|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dąb Jacek został wycięty. Drzewo kolidowało z Trasą Łagiewnicką

Drogowcy budujący Trasę Łagiewnicką w Krakowie - mimo protestu ekologów i aktywistów - wycięli stary dąb przy ulicy Zbrojarzy. Jak tłumaczą, drzewo kolidowało z tunelem, który ma powstać w ramach budowy szybkiej trasy między Łagiewnikami a Ruczajem.

fot: Dominika Baraniec / archiwum RK

Przedstawiciele spółki przekonują, że drzewa nie dało się przesadzić. Obiecują jednak, że w zamian za wszystko, co zostanie wycięte, pojawią się nowe drzewa, zasadzone po konsultacjach z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Protestujący aktywiści nadali dębowi imię Jacek. Chcieli w ten sposób przekonać urzędników i samego prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, aby drzewo zachować.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

Czwartek, 7 lutego 2019, 23:34

Rany,podobno jest nas coraz mniej a buduje sie coraz wiecej,pytanie dla kogo?Gdzie logika ,bo potrzeb tylu nie ma.Czysty interes deweloperow/czytaj ludzi z duza kasa/,wiec nikt nie liczy sie,ze niszcza nature i wycinaja drzewa,laki itd.Szkoda,ze nie mysla,ze sami tez z tego smogu beda chorowac na raki.Przynajmniej tu jest sprawiwdliwosc,choc pociecha marna.Trzeba zwiewac z tego miasta,bo juz nie da sie ty zyc.

Odpowiedz

Czwartek, 7 lutego 2019, 22:21

@sadf

25% interesantów uprawnionych.

Odpowiedz

MM

Czwartek, 7 lutego 2019, 16:01

@sadf

Buduje drogi dla lepszej komunikacji w mieście a nie sanktuaria, pomniki i grobowce na Wawelu ..oraz nie dotuje term.

Odpowiedz

Czwartek, 7 lutego 2019, 15:31

@Seb

Zastanów się co piszesz....

Odpowiedz

hucianka

Czwartek, 7 lutego 2019, 13:52

Stare miasta muszą mieć swoje wiekowe drzewa, które pamiętają ich historię ! Zobaczcie zdjęcia amerykańskich starych uczelni. Tam zawsze widać stare drzewa. To podnosi renomę takich miejsc! Panie Prezydencie Majchrowski ! Nie zapomnimy tego, że z Krakowa zniknęło większość drzew za pana kadencji !!! Kiedyś powstanie antypomnik twojej osoby na który mieszkańcy będą przyklejać jęzory pogardy, którą wykazałeś dla prawa mieszkańców i ich niezgodę na całą tą trasę łagiewnicką !

Odpowiedz

Neon

Czwartek, 7 lutego 2019, 13:38

@sadf

A iluż ich tu jest ? Bo tylko ten co uważa, że ludzie chcą coraz więcej wygód, i więcej oraz ten, który popiera go w stu procentach.

Odpowiedz

sadf

Czwartek, 7 lutego 2019, 12:27

Najśmieszniejsze jest to, że (idę o zakład) większość tu komentujących w ostatnich wyborach truchcikiem poleciała do urny wyborczej zagłosować na cudownie nam panującego dziadzia Majchrowskiego. Bałwany się sprzeczają, a dziadzio robi co mu się podoba od ponad 20 lat.

Odpowiedz

jędrek

Czwartek, 7 lutego 2019, 12:19

Doktory! Tam gdzie stoi moje osiedle budowane w latach 70, przez poprzednie dziesiątki lat były pola uprawne i pogromu drzew nie było - do sprawdzenia na zdjęciach sat z lat 60. http://juvenia.info/krakow/#1965,50.05377,19.93604,14 Kraków był w ogóle wypasionym miastem do końca lat 90, a potem wyczuli biznes i zaczęli lać beton wszędzie. Tam gdzie był park to go skasowano i bloki wciśnięto - to dziś norma. I nie każdy chce chce mieszkać w mieście, ja chętnie bym się wyprowadził z tego zanieczyszczonego łez padołu na odludzie gdzie żadnego syfu w powietrzu nie ma, ale do tego trzeba mieć górę pieniędzy. Jak jest zabytkowy dąb, to się zamawia ekipę i przenosi dąb. Całe domy ważące nieraz i tysiąc ton przenoszą z "korzeniami" to i z dębem by sobie poradzili. No tak kasa została przeżarta przez armię biurkowych to na taką operację wykopania dębu z korzeniami (pewnie by był do wycięcia walec ziemny z korzeniami o promienieniu 10m). A trasa łagiewnicka potrzebna jak babie wąsy. Dość spalin to budują kolejną trasę do generowania sadzy. Gdyby to była inwestycja typu estakada tramwajowa przy Płaszowie to proszę bardzo - czyli trasa tylko dla zbiorkomu, a nie prywatnych klekotów.

Odpowiedz

!

Czwartek, 7 lutego 2019, 10:40

@Seb

Tylko drzew nie wycinali mędrku.

Odpowiedz

Seb

Czwartek, 7 lutego 2019, 09:39

Do @m, Masz 100% rację. Sami się pobudowali a innym nie pozwolą, traktują przestrzeń publiczną jak swoją własność.

Odpowiedz

m

Czwartek, 7 lutego 2019, 09:16

Zaczynamy popadać w paranoję - jak budować zachowując wszystkie drzewa stojące na drodze? Czy protestujący nie mieszkają na osiedlach wybudowanych tam, gdzie kiedyś były drzewa i krzewy? Czy nie jeżdżą ulicami, na których rośliny zastąpiono asfaltem? Czy nie chodzą do miejsc powstałych na niegdyś zielonych terenach - od obiektów kultury, sportu, rozrywki począwszy, na galeriach handlowych skończywszy? Ludzie chcą żyć coraz wygodniej, mieszkać w godnych warunkach, a nie całą rodziną w małym domku, przeprowadzać się do miasta itd itp, ale ten rozwój generuje pewne straty w przyrodzie - trzeba je umiejętnie kompensować zamiast protestować bez sensu.

Odpowiedz

Neon

Czwartek, 7 lutego 2019, 09:01

Po tej "cywilizacji postępu" pozostanie tylko asfalt, sypiący się beton, kurz i skowyt człowieka.

Odpowiedz