|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dlaczego specjalne naklejki dla rowerzystów są konieczne?

W szesnastu uczęszczanych przez rowerzystów miejscach w Krakowie pojawiły się specjalne naklejki, przypominające o podstawowych zasadach poruszania się na dwóch kółkach. Mamy więc komunikaty, że rower musi mieć odpowiednie wyposażenie, albo że po danym chodniku nie wolno rowerem jeździć. Skąd pomysł na taką akcję i dlaczego jest potrzebna?

Posłuchaj rozmowy z krakowskim oficerem pieszo-rowerowym Marcinem Wójcikiem

fot: M. Skowronek

- Ta akcja jest skierowana wyłącznie do rowerzystów i przypomina o podstawowych zasadach. Z przerażeniem obserwuję, że niektórzy zapominają, iż należy jeździć po drogach dla rowerów po prawej stronie. W zeszłym roku już malowaliśmy specjalne linie w okolicach ronda Mogilskiego, bo nie wszyscy trzymali się prawej strony - mówi Marcin Wójcik, krakowski oficer pieszo-rowerowy.

Rondo Mogilskie jest miejscem szczególnym. Tamtędy przejeżdża wielu rowerzystów, do tego są piesi, a drogi rowerowe są kręte. "Dlatego tam namalowaliśmy linie, żeby pokazać, że to jest część dla rowerów. Jak się kończy ulica Kopernika, nakleiliśmy dodatowo tę wlepkę edukacyjną przypominającą o ruchu prawostronnym" - dodaje Wójcik. 

Jak podkreśla oficer pieszo-rowerowy, naklejek w sumie jest 16. Mają one różne wzory. Jednym z ich jest właśnie przypomnienie o jeździe po prawej stronie. Są też takie, które upominają rowerzystów, żeby nie jeździli po pewnych chodnikach. Na ciągach pieszo-rowerowych są naklejki "uważaj na pieszych".

- Nie słyszałem, żeby coś takiego było w innych miastach. Zauważyliśmy, że jakaś forma eduakcji jest potrzebna. Znaki pionowe są, ale bardziej patrzymy na drogę. Stąd pomysł na naklejki. Dodatkowo od dawna staramy się edukować w internecie wspólnie ze stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów. Mamy serię filmów eduakcyjnych, jak poruszać się poprawnie na rowerze. Tam też przypominaliśmy wszystkie zasady. Staramy się, ale wiemy, że z edukacją jest trudno. Do każdego rowerzysty nie możemy dotrzeć - podkreśla Marcin Wójcik.

Filmy edukacyjne dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem można znaleźć w internecie na kanale YouTube krakowskiego ZIKiT-u.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

47%
53%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Piątek, 15 czerwca 2018, 13:07

super, a kiedy zostaną odmalowane pasy, śluzy rowerowe, ikony rowerów na kontraruchach? W październiku jak sezon dla większości rowerzystów będzie się kończył?

Odpowiedz

Adam J.

Czwartek, 14 czerwca 2018, 15:50

W Krakowie tak się promuje rowery, a prawda jest taka, że bardzo duży procent rowerzystów łamie przepisy. Co więcej, łamiąc je stwarza bardzo niebezpieczne sytuacje na drodze. Rozumiem, że kodeks nie zabrania jazdy w słuchawkach, ale trzeba też trochę zdrowego rozsądku, żeby wiedzieć, że całkowite odcięcie od bodźców z zewnątrz może zakończyć się tragicznie! Niestety w tym mieście każda najmniejsza krytyka rowerzystów czy zwrócenie uwagi na problemu kończy się hejtem aktywistów. Dodam też, że mnie zablokował ZIKiT na swojej stronie oficjalnej na facebooku za to, że skrytykowałem w komentarzu działania, które obecnie podejmują, brak kontroli i profesjonalizmu. Nie było w moim komentarzu wulgaryzmów. Normalny rzeczowy komentarz, krytyka. Również płacę podatki w Krakowie i uważam, że to blokowanie mieszkańców to chora praktyka! Nie mówiąc już o tym, że mowa jest o oficjalnej stronie urzędu miejskiego!!!

Odpowiedz

Czwartek, 14 czerwca 2018, 12:06

@nosatenko Potwierdzam!

Odpowiedz

Ola Nosatenko

Czwartek, 14 czerwca 2018, 11:51

Jestem pełna podziwu dla Pana oficera. Od ok. 2 miesięcy pytałam wielokrotnie o to dlaczego na oficjalnym koncie Twitter oficer rowerowy publikuje statystyki Wawelo, albo wrzuca filmiki pt. Jak fajnie jechać rowerem na których nie ma właściwie żadnego przekazu. Pisałam o tym, że wg. mnie powinno się przypominać rowerzystom o podstawowych zasadach poruszania się po drodze, pokazywać fajne praktyki, dawać wskazówki. Zostałam wtedy zaatakowana przez aktywistów, a sam oficer odpisał mi, że przecież są filmiki na you tube i, że generalnie to się czepiam! Pisałam, że do filmików na YouTube nie każdy ma dostęp, nie każdy ich szuka, że to nie jest jakaś super fajna forma "edukacji", pisałam o plakatach, o jakichś fajnych akcjach rysunkowych. Zostałam skrytykowana z góry na dół. Kiedy wrzuciłam kilka przykładów fajnych rozwiązań na drogach rowerowych w Hiszpanii zostałam zablokowana na koncie oficera rowerowego!!! A teraz czytam, że jednak są "vlepki" cokolwiek to znaczy. Sorry, ale to już jest hipokryzja. Jestem mieszkanką, nikogo nie obrażałam, place tutaj podatki i za uwagę o edukacji zostałam zablokowana na oficjalnym koncie urzędnika miejskiego. Nie ściągnę tych screenów teraz z Twittera bo jestem zablokowana, ale poszukam na grupie NIC O NAS BEZ NAS i je tutaj wszystkie opublikuję. Mam dość hipokryzji, a blokowanie mieszkańców za nic na oficjalnym koncie miejskiego urzędu to skandal!

Odpowiedz