|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Część krakowskich sklepów nie sprzedaje alkoholu w nocy. Ilość interwencji spadła o 7%

O 7 procent spadła ilość interwencji policji po wprowadzeniu w Krakowie tzw. porozumienia o odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu - poinformował magistrat. Chodzi o program, który zobowiązuje sprzedawców do ograniczenia godzin sprzedaży trunków. Porozumienie działa w mieście od 1 września i jak mówią urzędnicy, już przynosi pierwsze efekty. Podpisali je właściciele ponad 150 krakowskich sklepów.

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

fot: pixabay

Komenda miejska policji w Krakowie porównała liczbę zeszłorocznych interwencji - od czerwca do sierpnia i od września do listopada, czyli na trzy miesiące przed wejściem w życie umowy społecznej i w czasie obowiązywania prohibicji. Chodzi o interwencje w rejonie sklepów z alkoholem. "Na podstawie tej analizy stwierdziliśmy, że ilość tych zdarzeń spadła o 7%" - mówi Radiu Kraków Piotr Szpiech.

Urzędnicy z dumą twierdzą, że program spełnia ich oczekiwania. "Mieliśmy kłopoty z historiami o burdach pijackich, szarpaninach, wyzwiskach. Dużo tego było. Jeżeli udało się to ograniczyć o 7%, to rzeczywiście można mówić, że to porozumienie przynosi efekty" - ocenia Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu. 

W ramach porozumienia przedsiębiorcy zobowiązali się do niesprzedawania alkoholu od północy do 5:30 rano. Kupcy stosują też wewnętrzny i zewnętrzny monitoring oraz mają zainstalowany w sklepie przycisk antynapadowy, który przywołuje ochronę. Przedsiębiorcy zapewniają też miejsce dla klientów nie przed, ale wewnątrz sklepu i zobowiązali się reagować na przejawy chuligaństwa. Na drzwiach ich sklepów widnieje naklejka "odpowiedzialny sprzedawca". Do porozumienia można przystąpić dobrowolnie i w każdej chwili. Obecnie dotyczy 154 sklepów w Krakowie.

Założenia programu są więc znane, a jak jego realizacja wygląda w praktyce? "To że tutaj kupują alkohol przed czy po godz. 24 - nie ma żadnego znaczenia, bo ten alkohol nie jest spożywany tutaj, tylko pod restauracjami i barami. Albo wychodzą z piwem na papierosa" - twierdzi właścicielka jednego ze sklepów na Kazimierzu. 

Problem w tym, że wiele placówek, które mają nie sprzedawać alkoholu do godz. 5:30, zamyka się o godz. 1. Inne, które widnieją jeszcze na liście krakowskiego magistratu pod hasłem "odpowiedzialny sprzedawca" - już nie istnieją. Z kolei część przedsiębiorców, którzy nie przystąpili do porozumienia uważa, że minęły już czasy urządzania tzw. melin pod sklepami. "Nie widzę tutaj w nocy, by była jakaś agresja, awantury. Częściej niebezpieczne sytuacje zdarzały się nocą" - podkreśla jedna ze sprzedawczyń w sklepie w Środmieściu. 

Przypomnijmy, że Rada Miasta Kraków przyjęła uchwałę na jesień 2018 roku o ograniczeniu sprzedaży alkoholu w centrum miasta od godz. 22 do 6 rano. Unieważnił ją jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa jest obecnie w wyższej instancji - czeka na rozpatrzenie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. 

Przypominamy: 89 sklepów nie będzie handlować alkoholem w nocy


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Dominika Kossakowska/ko,ek)

45%
55%