|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gibała chce walczyć z "wizualnym smogiem" w przestrzeni miejskiej

Bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorców przy projektowaniu szyldów i reklam oraz uruchomienie "pogotowia projektowego" - zapowiada kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała. W ten sposób chce walczyć ze "smogiem wizualnym" w przestrzeni miejskiej.

Posłuchaj co mówi dr Tomasz Wełna

fot: materiały prasowe

"Kraków jest miastem absolutnie pięknym, a często jest szpecony przez brzydkie szyldy, reklamy, przybudówki i nadbudówki" - powiedział Gibała w piątek na konferencji prasowej. "Po pierwsze wprowadzimy opiekę projektową dla wszystkich, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice. Nie chcemy, żeby były tylko zakazy" – zapowiedział.

Gibała przedstawił też swojego kolejnego eksperta – absolwenta krakowskiej ASP, grafika i wykładowcę ASP i UJ dr Tomasza Wełnę, którego zadaniem jest znalezienie sposobów na uporządkowanie chaosu przestrzennego, panującego w wielu miejscach Krakowa i zadbanie o estetykę miasta.

"W Krakowie są ulice, którymi lubię chodzić i są takie, których wolę nie odwiedzać, unikam ich podświadomie. To ulice pełne chaosu, pełne +smogu wizualnego+, miejsca, w których Kraków nie wygląda jak miasto europejskiej i światowej rangi, ale jak przedmieścia w bardzo dalekim kraju Trzeciego Świata i co najdziwniejsze, to są miejsca odległe o kilkaset metrów od Rynku, Wawelu i Parku Kulturowego" – mówił dr Wełna.

Jego zdaniem, w Krakowie warto zainicjować "opiekę projektową", dotyczącą szyldów i reklam dla przedsiębiorców oraz wprowadzić "pogotowie projektowe", którego zadaniem byłaby reakcja na to, co złego dzieje się w przestrzeni publicznej. Kolejny pomysł to "zazielenienie" konstrukcji stadionu Wisły, tak aby wyglądał lepiej.

 

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

Gibała mówił, że wsparcie przy projektowaniu szyldów i reklam, dla tych, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice byłoby bezpłatne. Projekty wykonywaliby specjaliści zatrudnieni w urzędzie miejskim i opłacani z budżetu miasta. Według jego szacunków, na ten cel potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Dodał, że zamierza także zakazać wieszania w Krakowie - zasłaniających budynki - wielkoformatowych reklam.

O fotel prezydenta Krakowa walczyć chcą poza obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim: kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann, Konrad Berkowicz z partii Wolność, Łukasz Gibała jako kandydat niezależny, kandydatka Kukiz’15 Jolanta Gajęcka, kandydatka Partii Razem Daria Gosek-Popiołek oraz kandydat Partii Wolni i Solidarni Grzegorz Gorczyca.

Stadion Wisły po bio-rewitalizacji. / fot: materiały prasowe

Ulica Długa po bio-rewitalizacji. / fot: materiały prasowe

 

 

(PAP/Dominika Kossakowska/ko)

40%
60%