|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Magistrat zapewnia, że strajk nie zagraża egzaminom

Strajk oświatowy i zawieszenie zajęć w części szkół nie zagraża egzaminom – zapewniła we wtorek na briefingu prasowym z-ca prezydenta Krakowa ds. edukacji Anna Korfel-Jasińska. We wtorek zajęcia zawiesiły 153 krakowskie placówki oświatowe, czyli o 31 mniej niż w poniedziałek.

Fpt. Pixabay

Jak poinformowała, dyrekcje krakowskich szkół zapewniły Urząd Miasta Krakowa, że w czasie strajku będą w stanie zapewnić sprawny przebieg egzaminów

Wiceprezydent podkreśliła jednak, że to na okręgowej komisji egzaminacyjnej spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie egzaminów i nadzór nad nimi.

Egzaminy dla uczniów trzecich klas gimnazjów zaplanowano na 10-12 kwietnia (uczniowie ósmych klas będą swoją wiedzę sprawdzać 15–17 kwietnia). Jak powiedziała wiceprezydent dyrektorzy krakowskich szkół przygotowywali się do tego "wyzwania" od tygodni. "Niezależnie od strajku i zawieszenie zajęć egzaminy odbędą się. Dyrektorzy czekają na zdających" – podkreśliła.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez magistrat, drugi dzień strajku w Krakowie przebiega spokojnie. Rano w okolice szkół, przedszkoli i placówek straż miejska wysłała kilkadziesiąt dodatkowych patroli.

"Nasze działania koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom, które mogą pojawić się przed zamkniętymi placówkami oświatowymi. Kontrole terenów przyszkolnych będą prowadzone do odwołania" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym komendant straży miejskiej Adam Młot. Jak dotąd straż miejska nie odnotowała sytuacji, w których najmłodsi byliby pozostawieni bez opieki.

Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że w poniedziałek w Krakowie strajkowało 4767 nauczycieli (informacje z 206 szkół i placówek). Pomimo strajku w szkołach zapewniono opiekę co najmniej 2407 uczniom. W szkołach, które podjęły strajk, przystąpiło do pracy co najmniej 950 nauczycieli – to około 20 proc. ich ogólnej liczby.

Po rozmowach z dyrektorami wybranych szkół wiadomo także, że w wielu miejscach są czynne stołówki – w niektórych z nich wydawano obiady dla wszystkich uczniów, którzy przychodzili w poniedziałek do szkoły. Są też przykłady miejsc, w których rodzice zrezygnowali z posiłków na czas strajku, ale w związku z obecnością uczniów (nawet takich, którzy w danym miesiącu nie korzystali z posiłków) przygotowano dla nich obiady.

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Edukacji UMK Ewa Całus, w Krakowie jest 12 burs i internatów. "Tylko dwie z tych placówek, w porozumieniu z rodzicami, zawiesiły u siebie zajęcia, młodym ludziom zaproponowano alternatywne lokalizacje, jednak nie skorzystali z tej możliwości. Ponad połowa z nich to uczniowie pełnoletni" – powiedziała.

Decyzje o zawieszeniu zajęć szkoły mają podejmować codziennie na kolejny dzień. Magistrat apeluje do rodziców, aby pozostawali w stałym kontakcie z dyrekcjami szkół i przedszkoli oraz aby odwiedzali stronę internetową urzędu miasta, gdzie są aktualne informacje o strajku.

 

 

PAP/jgk

 

11%
89%