Jak przyznaje prezes Stowarzyszenia Podgórze.pl, Paweł Kubisztal, pomimo licznych perypetii, warto było o niego zawalczyć:

- Neon wisiał nad witryną księgarni przy ul. Kalwaryjskiej przez ostatnie 50-60 lat. To była księgarnia, która istniała od zawsze. Wszystko się zmienia w Podgórzu, a to był jedyny stały element. Jeszcze kilka miesięcy temu ten neon tam był. Bardzo ważny element dla dziedzictwa Podgórza. Jest czymś stałym, co było w krajobrazie naszej części miasta. Od ponad roku mamy Muzeum Podgórza, więc chcielibyśmy żeby ten neon - jeżeli już nie może być prezentowany w przestrzeni publicznej, bo księgarnia się już zamknęła, żeby trafił do Muzeum Podgórza. Neon na początku kwietnia trafił do Warszawy. Poprosiliśmy o pomoc Muzeum Krakowa. Konsekwentnymi działaniami zawarliśmy umowę z Muzeum Neonów o przekazaniu go z powrotem  do Krakowa. Neon jest w takim stanie, że warto go remontować. Nie świecił od lat. Ale są fachowcy, którzy potrafią to uzupełnić.

Neon podziwiać będzie można już wkrótce w Muzeum Podgórza przy ulicy Powstańców Wielkopolskich. Docelowo zawiśnie obok sklepiku muzealnego, który - jak dodaje nasz rozmówca - po części jest też księgarnią.
 

Posłuchaj także programu Przed hejnałem poświęconego krakowskim neonom


Bartłomiej Grzankowski/Bartlomiej Bujas/sp


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.