Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jesienne porządki w Krakowie. Która instytucja za co odpowiada?

  • Kraków
  • date_range Środa, 2016.10.26 12:14 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:58 )
Jesienne porządki w Krakowie? W niektórych miejscach od kilku dni na ulicach i chodnikach zalegają gnijące pod wpływem wilgoci liście. Dotyczy to zarówno Plant jak i miejsc położonych dalej od centrum. Mieszkańcy narzekają, że łatwo się na nich poślizgnąć, a rozwijająca się pleśń jest sporym problemem dla alergików. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania tłumaczy, że zajmuje się sprzątaniem jedynie części miejskich terenów.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj co mówi Piotr Odorczuk- rzecznik MPO
Do Krakowa przyszła złota polska jesień

Gdzie można zgłosić problem?

"W naszej kompetencji znajdują się tereny gminne: głównie chodzi o ulice, chodniki i place, które są w zarządzie miejskim. Mamy to ściśle podzielone. Każde miejsce ma swoją pozycję w harmonogramie. Tam, gdzie jest duży ruch, częstotliwość sprzątania jest większa" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Odorczuk- rzecznik MPO.

Sprzątaniem parków zajmuje się już Zarząd Zieleni Miejskiej. Z kolei czystość na osiedlach leży w gestii ich zarządców. "Właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymywania w pełnej czystości i bezpieczeństwie chodniki przylegające do posesji - oczywiście te, które zostały oddane do użytku publicznego. Identyczne przepisy obowiązują zimą w przypadku usuwania śniegu i lodu" - podkreśla Marek Anioł z krakowskiej straży miejskiej. 

 

Nie pal liści - oddaj je MPO

MPO Kraków w tym roku odebrało od mieszkańców Krakowa już ponad 15,8 tys. ton odpadów zielonych. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie te odpady zielone nie będą spalone, a szkodliwe substancje nie przedostaną się do powietrza. 

 

"Zakaz palenia trawy i liści istnieje, ale nie jest respektowany" - pisze słuchacz Radia Kraków Jan. ZOBACZ

 

Wypełniony odpadami zielonymi specjalny worek należy wystawić przed posesję, w widocznym z ulicy i ogólnodostępnym miejscu (pobocze jezdni, chodnik) do godz. 7.00 rano. Można też stosować inne, własne worki foliowe. Pamiętajmy, że nie wolno wrzucać do nich innego rodzaju odpadów.

Worki na odpady zielone można samodzielnie odbierać w dni robocze w siedzibach Rada Dzielnic (w godzinach urzędowania) oraz w siedzibie MPO w Krakowie przy ul. Nowohuckiej 1 (dyspozytornia oraz pokój nr 17 w godzinach od 7:00-15:00). Informacje są dostępne również pod numerem 801 084 084. Sprawdź harmonogram

 

Nie wszystko nadaje się na kompost

W ramach programu odbioru odpadów zielonych w Krakowie Miejskie przedsiębiorstwo oczyszczania osobno będzie odbierać rośliny, które nie powinny trafić na kompost. Chore i porażone rośliny to zmora działkowców i właścicieli ogrodów – do tej pory zalecano jak najszybsze spalanie takich roślin, by choroba nie zaatakowała całej flory.

Teraz w siedzibie MPO Kraków przy ulicy Nowohuckiej 1 bez dodatkowych opłat można pobrać specjalnie oznaczone brązowe worki przeznaczone wyłącznie na odpady zielone w postaci porażonych roślin. Brązowe worki należy wystawiać wraz pozostałymi workami na odpady zielone według zasad programu, zgodnie z harmonogramem. Tak spakowane odpady zamiast na kompost trafią do spalarni odpadów medycznych.

 

 

(Joanna Orszulak, Katarzyna Maciejczyk, krakow.pl/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:18

    Trzy punkty są, czas na Puchar Polski

  • 22:00

    Dzieje gorlickiej ulicy 3-go maja opowiedziane pamiątkami przyniesionymi przez mieszkańców

  • 21:56

    Jak zamienić pasywa na aktywa?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię