|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dlaczego specjalne naklejki dla rowerzystów są konieczne?

W szesnastu uczęszczanych przez rowerzystów miejscach w Krakowie pojawiły się specjalne naklejki, przypominające o podstawowych zasadach poruszania się na dwóch kółkach. Mamy więc komunikaty, że rower musi mieć odpowiednie wyposażenie, albo że po danym chodniku nie wolno rowerem jeździć. Skąd pomysł na taką akcję i dlaczego jest potrzebna?

Posłuchaj rozmowy z krakowskim oficerem pieszo-rowerowym Marcinem Wójcikiem

fot: M. Skowronek

- Ta akcja jest skierowana wyłącznie do rowerzystów i przypomina o podstawowych zasadach. Z przerażeniem obserwuję, że niektórzy zapominają, iż należy jeździć po drogach dla rowerów po prawej stronie. W zeszłym roku już malowaliśmy specjalne linie w okolicach ronda Mogilskiego, bo nie wszyscy trzymali się prawej strony - mówi Marcin Wójcik, krakowski oficer pieszo-rowerowy.

Rondo Mogilskie jest miejscem szczególnym. Tamtędy przejeżdża wielu rowerzystów, do tego są piesi, a drogi rowerowe są kręte. "Dlatego tam namalowaliśmy linie, żeby pokazać, że to jest część dla rowerów. Jak się kończy ulica Kopernika, nakleiliśmy dodatowo tę wlepkę edukacyjną przypominającą o ruchu prawostronnym" - dodaje Wójcik. 

Jak podkreśla oficer pieszo-rowerowy, naklejek w sumie jest 16. Mają one różne wzory. Jednym z ich jest właśnie przypomnienie o jeździe po prawej stronie. Są też takie, które upominają rowerzystów, żeby nie jeździli po pewnych chodnikach. Na ciągach pieszo-rowerowych są naklejki "uważaj na pieszych".

- Nie słyszałem, żeby coś takiego było w innych miastach. Zauważyliśmy, że jakaś forma eduakcji jest potrzebna. Znaki pionowe są, ale bardziej patrzymy na drogę. Stąd pomysł na naklejki. Dodatkowo od dawna staramy się edukować w internecie wspólnie ze stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów. Mamy serię filmów eduakcyjnych, jak poruszać się poprawnie na rowerze. Tam też przypominaliśmy wszystkie zasady. Staramy się, ale wiemy, że z edukacją jest trudno. Do każdego rowerzysty nie możemy dotrzeć - podkreśla Marcin Wójcik.

Filmy edukacyjne dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem można znaleźć w internecie na kanale YouTube krakowskiego ZIKiT-u.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

47%
53%