|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gibała chce walczyć z "wizualnym smogiem" w przestrzeni miejskiej

Bezpłatne doradztwo dla przedsiębiorców przy projektowaniu szyldów i reklam oraz uruchomienie "pogotowia projektowego" - zapowiada kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała. W ten sposób chce walczyć ze "smogiem wizualnym" w przestrzeni miejskiej.

Posłuchaj co mówi dr Tomasz Wełna

fot: materiały prasowe

"Kraków jest miastem absolutnie pięknym, a często jest szpecony przez brzydkie szyldy, reklamy, przybudówki i nadbudówki" - powiedział Gibała w piątek na konferencji prasowej. "Po pierwsze wprowadzimy opiekę projektową dla wszystkich, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice. Nie chcemy, żeby były tylko zakazy" – zapowiedział.

Gibała przedstawił też swojego kolejnego eksperta – absolwenta krakowskiej ASP, grafika i wykładowcę ASP i UJ dr Tomasza Wełnę, którego zadaniem jest znalezienie sposobów na uporządkowanie chaosu przestrzennego, panującego w wielu miejscach Krakowa i zadbanie o estetykę miasta.

"W Krakowie są ulice, którymi lubię chodzić i są takie, których wolę nie odwiedzać, unikam ich podświadomie. To ulice pełne chaosu, pełne +smogu wizualnego+, miejsca, w których Kraków nie wygląda jak miasto europejskiej i światowej rangi, ale jak przedmieścia w bardzo dalekim kraju Trzeciego Świata i co najdziwniejsze, to są miejsca odległe o kilkaset metrów od Rynku, Wawelu i Parku Kulturowego" – mówił dr Wełna.

Jego zdaniem, w Krakowie warto zainicjować "opiekę projektową", dotyczącą szyldów i reklam dla przedsiębiorców oraz wprowadzić "pogotowie projektowe", którego zadaniem byłaby reakcja na to, co złego dzieje się w przestrzeni publicznej. Kolejny pomysł to "zazielenienie" konstrukcji stadionu Wisły, tak aby wyglądał lepiej.

 

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

Gibała mówił, że wsparcie przy projektowaniu szyldów i reklam, dla tych, którzy chcieliby upiększyć swoje kamienice byłoby bezpłatne. Projekty wykonywaliby specjaliści zatrudnieni w urzędzie miejskim i opłacani z budżetu miasta. Według jego szacunków, na ten cel potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Dodał, że zamierza także zakazać wieszania w Krakowie - zasłaniających budynki - wielkoformatowych reklam.

O fotel prezydenta Krakowa walczyć chcą poza obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim: kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann, Konrad Berkowicz z partii Wolność, Łukasz Gibała jako kandydat niezależny, kandydatka Kukiz’15 Jolanta Gajęcka, kandydatka Partii Razem Daria Gosek-Popiołek oraz kandydat Partii Wolni i Solidarni Grzegorz Gorczyca.

Stadion Wisły po bio-rewitalizacji. / fot: materiały prasowe

Ulica Długa po bio-rewitalizacji. / fot: materiały prasowe

 

 

(PAP/Dominika Kossakowska/ko)

40%
60%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

grześ^

Piątek, 14 września 2018, 18:34

Gibała to jedyny z kandydatów na prezydenta Krakowa, który pozytywnie zaskakuje innowacyjnymi pomysłami. Jakąś energią przynajmniej od niego bije. Widać, ze sie stara o głosy, nie boi się rozmawiać z ludźmi. W przeciwieństwie do pozostałych daje nadzieję na nową jakość w zarządzaniu miastem i na przegnanie precz partii z krakowa

Odpowiedz

Geppetto

Piątek, 14 września 2018, 16:30

@pinokio

A w jakim języku jest to coś, co napisałeś na końcu zdania?

Odpowiedz

wole gibałę niż dziadka jacka pozdro77

Piątek, 14 września 2018, 15:18

A ja myślę, że to problem na tyle poważny, że dobrze, że ktoś się nim zajął. Kraków to nie batustan, tylko metropolia aspirująca do miana jednego z najważniejszych centrów kuluralnych europy. To że władze miasta nic do tej pory nie zrobiły żeby ten reklamowy bałagan ukrócić, tylko pokazuje, że już najwyższy czas ich powymieniać.

Odpowiedz

pinokio

Piątek, 14 września 2018, 15:14

Za komuny była Wieczorynka z bajkami dla dzieci.Teraz mamy Gibałę...No koments...

Odpowiedz

Orzeczene

Piątek, 14 września 2018, 13:48

Myślę, że mamy poważniejsze problemy.

Odpowiedz

Danuta55

Piątek, 14 września 2018, 13:13

Brawo! Wreszcie ktoś na to zwrócił uwagę! Popieram Gibałę i aktywistów miejskich z jego komitetu! Czas na poważnie zająć się w Krakowie kwestią chaotycznej zabudowy i wszędobylskich raklam, z którymi majchrowski niec nie potrafi zrobic

Odpowiedz