|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski cyklotron zacznie leczyć pacjentów chorych na raka

Cyklotron zacznie leczyć pacjentów chorych na nowotwory zlokalizowane poza narządem wzroku. W Krakowie podpisano umowę w sprawie protonoterapii. W poniedziałek ruszą konsylia lekarskie, które zdecydują o tym, kiedy i którzy pacjenci zostaną poddani terapii wiązką protonową.

Posłuchaj

Fot. Wojciech Musiał

Niedawno wybudowane za 250 milionów złotych Centrum Cyklotronowe miało przyjmować pacjentów od początku września. Jednak nowoczesna aparatura stała niewykorzystana z powodu przeciągających się negocjacji między Centrum Onkologii a Instytutem Fizyki Jądrowej, przy którym działa Centrum Cyklotronowe. 

"Planowaliśmy, że umowa będzie podpisana w poniedziałek. Dziś mamy umowę, która obejmuje nie tylko leczenie pacjentów dorosłych, ale też leczenie dzieci, a ten ośrodek po to był budowany. Myślę, że warto było" - mówił w rozmowie z IAR prof. Marek Jeżabek, dyrektor IFJ PAN.

W poniedziałek 3 października ruszą konsylia lekarskie, które zdecydują o tym, kiedy i którzy pacjenci zostaną poddani terapii wiązką protonową.

"To bardzo trudna w leczeniu grupa chorych. Wielu z nich decydowało się na wyjazd za granicę, by podjąć leczenie. Teraz nie będzie to konieczne" - mówi IAR Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii.

Do końca tego roku z terapii protonowej będzie mogło skorzystać nawet stu pacjentów. Terapia polegająca na wykorzystaniu promieniowania protonowego nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów. - "Umowa umożliwia rozpoczęcie leczenia zgodnie ze wskazaniami medycznymi. To jest metoda, która ma ściśle określone, wąskie wskazania. Nie jest uniwersalna i nie może być zastosowana u wszystkich chorych" - dodał w rozmowie z Radiem Kraków dr Wojciech Wysocki z Centrum Onkologii.

 

 

 

(IAR/Aleksandra Ratusznik/ew)

75%
25%