|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: Ustawiała przetargi, została dyrektorką w miejskiej spółce

Skazana prawomocnym wyrokiem za ustawianie przetargów Iwona Król w marcu dostała zakaz pełnienia funkcji kierowniczych i przestała być dyrektorką w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie. Urzędniczka jednak nie była długo bezrobotna. Jak czytamy na portalu Onet, od maja jest dyrektorem w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Urząd Miasta Krakowa. / fot: Dominika Kossakowska

Król pracę rozpoczęła 2 maja na stanowisku dyrektora - koordynatora inwestycji w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC). Pierwsza poinformowała o tym "Gazeta Wyborcza". Szkopuł w tym, że urzędniczka ma prawomocny wyrok sądowy, który zakazuje jej pełnienia funkcji kierowniczych.

O co chodzi? Trzech wysokich rangą obecnych i byłych urzędników zostało w marcu skazanych przez Sąd Okręgowy w Krakowie za ustawianie przetargów. Chodzi o remont podziemi Rynku Głównego oraz o organizację ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI.

Na ławie oskarżonych zasiadł kontrowersyjny Jan T. To były dyrektor ZDiK, a później ZIKiT. Razem z nim wyrok usłyszała Iwona Król. To do niedawna dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, a w przeszłości zastępczyni T. Na ławie zasiadł także Andrzej Z., który również był zastępcą T.

Zdaniem prokuratury do ustawiania przetargów doszło przy okazji zabezpieczania wizyty Benedykta XVI w maju 2006 roku, kiedy fakturę wystawioną początkowo na 350 tys. zł - na polecenie Jana T. - przerobiono na ok. 800 tys. zł. Podobnie - uważała prokuratura - było w 2007 r. przy sporządzaniu dokumentacji przetargowej na prace konserwatorskie przy remoncie podziemi Rynku Głównego.

Jego ówcześni zastępcy, Iwona Król i Andrzej Z., odpowiadali za poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Prezesowi spółki, która była beneficjentem zamówień publicznych Stanisławowi J. zarzucono pomocnictwo ws. przekraczania uprawnień przez Jana T. i w poświadczeniu przez niego nieprawdy oraz samodzielne poświadczenie nieprawdy. Żadna z podejrzanych osób nie przyznała się do winy.

Ostatecznie sąd zadecydował, że Król zostanie skazana na 19 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sąd zakazał jej także pełnienia funkcji kierowniczych w administracji publicznej na trzy lata.

 

Przedstawiciele prezydenta Krakowa i MPEC nie widzą problemu

Monika Chylaszek - rzeczniczka prezydenta - wyjaśnia, że Iwona Król objęła stanowisko w spółce komunalnej, a tego sąd jej nie zabronił. Dodała, że powierzono jej tę posadę ze względu na wiedzę i doświadczenie. "Prezydentowi zależało, by dalej pracowała, bo nigdy nie naruszyła jego zaufania, jeśli chodzi o swoją wiedzę i doświadczenie w realizacji inwestycji" - komentuje w rozmowie z reporterką Radia Kraków Monika Chylaszek. 

Rzeczniczka podkreśliła także, że będąc dyrektorem w krakowskim MPEC-u - Iwona Król nie będzie podejmowała żadnych decyzji finansowych ani inwestycyjnych, bo tym zajmuje się zarząd spółki.  "Stanowiska kierownicze w naszej firmie należą do prezesa zarządu i członków zarządu. Stanowisko koordynatora inwestycji jest stanowiskiem dyrektorskim, ale niemającym nic wspólnego z zarządzaniem firmą" - dodaje Renata Krężel, przedstawicielka krakowskiego MPEC-u. 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)

Komentarze: Joanna Orszulak, Teresa Gut, Radio Kraków 

10%
90%