|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Miasto kupi Kossakówkę – dworek należący niegdyś do rodu artystów

Za 4,5 mln zł władze Krakowa kupią od prywatnego właściciela Kossakówkę, dworek będącym niegdyś domem artystycznego rodu malarzy i literatów. Ma tam powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział MOCAK.

Fot. arch. RK

Krakowscy radni na sesji zakończonej w nocy ze środy na czwartek zgodzili się na zmiany w tegorocznym budżecie, dzięki czemu udało się wygospodarować pieniądze na zakup budynku.

"W Kossakówce powstanie Muzeum Historii Sztuki. Nie będzie to nowa, samodzielna placówka kulturalna, a oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK" – mówiła radnym dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak. Jak zaznaczyła, o ile na zakup budynku potrzeba 4,5 mln zł, to nie wiadomo jeszcze, jaką sumę pochłonie jego remont i urządzenie muzeum – te wydatki są szacowane na kolejne kilka milionów złotych.

"Jeśli chodzi o pomysł urządzenia w tym miejscu inkubatora dla artystów, nie wpłynął do nas żaden formalny wniosek. Nie rozważano także, aby Kossakówka była rezydencją dla polskich czy zagranicznych artystów. Jest tam planowana powierzchnia ekspozycyjna" - wyjaśniła dyrektor Olesiak.

Zgodnie ze wstępną koncepcją przygotowaną przez dyrektor MOCAK Marię Annę Potocką w Kossakówce byłaby prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków, dokumentacji ich twórczości oraz przywołaniem wybitnych gości i przyjaciół rodziny.

Dom stojący przy pl. Kossaka w Krakowie należy do prywatnych właścicieli. By ratować zabytek, który przez wiele lat popadał w ruinę, od kilku lat prowadzili oni prace remontowe - współfinansowane przez SKOZK i miasto. W 2019 r. właściciele nie dostali jednak miejskiej dotacji, bo nieznane było przeznaczenie budynku. Jesienią rozpoczęły się rozmowy z władzami miasta o możliwości zakupu obiektu przez gminę. Transakcja ma być sfinalizowana do końca roku.

"Bardzo cieszę się, że taki efekt przyniosły moje starania o uratowanie tego miejsca. To nie jest zwykły budynek, ale kawał historii Krakowa i Polski" – powiedziała PAP radna klubu KO Małgorzata Jantos, która od miesięcy zabiegała o to, by budynek został własnością miasta i był przeznaczony na cele publiczne. "Mam nadzieję, że miasto stworzy koncepcję funkcjonowania tego miejsca, która usatysfakcjonuje nas wszystkich" – dodała Jantos.

Dworek otoczony ogrodem zakupił w 1869 r. Juliusz Kossak. Mieściła się tam jego pracownia, a później także pracownia jego syna Wojciecha. Willa stała się domem rodzinnym dla następnego pokolenia artystycznej rodziny, dzieci Wojciecha: Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.

Przed II wojną światową Kossakówka była miejscem spotkań inteligencji i środowiska artystycznego Krakowa. Po wojnie budynek miał być wyburzony, ale rodzina wywalczyła uznanie go za pamiątkę narodową. W maju 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a później wyremontowany. W latach 80. XX wieku dworek zaczął podupadać. Sytuację utrudniała skomplikowana sytuacja prawna posiadłości, która rozstrzygnęła się w 2013 r.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

71%
29%