|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Moc się rodzi - chodźcie z nami" - Krakowski Rynek Główny pełen był manifestantów

Na ulice wyszli ludzie w ponad 20 miastach Polski. Komitet Obrony Demokracji zorganizował pikiety, żeby zaprotestować przeciw działaniom rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie manifestacje zaczęły się w samo południe.

Posłuchaj manifestujących w Krakowie

fot: Marek Lasyk

 

 

 

 

 

  "Patrzymy wam na ręce" to jedno z haseł dzisiejszych demonstracji Komitetu Obrony Demokracji. Zaplanowane są w całej Polsce, ale też poza granicami kraju. Pikiety mają zwrócić uwagę na kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, uczestnicy - jak mówią - walczą o zachowanie porządku prawnego i sprzeciwiają się łamaniu konstytucji.

 

W Krakowie jednym z haseł jest : " Moc się rodzi, chodźcie z nami". Rynek pełen był manifestantów z  biało-czerwonymi  flagami. Według wstępnych szacunków policji w pikiecie wzięło udział co najmniej 4 tysiące osób - według organizatorów 8 tysięcy. Manifestacja przebiegła spokojnie, bez incydentów.

Na scenie ustawionej przy ratuszu przemawiali m.in. aktor Marek Kondrat, kompozytor Zbigniew Preisner, czy senator Bogdan Klich, który powiedział :

" To, co mam na piersi, to jest biało-czerwona wstążka z 1978 roku. Wyszliśmy wtedy na Wawel przeciwko komunistom. Ja przyniosłem ja dzisiaj tutaj, żeby pokazać ciągłość w naszej walce o demokrację." - jak dodał Klich - jeśli rząd nie zmieni kierunku swoich działań, KOD ponownie wyjdzie na ulice.

 

 

Warszawscy uczestnicy manifestacji mieli ze sobą hasła, m.in. "Stop psuciu demokracji", "Pod osłoną nocy, PiS kraj na dno stoczy", "Dość nocnych zmian", "Trybunał gwarantem demokracji", "Ręce precz od Trybunału".

Uczestnicy manifestacji zapełnili cały plac przed Sejmem. Dominują wśród nich ludzie młodzi oraz rodziny z dziećmi. Wśród zgromadzonych nie widać polityków. Powiewa wiele flag - Polski, a także Unii Europejskiej. Na początku zebrani powitali policjantów i podziękowali im oklaskami za to, że zabezpieczali ich poprzedni marsz. Wiele osób wyróżnia się przyczepionymi proporczykami KOD w barwach biało-czerwonych.

 

"Mamy wolności i będziemy o nie walczyć i o nie zabiegać" - mówił lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Swoje poparcie dla idei manifestacji wyraziła reżyser Agnieszka Holland, która powiedziała, że PiS oszukał wyborców. "Demokracja jest jak powietrze - odbierają nam ją i niedługo możemy zacząć się dusić w tym smogu" - podkreśliła.

 

Jeden z uczestników pikiety, który przyszedł na manifestację z dwiema córkami - 2- i 8-letnią, powiedział PAP, że mimo iż jest to ostatni weekend przed świętami, chce on pokazać córkom, jak ważna jest wolność i demokracja oraz że chce, aby w przyszłości obie dziewczynki mogły myśleć i mówić co chcą.

Zebrani skandowali: "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję", "Jesteśmy równi", "Damy radę", "Obronimy demokrację".

Przed godz. 14 zakończyła się warszawska manifestacja Komitetu Obrony Demokracji; rozwiązano ją z uwagi na anonimowy telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji Mariusz Mrozek poinformował PAP, że do Centrum Powiadomienia Ratunkowego zadzwonił ktoś anonimowo z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego. Policja poinformowała o tym organizatora. "Rekomendacja Centralnego Biura Śledczego była taka, że nie jest konieczne przeprowadzenie ewakuacji; decyzja należała do organizatorów" - powiedział Mrozek.

Organizatorzy zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia, które planowano pierwotnie do godz. 15. Rozchodząc się, uczestnicy manifestacji dzielili się opłatkiem; śpiewano kolędy, odśpiewano też hymn narodowy.

 

Podobne pikiety KOD zorganizował w 23 polskich miastach; m.in. w Krakowie, Tarnowie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku oraz za granicą: w Brukseli pod biurem Stałego Przedstawicielstwa RP, a także przed polskimi ambasadami w Berlinie, Londynie i Tokio.

 

Organizatorzy już wcześniej podkreślali, że poprzez sobotnie manifestację chcą "wyrazić swój sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny".

"Pokażmy, że nam zależy, i że nie odpuścimy. Że nie chcemy Polski, w której mamy ograniczane wolności obywatelskie, w którym prawo jest malowane i służy jedynie tworzeniu zasłony dymnej" - podkreślali.

Manifestacja pod hasłem: "Obywatele dla demokracji" przeszła ulicami Warszawy także w ubiegłą sobotę; wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Od ponad miesiąca trwa klincz związany ze statusem i liczbą sędziów TK. Rząd, prezydent Andrzej Duda i PiS uważają, że sprawa jest zamknięta po wyborze przez obecny Sejm nowych pięciu sędziów TK - po uchwaleniu przez Sejm, że wybór pięciu sędziów TK, przez poprzedni Sejm nie miał mocy prawnej. PO, Nowoczesna i PSL uważają, że prezydent powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których wybór TK uznał za konstytucyjny.

           
             Do manifestacji dołączyło 20 miast: Poznań, Kraków, Katowice, Zamość, Lublin, Bielsko- Biała, Szczecin, Łódź, Ełk, Gdańsk, Wrocław, Częstochowa, Toruń, Bydgoszcz, Koszalin, Zielona Góra, Elbląg, Białowieża, Grudziądz i Kielce. Demonstracje odbędą się także w Brukseli, Berlinie, w Londynie oraz w Tokio.

 

IAR/ PAP/ Karol Surówka/bp

 

 

 

 

 

Także w Tarnowe manifestowano w obronie demokracji. Na tarnowski rynek w samo południe przyszło - zdaniem policji  - około 500 osób. Spotkanie zorganizowała osoba prywatna przy poparciu Komitetu Obrony Demokracji.

Tarnowska manifestacja w obronie demokracji przebiegła spokojnie. Kolejna - zapowiadana tym razem przez KOD - jest planowana na 29 grudnia przed Salą Lustrzaną. Wtedy prawdopodobnie radni będą decydowali o tym, czy zmienić nazwę trzech ulic na aleję Lecha Kaczyńskiego, o co zawniosowło stowarzyszenie Prawy Tarnów. Przeciwko czemu protestują m.in. przedsiębiorcy z tych ulic, którzy przekonują, że będzie się to dla nich wiązało z czasochłonnymi zmianami dokumentów. W tym dniu - niezależnienie od manifestacji KODu - mieszkańcy chcą złożyć na ręce radnych petycję przeciwko takiej zmianie, pod którą w Internecie podpisało się prawie tysiąc osób. 

Tymczasem prawnicy magistratu przekonują, że nie powinno się zmieniać nazwy ulicy Spokojnej oraz Błonie, gdyż będzie to sprzeczne z zasadami uchwalonymi przez radę miasta. "Nie należy zmieniać nazw ulic, które obowiązywały przed 1 września 1939 roku i obowiązują na dzień 1 maja 2003".

Rada miasta może jednak najpierw zmienić uchwałę o zasadach zmian nazw ulic i placów, a później zmienić nazwę ulic Błonie, Spokojnej oraz Elektrycznej.

 

 

Bartek Maziarz/bp

7%
93%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 162

Ania

Niedziela, 20 grudnia 2015, 23:15

@Krakus

Powyższe afery miały miejsce a ustawy zostały wprowadzone!!! Widzę, że niektórzy spadki z księżyca, albo nie było ich w kraju...

Odpowiedz

Ainenkiel

Niedziela, 20 grudnia 2015, 22:25

Dlaczego KOD i jego zwolennicy nie protestowaliście gdy "wybuchały" kolejne afery z udziałem PO i PSL: 1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera Amber Gold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu/dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" lokalizacji, a zarząd specjalnych spółek bierze kasę) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla kolesi z Platformy "Obywatelskiej")

Odpowiedz

Wujek

Niedziela, 20 grudnia 2015, 21:49

@krakus

idź się lecz chłopcze. A wcześniej się umyj.

Odpowiedz

krakus

Niedziela, 20 grudnia 2015, 21:48

konrad, przecież on służy obcemu bankowi ing, i chodzi na ich smyczy dlatego kazali mu wystąpić, jak to łatwo człowieka kupić, przykre . grał w plk Kwiatkowskim, a zachowuje się jak agent radziecki który niszczy Polskę , przykre.

Odpowiedz

Krakus

Niedziela, 20 grudnia 2015, 21:47

@krakus

ty wierzysz w to co piszesz, a może jesteś agentem rosyjskim, bo propagowanie takich bzdur jest na rękę tylko Putinowi.. Choć wszystko wskazuje na to, że jesteś po prostu idiotą. Włącz sobie Radio Maryja i spać!

Odpowiedz

krakus

Niedziela, 20 grudnia 2015, 21:47

konrad, przecież on służy obcemu bankowi ing, i chodzi na ich smyczy dlatego kazali mu wystąpić, jak to łatwo człowieka kupić, przykre . grał w plk Kwiatkowskim, a zachowuje się jak agent radziecki który niszczy Polskę , przykre.

Odpowiedz

krakus

Niedziela, 20 grudnia 2015, 21:43

oto protestują obroncy ustaleń w magdalence i potajemnego przekazania majątku prl agentom ub, cóż polacy to jednak ciemny naród, szkoda, ale rozbiory nie wzięły się z niczego

Odpowiedz

Jak

Niedziela, 20 grudnia 2015, 20:58

Konrad lepiej pilnuj młodej żony.

Odpowiedz

sentinel

Niedziela, 20 grudnia 2015, 20:48

@Obywatel Niezłomny

Rozejrzyj się : tu nie ma Twoich kolegów. Frustrat , biedak, nieudacznik , zaślepiony fanatyk - Twoja ignorancja dorównuje Twojemu zaangażowaniu. EOT

Odpowiedz

Obywatel Niezłomny

Niedziela, 20 grudnia 2015, 19:38

@sentinel

demontaż układu? Resortowe media? Skamląca elita? Oj ty sfrustrowany biedaku, który niewiele pewnie potrafi, niczego nie osiągnął w życiu, ale winni są wszyscy dokoła i ten mityczny układ. Tobie już nic nie pomoże, ale większość wyborców PiS przejrzy na oczy. A porównanie do czasów faszystowskich jak najbardziej zasadne, bo tu chodzi o te same mechanizmy niszczenia państwa, a konkretne cele są oczywiście inne. Najwyraźniej ty kolego nie odrobiłeś lekcji, Tylko zaślepiony fanatyk nie widzi tego. O przedterminowe wybory zadba sam Jarosław, który jak już wielokrotnie pokazał rządzić nie umie i nie chce. On chce tylko niszczyć.

Odpowiedz

sentinel

Niedziela, 20 grudnia 2015, 19:07

@Normalny

Głupoty o Hitlerze opowiadaj dzieciom, które mają 1h historii tygodniowo. Już sam fakt szukania podobieństwa obecnej sytuacji do czasów brunatnych koszul czy nawet zamordyzmu późnego PRL-u świadczy o całkowitej aberracji umysłowej. Trzeba odróżniać niszczenie państwa od demontażu układu , w którym 10% kasty uprzywilejowanej pasożytuje na reszcie narodu. I na takie porządki Kaczyński otrzymał mandat w demokratycznych wyborach , niezależnie czy to się komuś podoba czy nie. Uroki demokracji, o którą skamle dziś odrywana od żłobu "elita". Choć przecież tak naprawdę nie o demokrację tu chodzi, a jedynie o przedterminowe wybory , w których "czarnym koniem" ma być pompowany przez resortowe media Ryszard Petru. Nieco światła rzucił na tę sprawę Adam Szostkiewicz w programie "Loża prasowa" http://wpolityce.pl/polityka/275672-nie-chodzi-o-konstytucje-i-trybunal-chodzi-o-pucz

Odpowiedz

Normalny

Niedziela, 20 grudnia 2015, 16:51

@sentinel

tak, Hitler też przywrócił demokrację i dumę narodu niemieckiego. PiS zamiast rządzić woli niszczyć państwo. Konflikt i zemsta to kręci chorego Jarosława, a miernoty wokół żeby się wykazać przed wodzem muszą być jeszcze bardziej radykalne, i mamy prostą drogę ku katastrofie

Odpowiedz

sentinel

Niedziela, 20 grudnia 2015, 15:40

Ciekawy komentarz prezesa ZPP http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,pis-przywraca-demokracje-w-polsce,page,1,article,1981.html

Odpowiedz

Jarek (NIE Kaczyński)

Niedziela, 20 grudnia 2015, 13:35

@dm

Kobieto porównaj sobie PiS z okresu kampanii i teraz i sama sobie odpowiedz na pytanie kto kim manipuluje

Odpowiedz

dm

Niedziela, 20 grudnia 2015, 13:30

@Jarek (NIE Kaczyński)

szkoda ze nawet nie przypuszasz jak jestes manipulowany, jak to mawial Twoj prezydent moze lewatywa CI pomoze

Odpowiedz

pati

Niedziela, 20 grudnia 2015, 13:29

Kondrat powinien czytac regulamin banku, i odwdzieczyc sie za volvo xc90

Odpowiedz

Jarek (NIE Kaczyński)

Niedziela, 20 grudnia 2015, 13:27

@dm

oj, szkoda że głupota nie boli: wtedy może byś się zorientowała jakie bzdury piszesz

Odpowiedz

dm

Niedziela, 20 grudnia 2015, 13:25

oj boli odrywanie od koryta bez znieczulenia

Odpowiedz

Popieram KOD

Niedziela, 20 grudnia 2015, 12:32

ale Patrioci, a nie szkodnicy zPIS, którzy de facto robią to, o czym marzył Putin: demolują nasz kraj

Odpowiedz

Niedziela, 20 grudnia 2015, 12:20

@Popieram KOD

Pfffff patrioci zafajdani

Odpowiedz