|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co Brunon K. wie o śmierci Katarzyny Z.? Nieoczekiwany zwrot w sprawie „Skóry”

Brunon K. - słynny „bomber” z Krakowa - był w środę przesłuchiwany w sprawie brutalnego morderstwa Katarzyny Z. Zabójstwo studentki z Krakowa to jedna z największych zagadek w historii polskiej kryminalistyki. Dziewczyna zaginęła w listopadzie 1998 roku, a kilka miesięcy później z Wisły wyłowiono jej skórę, z której oprawca zrobił kostium. Śledczy do dziś nie odnaleźli mordercy, chociaż sprawa była wznawiana kilkakrotnie. W ramach wznowionego w zeszłym roku śledztwa, prowadzono już między innymi przeszukania dna Wisły przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Najprawdopodobniej wiedzę na temat tej sprawy ma Brunon K., który jest także oskarżony o próbę zorganizowania zamachu na Sejm i przebywa w areszcie od 2012 roku. O sprawie dowiedzieli się jako pierwsi dziennikarze Radia Kraków i Onet.

Posłuchaj co mówi Piotr Krupiński - naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie

fot: G. Krzywak

Co „Bomber” wie o „Skórze”?

- Brunon K. został wezwany w charakterze świadka. Czynność ta jest zaplanowana właśnie ze sprawą prowadzonej przez wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, dotyczącej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem Katarzyny Z. Z uwagi na dobro śledztwa nie mogę na obecnym etapie ujawniać okoliczności związanych z tym przesłuchaniem - mówi prokurator Piotr Krupiński.

Brunon K. przebywał w środę w budynku prokuratury w Krakowie, do której został dowieziony z zakładu karnego w Pińczowie w godzinach porannych. Przesłuchanie trwało ok. 2 godzin. Tuż po reporter Radia Kraków zapytał Brunona K., czy znał zamordowaną Katarzynę Z. - Nie. W życiu - odparł.

 

fot: G. Krzywak

Największa zagadka w historii polskiej kryminalistyki

Studentka religioznawstwa Katarzyna Z. zaginęła 12 listopada 1998 roku. Tego dnia, wieczorem, miała umówioną wizytę u lekarza, jednak nigdy nie dotarła na miejsce. Zaniepokojona matka zgłosiła sprawę na policję, a nawet wynajęła prywatnego detektywa. Wszystkie te działania nie przyniosły jednak rezultatu. 6 stycznia 1999 roku w śrubę pływającego po Wiśle statku wkręciła się skóra zaginionej studentki. Policjanci, którzy przybyli na miejsce dokonali wówczas makabrycznego odkrycia. Okazało się, że morderca zrobił z niej kostium, który na siebie ubierał. Według późniejszych ustaleń, dziewczyna była przed śmiercią torturowana. Sprawcy nie odnaleziono do dzisiaj.

fot: G. Krzywak

Czy Brunon K. chciał wysadzić sejm?

Według ustaleń śledczych Brunon K. planował zdetonować w pobliżu budynku Sejmu cztery tony ładunków wybuchowych. Te miały być umieszczone w pojeździe opancerzonym. Do wybuchu miało dojść w czasie posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów. W rozpoczętym w 2014 roku procesie, Brunon K. przyznał się do tego, że planował i przygotowywał zamach, ale nie poczuwał się do winy i wskazywał, że był inspirowany przez agentów ABW.

W grudniu 2015 r. krakowski sąd uznał Brunona Kwietnia za winnego przygotowywania zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, usiłowania nakłaniania dwóch studentów do przeprowadzenia takiego zamachu oraz nielegalnego posiadania broni i handel nią. Skazał go za to na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności. Brunon K. odwołał się od tego wyroku, a odwołanie rozpatruje krakowski Sąd Apelacyjny.

 

 

 

 

 

Grzegorz Krzywak/DB/ko

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: grzegorz.krzywak@radiokrakow.pl
 

29%
71%