|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: urzędnicy zachęcają do wymiany pieców, ale kolejka jest ogromna

Krakowski urząd miasta zachęca mieszkańców do wymiany pieców z węglowych na bardziej ekologiczne. Jednak kolejka, która się utworzyła powoduje, że nikt nie wie kiedy wymiana pieca będzie tak naprawdę możliwa. Ponadto wciąż wiele takich pieców urząd ma u siebie. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, w ponad stu budynkach należących do miasta dalej pali się węglem. Na szczęście ta liczba się zmniejsza.

Posłuchaj relacji Macieja Skowronka

fot: Krzysztof Orski

Na początku 2013 roku takich budynków było 127. Teraz jest ich 102. "Są to zazwyczaj budynki mieszkalne. Sytuacja, w której jest piec, dotyczy pojedynczych mieszkań w tych budynkach" - przekonuje Katarzyna Zapał z Zarządu Budynków Komunalnych.

Urzędnicy co roku chcą zmodernizować około 20 miejskich budynków. Albo podłączyć je do sieci ciepłowniczej, albo wymienić w nich piece. "Założenie jest takie, że do 1 września 2018 roku nie będzie budynków gminnych, które miałyby źródła niskiej emisji. Ten termin wynika z uchwały antysmogiwej, niezależnie od tego czy zostanie ponownie przyjęta" - dodaje Zapał.

Tymczasem krakowianie cały czas mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców. Tyle że na realizację wniosku będą musieli długo czekać. Pieniądze na ten rok dawno się skończyły. Wszystkie wnioski złożone po 14 sierpnia będą realizowane dopiero w roku przyszłym. W kolejce czeka około tysiąca wniosków, kolejne będą zatem zrealizowane jeszcze później.

Ewa Olszowska-Dej z urzędu miasta przypomina, że jeśli chce się otrzymać zwrot kosztów, nie można zacząć inwestycji wcześniej. "Trzeba poczekać. Zasada przyznania dotacji jest taka, że najpierw podpisujemy umowę a potem realizujemy zadanie Trzeba zaten cierpliwie czekać na podpisanie umowy - podkreśla Olszowska-Dej.

Kolejność działania jest taka, że najpierw składa się wniosek, który musi być weryfikowany i zaakceptowany. Potem podpisuje się umowę i za własne pieniądze wymienia się piec. Dopiero na końcu koszty są zwracane. O wszystkich szczegółach można się dowiedzieć w punkcie informacyjnym, w budynku urzędu miasta na osiedlu Zgody w Nowej Hucie.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

50%
50%