Zainteresowani objęciem stanowiska muszą nie tylko spełniać wymogi formalne, ale również przedstawić autorski program dotyczący funkcjonowania i rozwoju teatru na pięć sezonów artystycznych. Nadesłane propozycje oceniać będzie komisja złożona z przedstawicieli urzędu miasta, związków zawodowych, stowarzyszeń twórczych i autorytety krakowskiego środowiska teatralnego. Jeżeli kandydat nie będzie posiadał wymaganych kwalifikacji artystycznych, to może wskazać osobę, której zostanie powierzone stanowisko zastępcy dyrektora w tym zakresie. „Artystycznie jednak niewiele ma się zmienić. Jeżeli chodzi o linię repertuarową, to chcielibyśmy ją utrzymać. Aczkolwiek dopuszczamy w autorskich wizjach kandydatów, że będą przedstawione ambitne propozycje” - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor miejskiego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A jak mówiła Radiu Kraków w styczniu Anna Rokita, przedstawicielka jednego ze związków zawodowych i aktorka Bagateli - artyści chcieliby pozostać przy komediowo-farsowym profilu Dużej Sceny przy Karmelickiej, ale powalczyć o wyższy poziom spektakli, a także położyć większy nacisk na ambitne produkcje dla sceny na ul. Sarego. „Chcielibyśmy zadbać o poziom, który kiedyś tam był i nadal miejscami się pojawia. Wciąż są spektakle jak „Lot nad kukułczym gniazdem”. Ambitniejszy repertuar na ul. Sarego jest dla nas o tyle istotny, bo jest odskocznią od repertuaru komediowego, który również jest wspaniały, zapewnia nam wielką widownię i po prostu zarobki. Ale dla nas, jako aktorów, ważne jest, by ta scena na ul. Sarego funkcjonowała właśnie jako odskocznia, by móc się rozwijać, spotykać z reżyserami i móc pracować na repertuarze, który pozwoli nam rozwijać skrzydła. Pojawiać się w opinii nie tylko jako teatr komediowy” - tłumaczy aktorka.

Teatr Bagatela ma 6 milionów złotych dotacji z urzędu miasta, co stanowi 40% budżetu. Wynagrodzenia pracowników są jednymi z najwyższych spośród krakowskich instytucji kultury. Przedstawienia ogląda 170 tysięcy widzów rocznie.

Dodajmy, że kandydaci mogą się zgłaszać do 16 marca. Postępowanie konkursowe powinno się zakończyć do połowy maja. Nowy dyrektor zacznie pełnić obowiązki najpóźniej od 1 września.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.