|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Elektrociepłownia bez 220-metrowego komina. Na początek zburzono symboliczny komin... z cukru

Po 42 latach od oddania go do użytku komin nr 1 Elektrociepłowni w Krakowskim Łęgu zostanie rozebrany. Na początku prace będą prowadzone wewnątrz komina. Dopiero w grudniu powoli zacznie znikać charakterystyczna 220-metrowa konstrukcja. W piątek został zburzony symboliczny komin... z cukru.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. Katarzyna Maciejczyk

"Na koronie komina zamontowano specjalne uchwyty, a do niech podpięto liny, na których będzie wisała platforma z koparką. Maszyna będzie kruszyła wewnątrz komina ściany. Cały ten urobek będzie spadał na dno komina" - tłumaczył Leszek Ziobro, dyrektor generalny EDF Polska. 

Nie będzie żadnych spektakularnych wybuchów - dodaje Leszek Ziobro. Rozbiórką komina zajmie się czeska firma, mająca już doświadczenie w burzeniu takich budowli.

Rozbiórka jednego z kominów krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70-tych ubiegłego wieku, stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. Wciąż jeszcze realizowana instalacja odazotowania finalnie zmniejszy emisję tlenków azotu 3-krotnie.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad połowę potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce posiadając blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń.

Firma ma również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni ją jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/PAP/ew)

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

gość

Wtorek, 17 stycznia 2017, 15:54

@elkonrado

Lecz się trollu

Odpowiedz

elkonrado

Sobota, 17 września 2016, 22:25

dotacja poszła unijna i zarobili jeszcze na tej wymianie komina - teoretycznie spaliny czystsze - a praktycznie smog 2x większy niż był wcześniej - ale czy winny smoga jest nowy niższy komin ? czy ekrany dźwiękochłonne czy majchrobetonowa zabudowa każdej dziury w mieście ? a może sama huta ? tak czy inaczej żyjemy przez 6-7 miesięcy w roku w sytuacji podobnej jak Chińczycy z miasteczka w pobliżu zakładu produkcji magnesów neodymowych - piją radioaktywną wodę, oddychają toksycznym powietrzem, umierają przed 40 rokiem życia na raka, na wątrobę, na połuca i nerki - ale co tam , mają 70% udział w światowej produkcji magnesów , zarabiają więcej niż wieśniacy 30km dalej... Każdy ma takich magnesów neodymowych z chin co najmniej setkę w domu , choćby z 6-10 w swoim telefonie - a my nie obejdziemy się bez Huty ? myślę że to błędne założenie, elektrociepłownię i hutę arcelormittel należy przeznaczyć do likwidacji i zastąpić geotermalną poza miastem, a inwestor indyjski jak nie potrafi trzymać czystości to wynocha i guzik mnie obchodzi ile ludzi straci pracę i jakie będą jego straty. mamy do tego warunki i możliwości, Kraków leży na złożach geotermalnych a 10-15km od Krakowa są warunki wprost wymarzone do takiej elektrociepłowni - po prostu nikomu się nie chce zrobić projektu inwestycji na odpowiednią skalę. huty z kolei nikt nie ma odwagi pogonić... przy obecnych karach oni się śmieją i nie opłaca im się nawet podejmować jakichkolwiek działań, tkz. "kary" są zwyczajnie tańsze - a zdrowie ludzi nie jest ich punktem zainteresowania ani priorytetem.

Odpowiedz

WZW

Sobota, 17 września 2016, 21:21

@gosc

Tak będą odsiarczać spaliny jak jak Hindus w Hucie. Guła ze swoim alarmikiem sm. czai się na staruszki jak zaczną palić w swoich piecach.

Odpowiedz

j

Sobota, 17 września 2016, 20:24

nareszcie!

Odpowiedz

Sentymenty

Sobota, 17 września 2016, 15:59

Szkoda komina. Niechby sobie stał.

Odpowiedz

gosc

Piątek, 16 września 2016, 22:49

@krakus

Leć i powiedz to wszystkim energetykom na świecie że złe kominy budują pod system odsiarczania spalin.

Odpowiedz

krakus

Piątek, 16 września 2016, 16:33

Dziady francuskie zbudowały jakiś kutafon nie komin i teraz wszystkie spaliny zostaną w niecce w której jest Kraków, będziemy się kisić jeszcze dodatkowo w spalinach elektrociepłowni, powinno im się nakazać zbudowanie dokładnie takiego samego wysokiego komina . Ale tak samo jak hindus z huty tak i francuzi z edf mogą smrodzić ile chcą , alarm smogowy teroryzuje tylko starszych i biednych ludzi którzy mają piece węglowe .

Odpowiedz

krak7

Piątek, 16 września 2016, 14:04

Jeden pocisk z F-16 i po temacie.

Odpowiedz