Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Miasto kupi Kossakówkę – dworek należący niegdyś do rodu artystów

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.12.05 10:44 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:03 )
Za 4,5 mln zł władze Krakowa kupią od prywatnego właściciela Kossakówkę, dworek będącym niegdyś domem artystycznego rodu malarzy i literatów. Ma tam powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział MOCAK.

Fot. arch. RK

Krakowscy radni na sesji zakończonej w nocy ze środy na czwartek zgodzili się na zmiany w tegorocznym budżecie, dzięki czemu udało się wygospodarować pieniądze na zakup budynku.

"W Kossakówce powstanie Muzeum Historii Sztuki. Nie będzie to nowa, samodzielna placówka kulturalna, a oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK" – mówiła radnym dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak. Jak zaznaczyła, o ile na zakup budynku potrzeba 4,5 mln zł, to nie wiadomo jeszcze, jaką sumę pochłonie jego remont i urządzenie muzeum – te wydatki są szacowane na kolejne kilka milionów złotych.

"Jeśli chodzi o pomysł urządzenia w tym miejscu inkubatora dla artystów, nie wpłynął do nas żaden formalny wniosek. Nie rozważano także, aby Kossakówka była rezydencją dla polskich czy zagranicznych artystów. Jest tam planowana powierzchnia ekspozycyjna" - wyjaśniła dyrektor Olesiak.

Zgodnie ze wstępną koncepcją przygotowaną przez dyrektor MOCAK Marię Annę Potocką w Kossakówce byłaby prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków, dokumentacji ich twórczości oraz przywołaniem wybitnych gości i przyjaciół rodziny.

Dom stojący przy pl. Kossaka w Krakowie należy do prywatnych właścicieli. By ratować zabytek, który przez wiele lat popadał w ruinę, od kilku lat prowadzili oni prace remontowe - współfinansowane przez SKOZK i miasto. W 2019 r. właściciele nie dostali jednak miejskiej dotacji, bo nieznane było przeznaczenie budynku. Jesienią rozpoczęły się rozmowy z władzami miasta o możliwości zakupu obiektu przez gminę. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku.

"Bardzo cieszę się, że taki efekt przyniosły moje starania o uratowanie tego miejsca. To nie jest zwykły budynek, ale kawał historii Krakowa i Polski" – powiedziała PAP radna klubu KO Małgorzata Jantos, która od miesięcy zabiegała o to, by budynek został własnością miasta i był przeznaczony na cele publiczne. "Mam nadzieję, że miasto stworzy koncepcję funkcjonowania tego miejsca, która usatysfakcjonuje nas wszystkich" – dodała Jantos.

Dworek otoczony ogrodem zakupił w 1869 r. Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. W maju 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a później wyremontowany. W latach 80. XX wieku dworek zaczął podupadać. Sytuację utrudniała skomplikowana sytuacja prawna posiadłości, która rozstrzygnęła się w 2013 r.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

Remontowana Kossakówka od środka
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 14:43

    Spotkanie autorskie - „Święto Rękawki – od słowiańskich obrzędów do nowożytnej tradycji"

  • 14:40

    Komedia „Pocieszne Wykwintnisie” Molliera 12 maja w Teatrze Praska 52

  • 14:32

    XXIX Dni Bieżanowa

  • 14:31

    Grzybobójczy polimer

  • 14:26

    Plenerowe wydarzenia Centrum Kultury Podgórza

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię