|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy to już wiosna? Wszystko na to wskazuje...

Zdjęcia szpaków, przebiśniegów i nagrania ze śpiewem ptaków nadsyłają Państwo na naszego radiowego maila. Niektórzy uprzejmie donoszą, że na wierzbach pojawiły się bazie. Czy to już wiosna?

posłuchaj krakowian

fot: Pixabay

W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie wybraliśmy się do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.

My już czujemy wiosnę, ale w ogrodzie jeszcze wszystko przyczajone. Jest już poruszenie wśród kaczek, ale one reagują na to, że dzień jest już dłuższy. Pojawiają się pierwsze zachowania godowe - mówi profesor Jerzy Piróg z Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.
Ludzie.chodzą w rozpiętych płaszczach, słuchaja śpiewu ptaków i wystawiają twarz do słońca, obserwują pierwsze kwiaty.

Czują wiosnę nie tylko ludzie, ale także rośliny - przyznaje profesor Marcin Rapacz z katedry fizjologii hodowli roślin i nasiennictwa Uniwersytetu Rolniczego.

Doświadczalna pszenica nie jest już brunatna, ale zielona. Zakwita barwinek, ciemierniki, rośliny czują, że zima sobie idzie i wychodzą ze stanu spoczynku. Troszkę za wcześnie aby się budzić do życia, ale jeśli nie będzie żadnych długotrwałych mrozów - to roślinom nic się nie stanie - uspokaja profesor Rapacz.


Oprócz zielonej trawy i przebiśniegów, oznaką nadchodzącej wiosny jest także śpiew ptaków - mówi ornitolog doktor Kazimierz Walasz - mamy już przylot skowronków, pojawiają się szpaki, lecą żurawie. To wcześnie, ale to przyspieszenie wiąże się z warunkami pogodowymi.

W przypadku ptaków trzeba mieć nadzieję, że zima już nie uderzy... tej wiosny, bo zimno może pogorszyc warunki żerowania, ukrycie się i odpoczynku i wtedy niestety, część ptaków zginie - ostrzega profesor Walasz.

Na razie na szczęście prognozy nie zwiastują rychłej ptasiej zagłady - uspokaja synoptyk dyżurny Biura Prognoz Meteorologicznych z krakowskiego oddziału IMGW, Adam Michniewski. Jak dodaje - aura ma być jednak... zmienna - jak w marcu, bo co 36 godzin będzie przechodził nowy front atmosferyczny. Początkowo będzie coraz chłodniej aż do soboty, w niedzielę znowu ocieplenie, przez kilka dni będzie kilkanaście stopni powyżej zera.

Ale do soboty w Małopolsce może nawet spaść deszcz ze śniegiem lub, szczególnie w górach, śnieg - więc warunki mają nieco bardziej przypominać zimowe.

 

Martyna Masztalerz/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

67%
33%