|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Dzieci i ryby swój głos mają!". Młodzież wyszła na ulice

Ponad dwa tysiące protestów w ponad 120 krajach - to wynik Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który odbył się w piątek w miastach na całym świecie. Młodzież szkolna wyszła na ulice również w Polsce, między innymi w Krakowie. Przemarsz zaczął się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, gdzie zebrali się wszyscy uczestnicy.

Posłuchaj materiału Bartłomieja Grzankowskiego

Fot. Marek Lasyk

„Jestem tutaj, ponieważ wierzę w to, co robię. Chcemy zrobić tyle, ile w naszej mocy, w mocy młodych ludzi” – mówili manifestujący reporterowi Radia Kraków. Jedna z uczestniczek protestu na plakacie napisała: „Ruszę się do nauki, jak wy ruszycie się do zmian”. Na innych można było zobaczyć hasła: „najpierw natura, potem matura”, „we care” „klimat się zmienia, dlaczego my nie?”, „dzieci i ryby swój głos mają”. „Potrzebna jest wiedza, że mamy problem. Ludzie nie interesuje ziemia, środowisko” – podkreślali młodzi ludzie.

Nie tylko oni protestowali w Krakowie za ochroną klimatu. Poparcie dla Strajku dla Klimatu organizowanego przez uczniów szkół na całym świecie wyrazili też seniorzy. „Nie przewidujemy osobnego strajku seniorów, ale jesteśmy tutaj z naszymi wnukami i dziećmi i całkowicie ich w tym proteście popieramy” – tłumaczyli.

Młodzi przekazali list na ręce zastępcy prezydenta Krakowa Anny Korfel-Jasińskiej. „Tu na Rynku Głównym spotykają się manifestacje w różnych sprawach, ale ta była wyjątkowa. Bardzo się cieszę, są tu ci młodzi ludzie, bo ich manifestacja wynika z troski o coś, o klimat, ziemię, przyszłość nas wszystkich” – mówiła. „Miasto nie ma wpływu na materiały dydaktyczne w szkołach, ale możemy organizować różne kampanie edukacyjne” – dodała.

 

 

Polska młodzież protestowała też między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Białymstoku. Według służb, w krakowskim proteście wzięło udział około 350 osób. Wśród postulatów znalazły się punkty mówiące o zwiększeniu edukacji na temat zmian klimatu, bardziej przyjazne środowisku szkoły bez zbędnego plastiku i z koszami na recykling, a także większa ilość materiałów w postaci elektronicznej a nie papierowej.

 

 

(Bartłomiej Grzankowski/ew)

96%
4%