|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kombinat w Nowej Hucie pod stałą obserwacją miasta i mieszkańców

Krakowski magistrat uruchomił transmisję on-line z kamery znajdującej się przy kopcu Wandy. Dzięki temu mieszkańcy i urzędnicy będą mogli na bieżąco sprawdzić, czy zakłady znajdujące się na terenie dawnego kombinatu emitują zanieczyszczenia. O taką możliwość wnioskowali już od lat miejscy aktywiści.

Posłuchaj co mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa do spraw jakości powietrza

źródło: zrzut ekranu z kamery magistratu

Można już podglądać kominy krakowskiego kombinatu. Urząd Miasta zamontował w okolicy pobliskiego kopca Wandy kamerę, która pokazuje na żywo aktualną sytuację na terenie huty. W najbliższych dniach zostanie też udostępniona możliwość obejrzenia tego, co działo się tam przez 24 godziny wstecz.

- O tę kamerę prosili mieszkańcy i aktywiści by móc monitorować emisję dymu. Przypomnę, że duże zakłady przemysłowe są nadzorowane przez WIOŚ. Zależy nam na tym, żeby spełniać oczekiwania mieszkańców. Jeśli ktoś chce zobaczyć co sie dzieje na terenie tego zakładu, będzie miał taką możliwość - mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa do spraw jakości powietrza.

Kamera jest dostępna TUTAJ.

 

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/Katarzyna Maciejczyk/ko)

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Bernard

Piątek, 22 marca 2019, 15:57

W weekend powietrze bywa tragiczne (w przypadku gdy akurat wiatr jest ze wschodu), ciężko się oddycha a mieszkam na Mistrzejowicach. Współczuję mieszkańcom Ruszczy i i innych miejscowości na wchód od Huty.

Odpowiedz

mieszkaniec NH

Piątek, 22 marca 2019, 10:33

@Lot

Masz rację! Dokładnie jest tak jak mówisz. Wyrzuty odbywają się w nocy, a w zasadzie nad ranem. Najczęściej w soboty i niedziele . Miasto na to pozwala bo układ z Miastem jest jasny - duże podatki do kasy w zamian za trucie...Tylko potem człowiek płaci z własnej kieszeni na leczenie onkologiczne. Dziękujemy bardzo. PS. Zobaczcie czy cokolwiek widać na tych kamerkach w momencie świtu (nic nie widać bo kamerki "wariują" a w nocy to możemy sobie oglądać równie dobrze panoramę Skawiny-też piękna i też nic nie widać) .

Odpowiedz

Czwartek, 21 marca 2019, 18:58

@Dante506

Bo kilka lat temu założyli stosowne filtry, których AM założenie przeciąga,by więcej kasy zarobić.

Odpowiedz

Dante506

Czwartek, 21 marca 2019, 14:57

A czemu nie ma kamery nad elektro cieplownia w legu i co oni i czym oni pala bo miasto ma profity z tego a Huta nic nie daje miastu.

Odpowiedz

Lot

Czwartek, 21 marca 2019, 11:18

Mam wątpliwości czy widać właściwe kominy. Jadąc S7 od węzła bieżanowskiego, nad Hutą zawsze widzę chmurę pyłu-dymu. A co się dzieje po zmroku można wyczuć nosem. Ostatnio na szczęście wieje z zachodu, ale przy wschodnim wietrze wszystko leci na miasto. Kombinat ma po prostu urzędowe zezwolenie na "korzystanie ze środowiska" i w pełni z niego korzysta. Jak puszczą parę kilo pyłu w ramach awarii jest afera, a zupełnie legalnie walą megatony i jest w porzo. Przy wschodnim wietrze lub gdy jest cisza, na osiedlach w pobliżu śmierdzi jak cholera (głównie po zmroku i rankiem.

Odpowiedz

rox

Czwartek, 21 marca 2019, 10:57

No proszę, dało się a nad Zalewem Nowohuckim miastu było żal jednej kamery i dopuściło do spalenia tężni.

Odpowiedz