|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kolejny krok do budowy Centrum Muzyki: podpisano umowę o zamianie działek

Gmina Kraków i województwo małopolskie na podstawie podpisanej we wtorek umowy wymienią się działkami, dzięki czemu możliwa będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia - budowa pod Wawelem Centrum Muzyki.

Fot. Pixabay

Miasto uzyska udziały w terenie przy ulicy Skrzatów (ok. 2,5 ha), gdzie w otoczeniu Centrum Muzyki ma powstać nowy miejski park. Województwo będzie mieć prawo własności do działki (ok. 1,5 ha) w rejonie al. Bora Komorowskiego, gdzie ma być wybudowane Centrum Nauki Cogiteon.

Umowę o zamianie nieruchomości podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa Jacek Krupa.

"Dzięki realizacji Centrum Muzyki swoją siedzibę zyskają Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis, a wymiana działek umożliwia przystąpienie do projektowania i zrobienia ponad 5 hektarowego parku przy ul. Skrzatów" – mówił Jacek Majchrowski. Dodał, że utworzenie parku poprzedzą konsultacje społeczne.

Marszałek małopolski Jacek Krupa podkreślił, że poprzez podpisanie umowy miasto stało się współwłaścicielem terenu przy ul. Skrzatów i uzyskało prawną możliwość finansowania budowy Centrum Muzyki. "Działki, które pozyskało od miasta województwo, pozwoli poszerzyć Centrum Nauki Cogiteon o tereny zielone. Powstanie tam park nauki. To obopólne korzyści dla miasta i województwa i cel, by w stolicy regionu powstało Centrum Muzyki i Centrum Nauki" – powiedział Krupa.

Centrum Muzyki ma powstać nad Wisłą i być siedzibą kilku instytucji i zespołów muzycznych m.in. dla Filharmonii Krakowskiej, Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis. W budynku znajdzie się kilka sal koncertowych, z których największa pomieści 1,4 tys. słuchaczy. Będą też: sala miesząca 650-800 słuchaczy, sala recitalowa z 270-300 miejscami oraz sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i przestrzeń gastronomiczna z restauracją.

Obecnie trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny. Prace konkursowe mają być złożone do 19 listopada, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić 3 grudnia. Zwycięski projekt zostanie nagrodzony sumą 150 tys. zł.

Budowa Centrum miałaby się rozpocząć w 2021 r., a jego otwarcie jest planowane w 2024 r. Koszt realizacji projektu szacuje się na ok. 265 mln zł. W jednej trzeciej inwestycję ma sfinansować miasto, w 2/3 województwo małopolskie.

Centrum Muzyki wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej i parkiem miejskim przy ul. Skrzatów oraz uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową mają stworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta.

Małopolskie Centrum Nauki, które w połowie 2022 r. ma być udostępnione zwiedzającym, powstaje w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wśród ponad 200 eksponatów prezentowanych w MCN znajdą się również prace artystyczne, bo jedną z idei Centrum jest łączenie nauki ze sztuką. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem jest szacowany na ok. 150 mln zł.

 

PAP/jgk

 

50%
50%