|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: Blok "wyrósł" nad jednorodzinnym domem. Zamiast rozbiórki dalsza budowa

Dom jednorodzinny, obok warsztat samochodowy, a nad nim kilkukondygnacyjny niedokończony blok. Taki architektoniczne "cudo" powstało przy ulicy Centralnej 57 w Krakowie. Urzędnicy uznali, że to samowola budowlana i nakazali rozbiórkę. Jednak - jak czytamy na portalu Onet - Małopolski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie nakazał raz jeszcze rozpoznać sprawę czy budowa rzeczywiście jest samowolą. Powód? Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił plan zagospodarowania dla tego terenu. Efekt jest taki, że inwestor zamiast rozebrać budynek prowadzi budowę.

Fot. G. Krzywak / archiwum RK

Budynek przy ulicy Centralnej 57 znajduje się niedaleko skrzyżowania z ulicą Nowohucką, w bliskim sąsiedztwie centrum handlowego. Dojechać można do niego wąską, asfaltową drogą. To właśnie w tym miejscu znajduje się niecodzienna konstrukcja architektoniczna. Nad domem jednorodzinnym i warsztatem samochodowym "wyrósł" kilkupiętrowy budynek.

Wszystko zaczęło się w 2012 roku. Do wydziału architektury i urbanistyki urzędu miasta wpłynął wniosek inwestora, który chciał uzyskać pozwolenie na "nadbudowę, przebudowę i rozbudowę budynku warsztatu samochodowego". W części powstałego budynku planowano utworzyć pomieszczenia usługowe. Magistrat jednak na taką budowę nie wyraził zgody.

Odmowa nie zniechęciła inwestora. Ten - zamiast odstąpić od rozpoczęcia prac - budowę rozpoczął. Powstał szkielet obiektu, wysoki na kilka kondygnacji. Kiedy o budowie dowiedzieli się urzędnicy, rozpoczęła się kontrola nadzoru budowlanego. Ten stwierdził szereg uchybień. W sumie w tej sprawie prowadzone były dwa oddzielne postępowania. Jedno dotyczyły rozbudowy zadaszenia, a drugie wybudowania trzykondygnacyjnego budynku. Pierwsza sprawa zakończyła się w styczniu 2017 roku nakazem rozbiórki. W drugim postępowaniu już w lipcu 2016 roku nadzór budowlany wydał podobną decyzję.

O tym, że nielegalna budowa powstała przy ulicy Centralnej 57 Onet informował już pod koniec zeszłego roku. Urzędnicy nakazali jej rozbiórkę, jednak inwestor od ponad roku nie reaguje na pisma krakowskiego magistratu. Co więcej ostatnio mieszkańcy ulicy Centralnej poinformowali nas, że budowa nadal trwa, a część prac wykonywanych jest nocą.

O sprawę dziennikarze Onetu zapytali w urzędzie miasta. Przedstawiciele biura prasowego informują, że rzeczywiście wydano dwie decyzje nakazujące rozbiórkę obiektu. - Od wyżej wymienionych decyzji inwestor wniósł odwołania do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. MWINB rozpatrzył odwołania, uchylając decyzje organu I instancji i przekazał obie sprawy do ponownego rozpatrzenia - mówi Dariusz Nowak, kierownik referatu ds. informacji medialnej biura prasowego urzędu miasta.

Dlaczego przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia? Uwzględniono aktualny stan prawny dla tych działek, na których powstał nietypowy budynek. Na decyzji MWINB w szczególności zważyło unieważnienie przez Naczelny Sąd Administracyjny planu miejscowego z 2013 roku dla tego rejonu Krakowa. NSA unieważniło go w kwietniu 2018 roku.

- Generalnie każdy z nas ma prawo do korzystania z własnej nieruchomości, to korzystanie z nieruchomości ma się odbyć w poszanowaniu przepisów prawa. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzje rozbiórkowe dwie w takim, a nie innym stanie prawnym. Skoro stan prawny się zmienił, czyli unieważniony został plan miejscowy trzeba ponownie rozpatrzyć sprawę – tłumaczy Artur Kania – Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie. 

 

 

(źródło: Dawid Serafin/Onet.pl)

19%
81%