|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy chcą dużego parku w sąsiedztwie osiedla, urzędnicy wolą pięć bloków z zieleńcem

Spór o propozycję zagospodarowania terenu tak zwanego "Ogrodnika", czyli prywatnej szkółki roślin na krakowskim osiedlu Podwawelskim. Magistrat przygotowuje plan miejscowy dla tego rejonu miasta. Lokatorzy okolicznych bloków złożyli ponad 2000 uwag. Większość została odrzucona.

Posłuchaj, co mówią mieszkańcy

fot: Joanna Orszulak

Przedstawiciele magistratu twierdzą, że uwagi złożone przez mieszkańców w wielu przypadkach wzajemnie się wykluczały, dlatego nie zostały uwzględnione. Przygotowany projekt planu miejscowego przewiduje zabudowę na obszarze "Ogrodnika". Mogłoby tam powstać pięć bloków, każdy po 5 pięter.

Mieszkańcy Osiedla Podwawelskiego zwracają uwagę, że w osiedlowej szkole i żłobku publicznym nie ma już miejsc, trudno też dostać się do lekarza w ośrodku zdrowia. Zarzucają urzędnikom, że konsultacje zostały przeprowadzone pro forma, bo wymagały tego procedury, a nie po to, aby poznać ich zdanie. "Tutaj nikt nie mówi o tym, żeby zabrać prywatnym właścicielom ten teren. Mieszkańcy proponują, by miasto wykupiło ten teren. Chodzi o to, że pojemność osiedla jest wyczerpana. Już teraz kanalizacja wybija. A pojawia się też kwestia zabudowania korytarza powietrznego od południowego zachodu" - podkreślają w rozmowie z Radiem Kraków mieszkańcy. 

Działania mieszkańców wspiera rada dzielnicy Dębniki. Jak mówi radna Judyta Pyzik - urzędnicy nie liczą się z opinią lokatorów bloków. "Tutaj jest interes kilku tysięcy osób. Projekt dogęszczenia tego osiedla jest absurdalny. Myśleliśmy, że po przykładzie Ruczaju i Avii, tak nie będzie się już budować w Krakowie" - komentuje radna. 

Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu wyjaśnia, że opinie mieszkańców odrzucono, bo w większości były ze sobą sprzeczne. Nie chciał odpowiadać na obawy mieszkańców związane z brakiem miejsc w szkole, żłobku czy ośrodku zdrowia. Jak mówi - na razie nie ma decyzji, że na terenie "Ogrodnika" powstaną bloki. "Rozważanie w tej chwili takiej kwestii, gdy jeszcze tworzy się plan, to wybieganie w przyszłość" - mówi rzecznik magistratu. 

 

Z kolei jak tłumaczy radny Grzegorz Stawowy - przewodniczący komisji planowania przestrzennego, przygotowując plan trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wolę mieszkańców. "Druga sprawa to dokumenty miejskie nawet sprzed 20 lat. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli dokumenty mówią, że teren jest pod inwestycję, a zmienimy go na park, to miasto będzie musiało zapłacić odszkodowanie za obniżenie wartości terenu, a także wykupić działki od właściciela. Nie wiemy jeszcze, czy ten właściciel będzie w ogóle zainteresowany sprzedażą terenu miastu. To ok. 4 hektary warte dziesiątki milionów złotych" - wyjaśnia Stawowy. 

Interwencję w tej sprawie zapowiedział Łukasz Gibała z klubu Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem, sposób w jaki potraktowano zgłoszone uwagi świadczy o tym, że konsultacje przeprowadzono pro forma. "Trudno nie odnieść wrażenia, że urzędnicy ogłaszają konsultacje, bo jest taki ustawowy obowiązek. Niby słuchają, kiwają głowami, a i tak zostają przy swoim zdaniu. Ani jedna uwaga nie została uwzględniona!" - oburza się Gibała. Zapowiedział, że jeśli projekt wpłynie na sesję rady miasta, złoży odpowiednią poprawkę. 

Magistrat nie wyklucza, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z mieszkańcami i radnymi, to plan nie zostanie uchwalony. To oznacza, że sprawę organizacji tego terenu będą regulowały warunki zabudowy wydawane przez miasto. 

fot: Joanna Orszulak


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko,ew)

31%
69%