|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czym oddychamy w Liszkach?

Czym oddychają mieszkańcy okolic Krakowa? W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy pyłomierze w trzech miejscowościach krakowskiego obwarzanka - Niepołomicach, Świątnikach Górnych i Liszkach. Jak oddycha się w tej ostatniej miejscowości? To dziś będziemy sprawdzać w Radiu Kraków.

Posłuchaj, co mówią mieszkańcy

Fot. Teresa Gut

Nad ranem jakość powietrza w Liszkach nie była najlepsza. Powietrze było nieco zanieczyszczone, ale z godziny na godzinę, ta sytuacja powinna się poprawiać. Niestety prawie przez całą noc stężenie pyłów PM 10 w miejscowości przekraczało 50 mikrogramów na metr sześcienny. Od poniedziałku, czyli od początku prowadzenia przez nas pomiarów, najgorsze wyniki były we wtorek wieczorem, gdy stężenie zanieczyszczeń sięgnęło niemal 100 mikrogramów na metr sześcienny. 

 

SPRAWDŹ WYNIKI POMIARÓW

 

Mieszkańcy podkrakowskich Liszek chcą, aby w gminie szybciej były wymieniane stare piece. Przyznają, że w ostatnich latach powietrze się poprawiło, ale wciąż jest wiele do zrobienia. "My sami założyliśmy ogrzewanie gazowe, kilku sąsiadów też i jest poprawa. Ale gdzieś dalej jedna osoba wymieni piec, a sąsiad dalej truje. Wszystko też zależy od pogody" - mówią reporterce Radia Kraków. 

W tym roku stare kopciuchy na ekologiczne źródła ogrzewania wymieniono w 150domach. W najbliższych latach wymiana pieców ma przyspieszyć. Do 2023 roku gmina chce dofinansować likwidację 1200 kopciuchów. 

 


 

Pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego działają też w najbliższych dwóch tygodniach w Niepołomicach i Świątnikach Górnych - do 15 listopada. Później urządzenia trafią do Zielonek, Wieliczki i Zabierzowa.

Akcję zakończą dwutygodniowe pomiary w Wielkiej Wsi, Michałowicach i Tyńcu. Na koniec samorządowcy, przedstawiciele władz województwa i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkają się i wezmą udział w spólnej debacie nad tym jak idzie walka o czyste powietrze. 

 

SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ!

 

 

 

(Teresa Gut/ek)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Liszki, Świątniki Górne, Niepołomice, Zielonki, Wieliczka, Zabierzów, Wielka Wieś, Michałowice oraz Gminą Miejska Kraków.

 

0%
100%