|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowska rada miasta przyjęła uchwałę krajobrazową!

Dokument ma uporządkować między innymi kwestię związaną z wielkością, kolorystyką i rozmieszczeniem reklam. Po długiej dyskusji większość zgłoszonych poprawek wycofano, a pozostałe przepadły w głosowaniu. Ostatecznie przyjęto dokument w pierwotnej wersji.

Posłuchaj, co mówi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk

Fot. arch. M. Lasyk

Jak mówi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk to dobra, choć trudna decyzja. "Mam świadomość, że treść tej uchwały na pewno nie będzie satysfakcjonować wszystkich, co widać było po ilości złożonych poprawek. Ale myślę również, że argumentacja prezydenta i grupy radnych też jest słuszna - że takie są oczekiwania mieszkańców, byśmy wreszcie wdrożyli w życie rozwiązania, które ta uchwała proponuje" - tłumaczy Jerzy Muzyk. 

Podczas środowej sesji radni dyskutowali nad 37 poprawkami do uchwały zgłoszonymi przez siebie do projektu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Cztery z nich, które uszczegółowiały konkretne zapisy prezydent ocenił pozytywnie, a pozostałe – negatywnie. Ostatecznie uchwała krajobrazowa została przyjęta 36 głosami za przy trzech wstrzymujących się.

„W każdej z wypowiedzi jest trochę racji, natomiast musimy sobie zdawać sprawę, że jesteśmy w sensie formalnym przed zjawiskiem nowym. W mojej ocenie jesteśmy na etapie, kiedy powinniśmy dać szansę tej uchwale” - mówił podsumowując dyskusję radnych wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Zaznaczył, że uchwała ta "nie jest idealna" i nie sposób przewidzieć wszystkich konsekwencji jej wejścia w życie. „Z punktu widzenia prezydenta staraliśmy się w całym tym procesie uwzględnić wszystkie aspekty” - wskazał.

Według władz miasta trudno precyzyjnie określić, ile reklam istniejących obecnie jest nielegalna albo nie spełnia wymogów, ale z analizy przeprowadzonych na najważniejszych trasach komunikacyjnych i ulicach wynika, że ok. 70 proc. z nich nie spełniałoby standardów zaproponowanych w uchwale krajobrazowej.

Zgodnie z uchwałą Kraków został podzielony na trzy strefy, a strefa trzecia dodatkowo na trzy podobszary – Stare Miasto, Nową Hutę i Śródmieście, gdzie ze względu na zabudowę zabytkową obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy. Wyróżniono także ulice wlotowe oraz tereny towarzyszące obiektom usług.

W dokumencie określono, jakie nośniki reklamowe - m.in. banery, billboardy, słupy ogłoszeniowe, wolnostojące tablice reklamowe - mogą być umieszczane w poszczególnych strefach, ich wielkość, materiały, z których są wykonane, odległość od skrzyżowań, w jakiej mogą być one ustawiane.

W Krakowie dopuszczalne będzie stosowanie billboardów o wielkości 12 lub 18 m kw. Wielkopowierzchniowe banery reklamowe – obecnie często przesłaniające całe elewacje frontowe budynków będą mogły wisieć w czasie prowadzenia robót budowlanych, jednak nie dłużej niż przez 12 miesięcy i nie częściej, niż co siedem lat.

Twórcy uchwały krajobrazowej uregulowali także zasad stawiania ogrodzeń. Zakazuje ona grodzenia osiedli, chyba że jest to element odizolowania ogródka przydomowego. Te regulacje będą stosowane wobec nowych budynków wielorodzinnych, a nie tych, które już są. W uchwale znalazły się także zapisy dotyczące wysokości, rodzaju oraz kolorystyki materiałów użytych w obiektach tzw. małej architektury.

Uchwała wejdzie w życie 1 lipca 2020 r. Firmy zajmujące się reklamą będą miały dwa lata na dostosowanie tablic i urządzeń reklamowych do nowych wymogów.

 

Czytaj także: Walka z "szyldozą" w Krakowie - pomóc mogą graficy i artyści

 

 

(Joanna Orszulak/PAP/ek)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

posłuchaj Mariusza Kękusia z PIS

posłuchaj Grzegorza Stawowego z KO

posłuchaj Łukasza Gibały z Krakowa dla Mieszkańców

posłuchaj Kazimierza Chrzanowskiego

78%
22%