"Pierwsze starania o jego postawienie to był rok 1966, okres gigantycznej pomnikomanii w Polsce ponieważ wówczas powstawało mnóstwo pomników, tablic pamiątkowych. To była inicjatywa lokalna, która oczywiście została później zaakceptowana przez najwyższe władze partyjne. Natomiast pierwszy plan był taki, żeby ten pomnik został odsłonięty w 1970 roku, czyli na stulecie urodzin Lenina. W skutek różnych "obsuw" ostatecznie został odsłonięty w 103. rocznicę" - mówi Semik.

Od początku nie podobał się mieszkańcom - mówi Piotr Fugiel ze Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.

Ostatecznie po serii kilkutysięcznych manifestacji 10 grudnia 1989 roku, w niedzielę wieczorem, trzy dni przed kolejną rocznicą stanu Wwojennego, pomnik został zdemontowany.

W usunięciu pomnika pomagała straż pożarna - opowiada radny miasta Krakowa Włodzimierz Pietrus, który należał do Federacji Młodzieży Walczącej i uczestniczył w tamtych wydarzeniach. To było ważne i symboliczne wydarzenie.

Pomnik został zdeponowany w forcie w Wróblowicach, gdzie przeleżał kilka lat.

Miejsce po pomniku w czynie społecznym uprzątnęli mieszkańcy Nowej Huty.

 

(Katarzyna Maciejczyk/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.