|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co Brunon K. wie o śmierci Katarzyny Z.? Nieoczekiwany zwrot w sprawie „Skóry”

Brunon K. - słynny „bomber” z Krakowa - był w środę przesłuchiwany w sprawie brutalnego morderstwa Katarzyny Z. Zabójstwo studentki z Krakowa to jedna z największych zagadek w historii polskiej kryminalistyki. Dziewczyna zaginęła w listopadzie 1998 roku, a kilka miesięcy później z Wisły wyłowiono jej skórę, z której oprawca zrobił kostium. Śledczy do dziś nie odnaleźli mordercy, chociaż sprawa była wznawiana kilkakrotnie. W ramach wznowionego w zeszłym roku śledztwa, prowadzono już między innymi przeszukania dna Wisły przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Najprawdopodobniej wiedzę na temat tej sprawy ma Brunon K., który jest także oskarżony o próbę zorganizowania zamachu na Sejm i przebywa w areszcie od 2012 roku. O sprawie dowiedzieli się jako pierwsi dziennikarze Radia Kraków i Onet.

Posłuchaj co mówi Piotr Krupiński - naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie

fot: G. Krzywak

Co „Bomber” wie o „Skórze”?

- Brunon K. został wezwany w charakterze świadka. Czynność ta jest zaplanowana właśnie ze sprawą prowadzonej przez wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, dotyczącej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem Katarzyny Z. Z uwagi na dobro śledztwa nie mogę na obecnym etapie ujawniać okoliczności związanych z tym przesłuchaniem - mówi prokurator Piotr Krupiński.

Brunon K. przebywał w środę w budynku prokuratury w Krakowie, do której został dowieziony z zakładu karnego w Pińczowie w godzinach porannych. Przesłuchanie trwało ok. 2 godzin. Tuż po reporter Radia Kraków zapytał Brunona K., czy znał zamordowaną Katarzynę Z. - Nie. W życiu - odparł.

 

fot: G. Krzywak

Największa zagadka w historii polskiej kryminalistyki

Studentka religioznawstwa Katarzyna Z. zaginęła 12 listopada 1998 roku. Tego dnia, wieczorem, miała umówioną wizytę u lekarza, jednak nigdy nie dotarła na miejsce. Zaniepokojona matka zgłosiła sprawę na policję, a nawet wynajęła prywatnego detektywa. Wszystkie te działania nie przyniosły jednak rezultatu. 6 stycznia 1999 roku w śrubę pływającego po Wiśle statku wkręciła się skóra zaginionej studentki. Policjanci, którzy przybyli na miejsce dokonali wówczas makabrycznego odkrycia. Okazało się, że morderca zrobił z niej kostium, który na siebie ubierał. Według późniejszych ustaleń, dziewczyna była przed śmiercią torturowana. Sprawcy nie odnaleziono do dzisiaj.

fot: G. Krzywak

Czy Brunon K. chciał wysadzić sejm?

Według ustaleń śledczych Brunon K. planował zdetonować w pobliżu budynku Sejmu cztery tony ładunków wybuchowych. Te miały być umieszczone w pojeździe opancerzonym. Do wybuchu miało dojść w czasie posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów. W rozpoczętym w 2014 roku procesie, Brunon K. przyznał się do tego, że planował i przygotowywał zamach, ale nie poczuwał się do winy i wskazywał, że był inspirowany przez agentów ABW.

W grudniu 2015 r. krakowski sąd uznał Brunona Kwietnia za winnego przygotowywania zamachu terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, usiłowania nakłaniania dwóch studentów do przeprowadzenia takiego zamachu oraz nielegalnego posiadania broni i handel nią. Skazał go za to na karę łączną 13 lat pozbawienia wolności. Brunon K. odwołał się od tego wyroku, a odwołanie rozpatruje krakowski Sąd Apelacyjny.

 

 

 

 

 

Grzegorz Krzywak/DB/ko

Chcesz porozmawiać z autorem? Napisz: grzegorz.krzywak@radiokrakow.pl
 

29%
71%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

sdgf

Czwartek, 19 października 2017, 10:39

zastanawiam się czy redaktorzy radia mają równo pod sufitem a może żyją w jakim wirtualnym świecie gdzie mieszają fikcje z rzeczywistością. Ubierał skóre na siebie Jame "Buffalo Bill" Gumb w Milczeniu owiec a do tego potrzebował nie jednej ofiary tylko ze 6..... a nie ma żadnych dowodów że podejrzany choć w części zrobił sobie czepek.

Odpowiedz

Kr

Piątek, 14 kwietnia 2017, 08:44

Brunonowi niedługo dorzucą zabójstwo Kennediego...

Odpowiedz

elkonrado

Czwartek, 13 kwietnia 2017, 10:52

lidce zapewne chodziło o to, że zdecydowana większość Polaków ma dosyć tego co dzieje i działo się w sejmie - a Brunon Kwiecień rozumiany jako niedoszły wywrotowiec jest tylko symboliczną reprezentacją tych nastrojów. Ludzi ciekawych co Brunon K. może mieć wspólnego ze sprawą tej dziewczyny jest wielu, mam nadzieję że zaskakujące informacje zostaną upublicznione zanim powstaną plotki i spekulacje na ich temat. Warto zauważyć, że Brunon K. niebawem będzie mógł się ubiegać o przedterminowe zwolnienie - jeśli jednak okazałoby się, że jest zamieszany w inną sprawę - to nie zostanie wypuszczony, choć z tego co mówią, jest przesłuchiwany tylko w charakterze świadka.

Odpowiedz

polska paranoja

Środa, 12 kwietnia 2017, 22:02

@lidka

Jeżeli masz podobne myśli jak BK to udaj sie do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Chyba, że to co napisałaś to był niesmaczny dowcip.

Odpowiedz

lidka

Środa, 12 kwietnia 2017, 19:51

Nie rozumiem co sprawa zamordowania studentki ma z Brunonem K.? Chyba nie ma w PL człowieka, który nie miałby podobnych myśli co BK.

Odpowiedz