Według piątkowych danych w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego (CUMRiK-u) przebywa 24 pacjentów – ośmiu na łóżkach intensywnej terapii i 16 na łóżkach internistycznych. W gotowości jest jeszcze osiem łóżek internistycznych. Docelowo w CUMRiK-u ma być 200 łóżek i 50 stanowisk intensywnej terapii. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski zapowiedział, że kolejne łóżka będą uruchamiane, kiedy będzie odpowiednia liczba personelu. „W tej chwili sięgamy do najgłębszych rezerw, jeśli chodzi o personel” – przyznał dyrektor.

„Z naszej strony trwają działania zmierzające do zwiększenia potencjału kadrowego CUMRiK-u, a tym samym uruchomienia kolejnych łóżek. Opierają się one na oddelegowywaniu pracowników z innych placówek. Za kilka dni będziemy mogli ocenić, na jakim poziomie uda się poszerzyć zespół CUMRiK-u” – poinformowała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Drugi szpital tymczasowy jest przygotowywany w hali Expo Kraków. Ma tam być 400 łóżek. „Po podpisaniu umowy przedstawimy szczegóły” – zapowiedziała rzeczniczka. Trwają prace przygotowawcze, w szczególności w zakresie prac adaptacyjnych, projektu instalacji tlenowej i innych kwestii organizacyjnych.

Od początku tygodnia w Krakowie jako szpital covidowy funkcjonuje szpital MSWiA, który jest zamknięty dla osób z innymi schorzeniami i zawiesił działalność poradni. Dyrektor ds. lecznictwa w tej placówce Krzysztof Czarnobilski podkreślił, że dla 140 pacjentów, dla których są łóżka (w tym siedem łóżek respiratorowych), zabraknie personelu. „Personel ulega wyczerpaniu i będzie problem. Może do końca tygodnia będziemy mogli zapewnić pomoc” – powiedział. W szpitalu tym brakuje też reduktorów do butli tlenowych. W piątek w szpitalu MSWiA zajętych było ok. 70 łóżek. Pacjenci, którzy trafiają do tej placówki to – jak powiedział dyrektor ds. lecznictwa – ciężkie przypadki.

Urząd wojewódzki rozważa oddelegowanie dodatkowych pracowników do szpitala MSWiA, ale i stoi na stanowisku, że w pierwszej kolejności szpital powinien podjąć działania reorganizacyjne i sięgnąć do rezerw - chodzi np. o personel z zamkniętych poradni specjalistycznych.

„W uzgodnieniu z NFZ Szpital MSWiA został w całości przekształcony pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19. To ogromny, ale konieczny wysiłek. Zgodnie z tym, co przekazywaliśmy ostatnio, nie wykluczamy działań zmierzających do wsparcia, w oparciu o oddelegowywanie pracowników, innych niż tymczasowe placówek zajmujących się hospitalizacją osób z COVID-19. Zakładamy jednakże, że w pierwszej kolejności działania reorganizacyjne powinien podjąć dany szpital” – powiedziała Paździo.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.