|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska głuchnie...

.

Posłuchaj relacja Bartka Maziarza

ucho

Małopolskie miasta przygotowują Mapy Hałasu, a mieszkańcy ....coraz bardziej głuchną. Według specjalistów, kłopoty ze słuchem mają coraz młodsi ludzie. Dziś, podczas Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem sprawdzamy, jak to, co słyszymy, wpływa na nasze zdrowie.

Kraków przygotowuje swoje mapy hałasu od 2002 roku. Do końca czerwca po raz pierwszy będzie ją miał Tarnów. I niezależnie od wyników już wiadomo, że zalecenia do wycieszenia miasta nie będą tam oryginalne. Wszędzie ekranów akustycznych nie da się postawić, może to być natomiast ograniczenie prędkości i wymiana nawierzchni.
Podobnie działania są podejmowane w Krakowie - tyle, że przekroczenie hałasu przy głównych ulicach wokół ścisłego centrum nie spada - przyznaje małopolski inspektor ochrony środowiska Paweł Ciecko.
Zanim wyprowadzimy ruch z centrów małopolskich miast sami musimy zadbać o swój słuch i to od małego. Z Narodowego Testu Słuchu wynika, że 42 procent Polaków do 20 roku życia niedosłyszy. A problemy mają już kilkulatkowie - przyznaje protetyk słuchu Piotr Miller: " Nie zakładajmy słuchawek do uszu, jak idziemy do dyskoteki raz w tygodniu, to ten tydzień jest nam potrzebny, żeby nasz słuch się zregenerował."

Norma hałasu dla dużych miast to 65 db. Krakowskiej ulice emitują prawie 80 - a mp3 z słuchawkami na uszach 100. Czyli tyle samo ile młot pneumatyczny.

Hałas wpływa na naszą psychikę, rozdrażnienie i koncentrację. Dokucza nam na każdym kroku. Jesli zaczynamy zwiększac głośność radia czy telewizji, to niepokojący znak. Trzeba udać się do laryngologa. Lekarz radzi , żeby nie uzywac słuchawek wkładanych bezpośrednio do przewodu słuchowego, ale takich, które niezbyt szczelnie przylegają do głowy.
Ryzyko poważnych problemów ze słuchem podwaja się po 5 latach pracy w hałaśliwym środowisku. Można je zmniejszyć poprzez właściwą ochronę uszu, na przykład przez noszenie zatyczek lub innych urządzeń osłaniających.

Elżbieta Żywioł,Bartek Maziarz/bp

0%
0%