Kosiniak-Kamysz ocenił, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego "tak naprawdę nie istnieje". "Stanowi fasadę, która nie jest wykorzystywana do tego, żeby zmieniać rzeczywistość wspólnoty samorządowej na lepsze tylko, żeby odhaczyć przeprowadzenie jakiegoś spotkania" – zaznaczył szef ludowców.

"Nie na tym ma polegać dialog społeczny, dialog samorządowy. Jak dojdziemy do władzy, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu będzie miała dużo większe uprawnienia, będzie miała głos stanowiący" – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

"Jeżeli dzisiaj subwencja edukacyjna tylko w 85 proc. pokrywa wynagrodzenia nauczycieli, to nigdy nie będzie dobrej i dostatniej szkoły. Zobowiązujemy się w kontrakcie dla Polski, że rząd bierze na siebie wypłatę wynagrodzeń dla nauczycieli. Samorząd poradzi sobie wtedy z utrzymaniem budynków, z tablicami interaktywnymi, z zajęciami dodatkowymi. Dzisiaj na to nie może przeznaczyć pieniędzy, bo musi zrealizować obietnice rządu" – podkreślił.

Lider PSL zaznaczył, że niezależnie od tego, kto sprawuje władzę w danej miejscowości "rząd jest zobowiązany do współpracy z samorządem". "Nie mogą być dofinansowania ze strony wojewody realizowane tylko dla gmin i powiatów rządzonych przez partię sprawującą władze w Polsce" – powiedział prezes PSL.

"Wspólnoty samorządowe muszą być wzmocnione" – oświadczył Kosiniak-Kamysz. "Naszym zobowiązaniem jest poważne traktowanie samorządów. Żadnych nowych zadań zleconych dla samorządów bez zapewnienia finansowania, subwencja oświatowa pokrywająca wynagrodzenie nauczycieli i kontrakt dla Krakowa” - zapowiedział polityk. Zaapelował, by podczas kampanii wyborczej mieszkańcy głośno mówili o swoich potrzebach, które należy dopisać do tego kontraktu dla Krakowa.

Posłanka Kukiz’15 Agnieszka Ścigaj podkreśliła, że w tej kadencji Sejmu zdarzało się, że nie wszyscy posłowie głosowali jednomyślnie w najważniejszych dla rozwoju Krakowa i Małopolski sprawach np. w sprawie zwiększenia środków na ochronę powietrza. "Chcielibyśmy, aby w przyszłej kadencji posłowie z różnych opcji, ponadpartyjnie podpisali się pod inicjatywami, że wspólnie będą walczyć o rzeczy, które są potrzebne dla tego regionu, a nie będą przedkładać interesu partyjnego" - powiedziała Ścigaj.

Podczas konferencji prasowej pod pomnikiem prezydenta Juliusza Lea (prezydenta miasta w latach 1904-18, który doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta wsi i gmin podmiejskich) kandydaci PSL-Koalicji Polskiej do parlamentu zaprezentowali "Pakt dla Krakowa", a w nim trzy postulaty zgłoszone przez kandydującego do Sejmu radnego miejskiego Łukasza Wantucha. Chodzi o: wprowadzenie monitoringu wizyjnego w tych dzielnicach miasta, gdzie taką wolę wyrażą w referendum lub konsultacjach mieszkańcy, zakup oczyszczaczy powietrza i filtrów do nich dla placówek edukacyjnych oraz wprowadzenie superbiletu na komunikację miejską.

Politycy przyznali, że nie są to postulaty, którymi powinien zajmować się Sejm, ale jak wyjaśnili, jeśli rząd będzie przekaże samorządowi pieniądze na zadania zlecone, gminy nie będą musiały dokładać ze środków własnych i zajmą się właśnie takimi sprawami.

Jak zapowiedział Kosiniak-Kamysz podobne kontrakty zawierające postulaty ważne dla lokalnych społeczności będą podpisywane także w innych miejscowościach.

 

 

(PAP/Bartłomiej Grzankowski/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.