Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na Rynku Głównym inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2017.03.24 11:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:14 )
W piątek, w 223. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki, na krakowskim Rynku Głównym odbyła się uroczysta inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki, ogłoszonego przez Sejm z okazji 200. rocznicy jego śmierci.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki na Wawelu i Rynku Głównym

Uroczystość zorganizowano przed Wieżą Ratuszową, w miejscu gdzie 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę i ogłosił tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.

Obchody rozpoczęły się od wystrzału armatniego z tzw. wiwatówki Bractwa Kurkowego, po której nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu.

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego przywołał obraz Wojciecha Kossaka przedstawiający przysięgę Kościuszki na krakowskim Rynku. „Tamtego dnia rozpoczął się wielki zryw niepodległościowy dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności narodu i ugruntowania powszechnej wolności” - podkreślił prezydent.


Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda zachęca do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki


Przypomniał, że uroczystości upamiętniające na krakowskim Rynku oraz w całym kraju wpisują się w obchody proklamowanego przez Sejm roku Tadeusza Kościuszki. Obchody objęło patronatem UNESCO oraz prezydent Duda.

Podczas uroczystości Akt Powstania i Rotę Przysięgi odczytali krakowscy aktorzy Tomasz Schimscheiner i Krzysztof Jędrysek. Następnie delegacje złożyły kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę naczelnika. Wydarzenie zakończyło odegranie przez orkiestrę wojskową poloneza, którego autorstwo jest przypisywane Kościuszce. Przed Sukiennicami zacumował specjalny okolicznościowy balon na rozgrzane powietrze, ozdobiony ręcznie malowaną podobizną Tadeusza Kościuszki.

W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki znalazły się inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa.

Tradycyjnie, jak co roku w rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, zorganizowany został przez Politechnikę Krakowską uliczny bieg sztafetowy prowadzący szlakiem krakowskich pomników pamięci bohatera.

Politechnika Krakowska, której patronem jest naczelnik insurekcji, przygotowała konferencję naukową pod hasłem „Tadeusz Kościuszko. Historia, współczesność, przyszłość. Relacje i zależności”.

W sobotę na Rynku Głównym odbędzie się inscenizacja przysięgi Tadeusza Kościuszki z udziałem około 50 aktorów i statystów. Barwny pokaz potrwa od południa przez kilka godzin, a jego efektem będzie film, nakręcony przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inscenizacja jest inspirowana malowidłem Wojciecha Kossaka przedstawiającym to wydarzenie historyczne.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem Insurekcji 1794 r. oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 r. trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju i złożona w krypcie na Wawelu.

 

PAP, jgk

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 19:18

    Co sprawia, że młodzi ludzie coraz częściej odsuwają się od kościoła?

  • 19:05

    Dariusz Martynowicz: Oczekujemy zapowiadanego cięcia podstawy programowej o 20 procent, a nie pudrowania trupa

  • 19:05

    Wisła-Podbeskidzie - czyli rywal "pod kreską"! TRANSMISJA

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię