|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowscy radni przyjęli rezolucję ws. przestrzegania przez miasto wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Rada Miasta Krakowa przyjęła w środę rezolucję, w której stwierdziła, że przy podejmowaniu uchwał będzie stosować się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Do ich uwzględniania przy wydawaniu decyzji administracyjnych radni wezwali także władze Krakowa. Rezolucja jest skierowana do prezydenta RP, Sejmu, Senatu i partii reprezentowanych w parlamencie. Za jej przyjęciem byli radni PO i prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków", przeciwni - radni PiS.

Posłuchaj co mówi Mirosław Gilarski, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości

fot: P. Krawczyk

"Ta rezolucja jest mało polityczna, a dotyczy ważnych spraw merytorycznych. Orzeczenia Trybunału dotyczą także tego, czym my się tutaj zajmujemy" – podkreślił radny Grzegorz Stawowy(PO). Jak dodał, jest to także apel o jak najszybsze zakończenie sporu wokół TK adresowany nie tylko do obozu rządzącego, ale do przedstawicieli wszystkich ugrupowań.

Według radnych PiS rezolucja w formie i treści jest "kuriozalna", "absurdalna" i "nielogiczna", a przede wszystkim wykracza poza kompetencje Rady Miasta. Proponowali, by z treści wykreślić zdania, w których Rada Miasta zobowiązuje się stosować przy podejmowaniu uchwał do wszystkich orzeczeń TK i wzywa do tego władze Krakowa. Poprawki te nie zyskały poparcia, podobnie jak wniosek, by rezolucja była rozpatrywana w trybie dwóch czytań.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 23 radnych (PO i klubu "Przyjazny Kraków"), przeciw 19 radnych PiS.

Szef klubu radnych PiS Włodzimierz Pietrus w imieniu całego klubu złożył votum separatum, argumentując, że rezolucja ta "wykracza poza kompetencje Rady Miasta".

W rezolucji napisano, że Rada Miasta Krakowa z najwyższym zaniepokojeniem obserwuje trwający od miesięcy spór wokół TK. "Przeciągające się rozbieżności oraz brak porozumienia podważają zaufanie obywateli do instytucji Państwa. Niestety, również negatywnie wpływają na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej i pogłębiają podział wśród Polaków" – czytamy w rezolucji.

Radni zaznaczyli, że w ramach sporu "pojawia się rozdźwięk prawny, ponieważ opinie na temat orzeczeń TK są niejednoznaczne". Jednocześnie zadeklarowali, że "Rada Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa przy podejmowaniu uchwał będzie stosować się do wszystkich orzeczeń TK, zgodnie z artykułem 190 ust. 1. Konstytucji RP". O uwzględniania orzecznictwa TK wystąpili także do władz miasta.

Rezolucję zamyka apel do wszystkich stron o "porzucenie sporu i jak najszybsze rozwiązanie konfliktu zgodnie z interesem Polski i Polaków".

W ostatnich tygodniach podobne rezolucje dotyczące TK przyjęły m.in. Rady Miasta w Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi (została unieważniona przez wojewodę), Olsztynie, Poznaniu, Sopocie i Warszawie.

 

 

 

 

 

 

(PAP/Dominika Panek/ko)

17%
83%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 26

elkonrado

Piątek, 21 października 2016, 02:02

@Polak - oby było mniej takich jak ty, co czytać nie umieją. Nowoczesna to dno. dodać coś jeszcze ?

Odpowiedz

Polak

Czwartek, 9 czerwca 2016, 22:19

@elkonrado

Ale palant! Słów brakuje, a zresztą szkoda na takie dno. Nie jesteś zwolennikiem PO, ale Nowoczesnej tak!

Odpowiedz

Stach

Czwartek, 9 czerwca 2016, 13:46

@elkonrado

..to znaczy ,że większość tych PO-miotów w tamtej kadencji świadomie łamała prawo i powinni być postawieni w stan oskarżenia..a ,że na dzisiaj stracili władzę i nadchodzi czas rozliczenia to zaczyna się tam robić "ciepło, Ponieważ Polacy coraz głośniej domagają się konkretów wobec byłej elity czyli osądzenia i wyroków winnych tego stanu rzeczy to strach jest coraz głośniejszy przekłada się na coraz szersze kregi ( rEka rEke myje ) przedłużanie burd w Sejmie i uliczne manify KOD-u..to zasłona dyma ! co niektórzy dają się nabrać na te sztuki ale większość wie co jest grane ,że koryto zaczyna się kurczyć i śmierdzieć ,a PO-wrotu nie będzie ! Dlatego coraz to ważniejsze figury udają mentorów obrońców demokracji , a tak naprawdę białe rękawiczki brudne od lewej kasy trzeba powoli ściągać pod bransolety .. wmawianie ,że wszyscy i PO i PiS itd. są uwikłani w tj. rozmydlanie draństwa i odpowiedzialności .. złodziej jest złodziejem tyle ,że złodziejska mafia póki co była przez osiem lat w PO-PSL i solidnie się zakorzeniła i zorganizowała.. Widocznie komuś to odpowiadało żeby państwo było na "papierze" , zadłużone i bezbronne ..komu? nie trzeba filozofa .. menty co do tego doprowadzili wrzeszczą teraz najgłośniej i uważają się za Polaków patriotów..Hańba ! według mnie jest to antypolski element ,który PO-wini zostać osądzony jak zwykli zdrajcy.. !!!

Odpowiedz

elkonrado

Czwartek, 9 czerwca 2016, 11:03

@krakus - nie twierdzę, że działania PO były właściwe - jednak te, które były zgodne z prawem szanuję i akceptuję nawet gdy nie są po mojej myśli, a te które to prawo naruszały powinny doprowadzić do trybunału stanu i skazania prezydenta,premiera oraz posłów którzy złamali konstytucję - jednak i tutaj mamy poważną lukę prawną - posłowie nie mogą w kwestii naruszenia konstytucji być pociągani do odpowiedzialności ani przed trybunałem stanu ani przed sądem - jedynie trybunał konstytucyjny może ich ograniczać. sytuacja jest chora i nieakceptowalna, mamy konstytucję traktowaną jak śmieć przez obie liczące się siły polityczne w parlamencie,a także premiera i prezydenta a jedynym ograniczeniem jest martwa ustawa z 1982 roku o trybunale stanu, której egzekwowanie nikomu z polityków nie jest na rękę i nawet najzacieklejsi wrogowie jej nie wyciągają - choć mogą, bo i przewodniczącym trybunału stanu nie jest osoba bezpartyjna.

Odpowiedz

Ludwik

Czwartek, 9 czerwca 2016, 09:47

Zajmijcie się wreszcie kolosalnymi problemami miasta, nieroby, a nie politykujcie !!!

Odpowiedz

szogunmilanprideszlam

Czwartek, 9 czerwca 2016, 09:31

To ja się zajmuję swoim chłopakiem

Odpowiedz

Czwartek, 9 czerwca 2016, 06:57

@elkonrado

Zamiast mądrkowaniem zajmij się chłopakiem durniu

Odpowiedz

krakus

Czwartek, 9 czerwca 2016, 06:05

@elkonrado

A jak PO wstawiła swoich kumpli na sędziów trybunału to jest dobre, demokratyczne i konstytucyjne?

Odpowiedz

elkonrado

Czwartek, 9 czerwca 2016, 00:34

podoba mi się taka forma protestu przeciwko łamaniu konstytucji ( choć nie jestem zwolennikiem PO). pisiory są zakłamane ale wierne partii, jak za PRLu, pewnie byliby w tamtych czasach donosicielami z własnej woli. rzygać się chce jak patrzę na działania PiS, PO stosuje naciski dyplomatyczne, a oni nie liczą się ani z prawem , ani sprawiedliwością - mają takie logo i nazwę tylko po to aby zdobywać władzę i kraść. kraść nie tylko stanowiska i pieniądze, ale też wolności osobiste. Dosyć naruszania konstytucji! Pisiory do pisuarów.

Odpowiedz

Czwartek, 9 czerwca 2016, 00:20

@sentinel

Sejm też nie ma kompetencji do opiniowania orzeczeń TK.

Odpowiedz

sentinel

Środa, 8 czerwca 2016, 21:55

Właściwie to rada nie ma żadnych kompetencji do opiniowania zarówno orzeczeń TK, jak i ustaw sejmowych. Jeśli zatem sygnatariuszom tego śmiesznego oświadczenia nie podoba się obowiązujący porządek prawny i zamierzają funkcjonować w oparciu o swój własny, to w trybie administracyjnym powinni zostać odsunięci od sprawowania urzędu. Obejmując funkcję radnego zobowiązali się bowiem do przestrzegania obowiązującego prawa.

Odpowiedz

Krakowiak

Środa, 8 czerwca 2016, 21:01

@krakus

Rozgonić to towarzystwo wzajemnej adoracji na cztery wiatry! Skandalicznie niszczą miasto swoimi uchwałami, a biorą się za sprawy o których mają marne pojęcie. TK ma ich głęboko w ...

Odpowiedz

Środa, 8 czerwca 2016, 20:13

Do końca kadencji komucha rzeplińskiego jakieś 180 dni

Odpowiedz

sluchacz

Środa, 8 czerwca 2016, 19:51

Kto się teraz dorwal do koryta, oświećcie mnie?

Odpowiedz

Olek

Środa, 8 czerwca 2016, 19:31

Zaprawdę , zaprawdę, powiadam Wam . Nie ma się czym chwalić.

Odpowiedz

agar .....

Środa, 8 czerwca 2016, 17:58

Krzyżykiem trzeba było się podpisywać, nie gryzmołem. I tak wiemy, że nie umiecie pisać. Jak zwykle nie zajmują się tym do czego zostali wybrani. Ale to żałosne towarzystwo.

Odpowiedz

sentinel

Środa, 8 czerwca 2016, 17:35

@sentinel

sentinel Środa, 8 czerwca 2016, 13:40 "Słuszna decyzja. Popieram." No proszę, nasze forumowe trolisko wytrzeźwiało po sobotnim marszu i jak zwykle nie pamięta jak się ostatnio podpisywał.

Odpowiedz

Eli

Środa, 8 czerwca 2016, 17:15

Zakładam, że rada będzie stosowała się do wyroków które nie opublikowała także wcześniejsze ekipa przy korycie? Bo było ich sporo.

Odpowiedz

x-men

Środa, 8 czerwca 2016, 15:04

wPISy dyskredytujące autorów ... niebezpieczne są te zabawy prawem przez partię rządzącą

Odpowiedz

sentinel

Środa, 8 czerwca 2016, 13:40

Słuszna decyzja. Popieram.

Odpowiedz