|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Las Prawiek na cześć noblistki Olgi Tokarczuk powstał w nowohuckich Kujawach

Kraków uczcił przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstał las o nazwie "Prawiek". Nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i inne czasy".

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

W akcji udział wzięli uczniowie krakowskich szkół. Fot. M. Lasyk

W nowohuckich Kujawach posadzono 25 tysięcy sadzonek dębów szypułkowych, wiązów i lip drobnolistnych. Kilka z nich przekazała sama Olga Tokarczuk, która nie mogła jednak osobiście wziąć udziału w akcji. "Noblistka oczywiście ucieszyła się na wieść o zasadzeniu lasu. Pomnik, który można zasadzić, a nie zaprojektować i zbudować. Rośliny, świat ożywiony i nieożywiony, materia, duch, który wszystko przenika to wszystkie bardzo ważne elementy w pisarstwie Olgi Tokarczuk. Lesie, rośnij!" - podkreślał w rozmowie z Radiem Kraków Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Wtórował mu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "Można było noblistce postawić pomnik ze spiżu, z betonu, z kamienia. Ale zdecydowaliśmy, że taki pomnik będzie najlepszy" - mówił prezydent.

Do Nowej Huty przybyło sporo mieszkańców, w tym uczniów szkół, którzy gromadnie wzięli udział w akcji. "Powiedziano nam, że trzeba wykopać porządny dołek, by zakopać korzenie. Sprawdzamy też, czy drzewko nie wychodzi i zostawiamy wokół zagłębienie, gdzie będzie zbierać się woda" - mówili.

"To będzie przepiękny las, który prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Do tego zatrzymuje szkodliwe pyły, co pozwala nam optymistyczniej patrzeć w przyszłość. W samym lesie pojawią się jakieś elementy z książek Olgi Tokarczuk, być może uda się nam wyznaczyć symboliczny środek Prawieku" - dodał Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

 

Las na cześć pisarki to wspólna inicjatywa prezydenta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

 

Zobacz także: Tłumy w kolejce po autograf noblistki Olgi Tokarczuk

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena, 12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

75%
25%