|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski Kazimierz objęty przepisami o parku kulturowym

Krakowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia na Kazimierzu parku kulturowego. Dokument zakłada przygotowanie przez urząd miasta przepisów, które ograniczałyby wielkość i ilość szyldów i tablic reklamowych w tej zabytkowej dzielnicy Krakowa.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Marek Lasyk

Mieszkańcom pomysł ograniczenia ilości i wielkości szyldów i tablic reklamowych bardzo się podoba. Mówią, że Kazimierz jest zbyt pięknym miejscem, by szpecić je reklamami. Przedsiębiorcy są natomiast podzieleni. 

"Uważam, że dla Kazimierza jest to bardzo zły pomysł. Reklama jest dźwignią handlu. Tutaj jeszcze żyją ludzie, funkcjonują zakłady usługowe" - mówi restauratorka Wanda Kalbarczyk. Pomysł całkowicie popiera natomiast Michał Głuszak - przedsiębiorca i architekt.

"Od lat panuje tu chaos. Jestem absolutnie za tym, aby każdy miał inny szyld, ale aby było to jakoś uporządkowane: aby był jeden wymiar, jeden styl, nie było takiej samowolki, jaka jest jest dzisiaj" - tłumaczy Głuszak.

Przeciwna nie jest też rękodzielniczka i artystka Agnieszka Zawartka, jednak zauważa, że problem krzykliwych reklam dotyczy nowo powstających hoteli, restauracji sklepów.

"Wszyscy ci, którzy rozsądnie tutaj gospodarują tym, co mają, czy prowadzą małe galerie czy sklepiki, bardzo oszczędnie podchodzą do oznaczania swoich miejsc. Uważam, że tak powinno zostać" - mówi Zawartka

Pomysł wprowadzenia Park Kulturowego na Kazimierzu nie jest nowy. Miasto od jakiegoś czasu przygląda się już tej sprawie - przyznaje Magdalena Doksa-Tverberg z wydziału kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

"Obmyślaliśmy teren, którym należałoby objąć park kulturowy i jesteśmy przekonani, o czym zostali poinformowani radni miasta, że musi to być strefa UNESCO, czyli Kazimierz ze Stradomiem" - wyjaśnia Doksa-Tverberg.

Uchwała o parku kulturowym na Kazimierzu  mogłaby zacząć obowiązywać najwcześniej w połowie 2021 roku. Do tego czasu zostaną przeprowadzone konsultacje. 

 

 

Katarzyna Maciejczyk/łk

50%
50%