|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Niewidome i słabo widzące dzieci wcieliły się w postaci z "Zemsty" Aleksandra Fredry

- To było wyjątkowe przeżycie! - mówili tuż po premierze przedstawienia "Plan zemsta" w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krakowie jego młodzi aktorzy. W role z komedii Aleksandra Fredry wcieliły się dzieci niewidome i słabo widzące. To efekt współpracy ośrodka z animatorami Teatru Bagatela. Próby trwały zaledwie dwa miesiące.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

fot: Magdalena Zbylut

Pieczę nad początkującymi artystami sprawowali m.in. reżyserka Iwona Jera, muzyk, choreografowie, a także wychowawcy.

"To jest współpraca aktorów i dzieci, które nie pracują zawodowo na scenie. Każda ze stron daje bardzo dużo od siebie. I świetnie się uzupełnia" - mówi Radiu Kraków Iwona Jera.

"Na początku towarzyszyła nam trema, a potem było już tylko lepiej" - podkreśla słabo widząca Anastazja. "Po udziale w przedstawieniu czujemy się szczęśliwi. To dla nas bardzo ważne" - dodają Kamil i Kuba, którzy są niewidomi. 

Barbara Lenczowska, wychowawczyni z ośrodka podkreśla, że udział w spektaklu to szansa dla tych dzieci na otwarcie się na świat. "Widziałam, że te dzieci, które były wcześniej zamknięte, zakompleksione, nagle się otworzyły i miały radość z współtworzenia. Dzieci nie widzą, lub słabo widzą, ale mają niezwykle rozwinięte inne zmysły, m.in. słuch. Są też bardzo uważne i niezwykle potrafią się sobą opiekować podczas gry. Mają w sobie wielkie pokłady emocji i empatii" - wyjaśnia Barbara Lenczowska.

Na scenie zaaranżowanej w sali gimnastycznej przy ul. Tynieckiej wystąpiło 20 uczniów niewidomych i słabowidzących. Kolejna okazja do obejrzenia wariacji na temat "Zemsty" w wykonaniu podopiecznych ośrodka dopiero we wrześniu, już na scenie kameralnej Teatru Bagatela.

 

 

Magdalena Zbylut/bp

92%
8%