|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: Chcą zasiedzieć 200 działek miasta. Urząd kontratakuje

Około 200 działek i nieruchomości należących do Krakowa próbują przejąć przez zasiedzenie inwestorzy i osoby prywatne - podaje Onet. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat podjęto w stolicy Małopolski ponad trzy tysiące prób przejęcia gruntów w ten sposób. Około 300 z nich zakończyło się sukcesem. Czasem wystarczyło posadzić rabarbar, postawić wóz cyrkowy czy po prostu ogrodzić teren. Krakowscy urzędnicy nie pozostają jednak dłużni i sami próbują przez zasiedzenie przejąć 30 nieruchomości. To jednak nie wszystko. W kolejnych 60 przypadkach urząd rozważa możliwość złożenia wniosku do sądu o zasiedzenie.

Dzięki postawieniu cyrkowych wozów osoba prywatna przejęła atrakcyjne grunty w dzielnicy Krowodrza / fot: G. Krzywak/archiwum RK

O sprawach zasiedzenia ziemi w Krakowie zrobiło się ostatnio bardzo głośno. W połowie marca Onet opisał przypadek prywatnego inwestora, który posadził rabarbar na ziemi należącej do Politechniki, przejął ją i sprzedał urzędowi marszałkowskiemu za 10 milionów złotych. To jednak pod Wawelem nie wyjątek, a reguła.

Prywatni inwestorzy przekonują przed sądami, że w różny sposób użytkowali przez lata ziemię należącą do miasta. Wymiar sprawiedliwości często zgadza się z argumentacją inwestorów i prywatnych osób i przyznaje im prawo własności. W taki sposób miasto straciło wiele atrakcyjnych gruntów za darmo.

 

Obecnie 200 prób zasiedzenia

Kraków w ciągu ostatnich 10 lat stracił blisko 300 działek. Prób przejęcia terenu było jednak więcej, bo aż trzy tysiące. Tymczasem obecnie inwestorzy i osoby prywatne próbują zasiedzieć 200 działek i nieruchomości należących do Krakowa. To nie wszystko. Przedsiębiorcy chcą też zasiedzieć 27 gruntów należących do Skarbu Państwa, a znajdujących się na terenie Krakowa.

- Należy podkreślić, że podstawowym zadaniem Urzędu Miasta Krakowa w warunkach toczących się postępowań sądowych o zasiedzenie gruntów gminnych i państwowych jest dążenie do ochrony i zachowania prawa własności wymienionych podmiotów - mówi Onetowi Marta Witkowicz, dyrektor wydziału skarbu miasta Krakowa.

Onet opisał m.in., jak teren przy ulicy Bytomskiej przeszedł w ręce prywatnego inwestora. Obszar, na którym znajduje się fragment parku Młynówka Królewska, był do tej pory własnością miasta. Jednak za jego przekazanie w prywatne ręce Kraków nie dostanie nawet złotówki. Prywatny właściciel ogrodził ziemię płotem, a po kilku latach wniósł sprawę do sądu o pozyskanie ziemi przez zasiedzenie. Wymiar sprawiedliwości przyznał mu rację. Tymczasem w czerwcu już nowy właściciel wystawił działkę na sprzedaż. Koszt? 1,7 milionów złotych.

Dzięki postawieniu cyrkowych wozów osoba prywatna przejęła atrakcyjne grunty w dzielnicy Krowodrza przy ulicy Pielęgniarek w sąsiedztwie przystanku tramwajowego "Bratysławska". Teren to łakomy kąsek dla deweloperów.

Także Nadleśnictwo Myślenice chce zasiedzieć teren, na którym władze miasta zaplanowały budowę cmentarza. Teren gmina kupiła go od kościoła, choć duchowni nie wiedzą dokładnie, w jakich latach byli właścicielami. Leśnicy przekonują, że teren należał do przedwojennego majątku leśnego "Tyniec".

Sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórze. Dodatkowo plan zagospodarowania przestrzennego, który szczegółowo określa, co może powstać na spornym gruncie, również został zaskarżony. Zastrzeżenia ma do niego krakowska prokuratura.

 

Miasto kontratakuje

Okazuje się jednak, że nie tylko prywatne osoby przez zasiedzenie chcą przejąć za bezcen ziemię. Także miejscy urzędnicy w ten sposób starają się powiększyć majątek gminy. Jak dowiedział się Onet, obecnie przed krakowskimi sądami trwa 30 spraw dotyczących zasiedzenia.

W sądzie prowadzone są między innymi postępowania mające na celu zasiedzenie nieruchomości m.in. przy ulicach: Mogilskiej 15a, Mostowej 8, Szerokiej 28, św. Wawrzyńca 9 czy Bożego Ciała 8.

W przypadku kolejnych 60 nieruchomości urzędnicy rozważają możliwość wniosku do sądu o zasiedzenie.

 

 

 

(źródło: Onet/Dawid Serafin)

 


 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

8%
92%