bardzo dobry kierunek, żeby iść w tę stronę, bo to naprawdę przy współpracy urzędników, radnych i mieszkańców powoduje, że są remontowane te części dzielnicy, które są najbardzie newralgiczne z punktu widzenia tych, którzy tu żyją, czyli mieszkańców" - mówi Stanisław Moryc, przewodniczący dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Jak podkreślają radni, mieszkańcy Nowej Huty w ubiegłym roku wykazali się nadzwyczajną aktywnością. W poprzedniej edycji zgłosili ponad 450 projektów. Na głosowanie lub zgłaszanie własnych propozycji, krakowianie mają czas do 13 kwietnia.

 

Rusza kolejna edycja programu "Nowa Huta Dziś"

 

 

Jakub Kusy/bp

 

100%
0%