"Na koronie komina zamontowano specjalne uchwyty, a do niech podpięto liny, na których będzie wisała platforma z koparką. Maszyna będzie kruszyła wewnątrz komina ściany. Cały ten urobek będzie spadał na dno komina" - tłumaczył Leszek Ziobro, dyrektor generalny EDF Polska. 

Nie będzie żadnych spektakularnych wybuchów - dodaje Leszek Ziobro. Rozbiórką komina zajmie się czeska firma, mająca już doświadczenie w burzeniu takich budowli.

Rozbiórka jednego z kominów krakowskiej elektrociepłowni, oddanego do użytku w latach 70-tych ubiegłego wieku, stała się możliwa dzięki wybudowanym przez EDF Polska w ostatnich latach proekologicznym instalacjom odsiarczania i odazotowania spalin, w ramach których postawiono nowy 120-metrowy komin. Zrealizowane za sumę ponad 650 mln zł projekty pozwoliły na pięciokrotną redukcję emisji siarki i pyłów. Wciąż jeszcze realizowana instalacja odazotowania finalnie zmniejszy emisję tlenków azotu 3-krotnie.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad połowę potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce posiadając blisko 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zaopatruje w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń.

Firma ma również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni ją jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/PAP/ew)