|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowska Rada Miasta wygrywa w sądzie z wojewodą małopolskim

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że Piotr Ćwik bezpodstawnie uchylił uchwałę kierunkową dotyczącą profilaktyki ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową. Prawnicy wojewody uznali, że dokument jest zbyt szczegółowy i zobowiązuje prezydenta Krakowa do podjęcia określonych działań. Zwracano także uwagę, że organizowanie akcji związanych z profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową nie leży w kompetencji prezydenta miasta.

By Ludvig14 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32749003

Urząd wojewódzki zapowiedział, że odwoła się od wyroku. Do tej pory WSA trzykrotnie przychylił się do decyzji wojewody o unieważnieniu uchwał, którą zaskarżyła krakowska rada miasta.

Wojewoda małopolski unieważnił już 25 uchwał Rady Miasta Krakowa

"Od chwili otrzymania pisemnego uzasadnienia orzeczenia sądu mamy 30 dni na wniesienie skargi kasacyjnej. Po zapoznaniu się z pełnym uzasadnieniem sądu podejmiemy decyzję, co do kasacji" – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Rada Miasta Krakowa w październiku zdecydowała o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, który po raz drugi stwierdził nieważność uchwały dotyczącej edukacji seksualnej.

Chodzi o uchwałę, którą radni podjęli 28 sierpnia. Poprzednią z czerwca tego roku, podobną, ale bardziej konkretyzującą działania prezydenta miasta i wskazującą, że miejscem edukacji ma być szkoła, unieważnił wojewoda.

W uchwale z sierpnia radni zobowiązali prezydenta Krakowa do podjęcia możliwych i prawnie dopuszczalnych działań polegających na prowadzeniu działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyki HIV. Nie sprecyzowali jednak, jakie dokładnie działania ma podjąć prezydent, ani że miejscem dodatkowej edukacji ma być szkoła.

Wojewoda powołując się na prawo unieważnił także tę uchwałę, uznając, że Rada Miasta Krakowa wkracza w kompetencje innych podmiotów np. dyrektora szkoły, Rady Pedagogicznej czy Rady Rodziców oraz że radni nie mogą wydawać "wiążących poleceń organowi wykonawczemu gminy, co do podejmowania konkretnych działań w określonej sprawie".

"Ta uchwała z 28 sierpnia była drugą tego typu. Poprawiliśmy ją zgodnie z tym, co wojewoda zalecał, niestety po raz kolejny została uchylona" – mówił wówczas dziennikarzom przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. W jego ocenie zaskarżenie także drugiej, poprawione wersji uchwały "pokazuje, że wojewoda tak naprawdę nie działa w ramach nadzoru prawnego, tylko stosuje nadzór ideologiczny, światopoglądowy i kieruje się przy ocenianiu uchwał Rady Miasta Krakowa swoimi własnymi poglądami i stanowiskiem partii rządzącej".

W trybie nadzoru unieważnione zostały także istotne – zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej - dla mieszkańców uchwały dotyczące m.in. wprowadzenia instytucji nocnego burmistrza, asystenta dla niepełnosprawnych - na te rozstrzygnięcia także złożone zostały skargi do WSA. W listopadzie Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi Rady Miasta Krakowa na te decyzje wojewody.

 

Joanna Orszulak/PAP/bp

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

65%
35%