|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski magistrat prezentuje nowe propozycje naliczania stawek za wywóz śmieci

Tuż przed końcem konsultacji w sprawie nowych stawek za wywóz śmieci krakowski magistrat prezentuje nowe propozycje naliczania stawek. Do tej pory mieszkańcy mogli składać uwagi tylko do jednej, zakładającej stałą opłatę wysokości 49 złotych od mieszkania w bloku i 59 złotych za wywóz śmieci z domu jednorodzinnego. Konsultacje kończą się w piątek, ale w środę pojawiły się trzy nowe warianty.

Wacław Skubida - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej

Fot. ilustracyjne RK

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że niezależnie od ostatecznej metody naliczania opłat stawki wzrosną ze względu na zobowiązania, jakie na samorządy nakłada ustawa. "Ustawa nakłada pewne maksymalne ceny, my musimy się w nich zmieścić. I rzecz najważniejsza: ustawa precyzuje, że kwestia gospodarki śmieciowej nie może być dofinansowana z budżetu miasta, musi to być system zamknięty" - mówił prezydent Krakowa.

To oznacza, że miasto nie może dołożyć się do obsługi systemu wywozu odpadów. Po tym jak mieszkańcom nie spodobała się propozycja naliczania opłat ze względu na rodzaj budynku - urząd przedstawił trzy inne możliwości, które zostaną teraz poddane konsultacjom. Pierwsza z nich zakłada naliczanie opłaty za wywóz śmieci od osoby. Kolejna opcja to naliczanie opłat według zużycia wody. W tym wypadku stawka miałaby wynosić 8 złotych 10 groszy za metr sześcienny zużytej wody. Ostatnia zakłada z kolei uzależnienie stawki za wywóz odpadów od powierzchni mieszkania. Wacław Skubida - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej krakowskiego magistratu podkreśla jednak, że oprotestowana przez mieszkańców propozycja była najkorzystniejsza. "Ze względu na trwałość i bezpieczeństwo systemu zaproponowaliśmy metodę naliczania od gospodarstwa domowego. Chcielibyśmy w tym systemie jednocześnie jak najmniej zamieszać, a jednocześnie by ten system się bilansował" - tłumaczy Wacław Skubida.

Skubida podkreślił, że każde z rozwiązań ma wady, ale najważniejsze jest to, aby w budżecie MPO nie zabrakło pieniędzy na obsługę systemu odbioru śmieci od mieszkańców. O tym, że koszty jego utrzymania wzrastają wraz z kolejnymi zmianami narzucanymi przez ustawę przekonywał wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - Marek Kabaciński. "2019 rok zamknął się kwotą 229 mln złotych - tyle kosztuje system gospodarki odpadami. W 2020 poprzez zmiany ustawowe to już kwota przewidywana na 259 mln złotych" - mówił.

W wiarygodność tych wyliczeń nie wierzy radny Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedział, że jego klub będzie domagał się kontroli w tej sprawie. "Urząd skonsultował jedno rozwiązanie, teraz przedstawia trzy kolejne. Każde jednak jest niekorzystne dla mieszkańców, bo zakłada podwyżki, nawet 100%. Będziemy domagać się audytu. Rozumiemy, że Unia i ustawa narzucają swoje, ale chcemy wiedzieć, skąd urząd wyliczył tak duże składki. Nie przedstawiono nam jeszcze wiarygodnych danych" - komentuje Michał Drewnicki.

Z kolei radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców podkreśla, że magistrat mógł znacznie szybciej wziąć się za ustalanie nowych stawek i konsultowanie rozwiązań z mieszkańcami. "O zmianach, które wprowadziła ustawa wiedzieliśmy od dawna. Można było się do tego przygotować, a nie teraz zasłaniać się przymusem czasu i brakujących środków. O to apelują i mieszkańcy, i duże spółdzielnie mieszkaniowe. To nie chodzi o to, byśmy starali się pobierać od wszystkich tak samo wielkie opłaty, tylko by załatać dziurę budźetową, ale o to, by wypracować miarodajny system" - przekonuje Maślona.

Już dziś wiadomo, że przedłużone do końca lutego konsultacje spowodują opóźnienie w przyjęciu uchwały o nowych stawkach. O tym jak duże będzie to opóźnienie, okaże się także podczas dyskusji na sesji rady miasta.

 


Pierwsza z nowych propozycji zakłada naliczanie opłaty za wywóz śmieci od osoby. Tu są dwa warianty: albo stała opłata 29 złotych dla wszystkich mieszkańców, albo dwie różne opłaty w zależności od tego czy odpady będą wywożone z bloków, czy z domów jednorodzinnych.

Kolejna opcja, o której już sporo mówiło się wcześniej to naliczanie opłat według zużycia wody. W tym wypadku stawka miałaby wynosić 8 złotych 10 groszy za metr sześcienny zużytej wody.

Ostatnia z opublikowanych nowych propozycji zakłada uzależnienie opłaty za wywóz odpadów od powierzchni mieszkania. Tutaj również przygotowano dwa warianty: albo stałą stawkę wysokości 85 groszy za metr kwadratowy mieszkania, albo uzależnienie stawki od metrażu.

Do tej pory mieszkańcy złożyli około 500 uwag, ale urzędnicy zapowiedzieli, że w związku z nowymi możliwościami, które zaproponowano, konsultacje zostaną wydłużone.

 

Proponowane metody naliczania nowych stawek – przykłady:

1) od osoby:
wariant I: koszt miesięczny systemu na jedną osobę 29,00 zł
wariant II: zabudowa jednorodzinna 36,00 zł / zabudowa wielorodzinna 27,00 zł

2) od ilości zużytej wody: stawka za 1 m sześc. wody 8,10 zł

3) od gospodarstwa domowego:
zabudowa jednorodzinna 59,00 zł / zabudowa wielorodzinna 49,00 zł

4) od powierzchni mieszkalnej:
wariant I: stawka za 1 m kw. 0,85 zł
wariant II: od metrażu:

< 40 m kw. 0,97 zł
40–80 m kw. 0,85 zł
80–120 m kw. 0,65 zł
≥ 120 m kw. 0,01 zł

Sonda: 1669

 

Dla porównania: obecne stawki w Warszawie wynoszą, odpowiednio: 94 zł dla zabudowy jednorodzinnej i 65 zł dla zabudowy wielorodzinnej.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Orszulak/krakow.pl/ko)

20%
80%