|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Baza małopolskich szpitali przygotowana ma różne warianty rozwoju epidemii

Wojewoda Małopolski zaprezentował dziś strategię dotyczącą rozszerzania i udostępniania bazy szpitali tymczasowych w regionie. Na obecnym etapie lecznice będą się dzielić na aktywne oraz pozostające w gotowości.

posłuchaj Łukasza Kmity

fot: M. Zbylut-Wiśniewska

Placówkami pierwszego rzutu są dawne Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie oraz szpital w Krynicy-Zdroju. Placówką drugiego rzutu będzie uruchomiony etapowo w drugim tygodniu grudnia szpital tymczasowy w Hali EXPO w Krakowie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W pierwszej kolejności zostaną udostępnione trzy moduły po 40 pacjentów + 10 łóżek intensywnej terapii. Personel medyczny jest już zapewniony. Jeśli liczba chorych, wymagających hospitalizacji spadnie, szpital pozostanie aktywny, odciążając inne placówki w regionie.

W gotowości mają pozostać szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów, a także szpitale w Krakowie - w skrzydle zajmowanym przez Centrum Krwiodawstwa na terenie szpitala im. Żeromskiego oraz w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ulicy Śniadeckich.

Wczoraj w Małopolsce dostępnych było 3716 łóżek tak zwanych covidowych, z czego zajętych przez pacjentów z potwierdzonym zakażeniem - 2017-ście.

Do poziomu blisko 4 tysięcy łóżek została rozbudowana baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 w województwie małopolskim – podał w sobotę wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecnie działają dwa szpitale tymczasowe, a w najbliższym czasie otwarty będzie trzeci.

Obecnie łóżka "covidowe" są przygotowane w 51 szpitalach w Małopolsce. System ten tworzą zarówno Szpital Uniwersytecki w Krakowie, szpitale wojewódzkie, powiatowe, resortowe, jak i tymczasowe.

Jak poinformował wojewoda podczas briefingu, małopolski model na tym etapie pandemii zakłada, że szpitale tymczasowe dzielić się będą na szpitale aktywne (już uruchomione lub uruchamiane niebawem, stanowiące bazę łącznie ok. 450 miejsc) i pozostające w gotowości.

Szpitalami pierwszorzutowymi – już uruchomionymi – są placówki w krakowskim Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) ze 164 łóżkami oraz w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju zapewniającym 168 łóżek. Szpitalem drugorzutowym – uruchomionym w części w najbliższym czasie – będzie szpital w krakowskiej hali EXPO. W obiekcie tym zostanie przygotowanych w sumie 375 łóżek. Otwarcie tego szpitala planowane jest na 1 grudnia 2020 roku. W pierwszej fazie po otwarciu dostępnych będzie tam 120 łóżek.

Pozostała część tego szpitala – nieuruchomiona na razie – jak i inne małopolskie szpitale tymczasowe tworzyć będą trzeciorzutową rezerwę strategiczną pozostającą w gotowości na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji.

Szpital tymczasowy powstaje także w hali Arena Jaskółka w Tarnowie: mają tam zostać przygotowane 204 łóżka. Prace mają zostać sfinalizowane według wstępnego planu z końcem grudnia. Decyzje dotyczące poziomu wykorzystania tego szpitala tymczasowego będą konsultowane z prezydentem Tarnowa i podejmowane na podstawie dalszej oceny sytuacji epidemicznej oraz bieżących potrzeb w regionie tarnowskim.

Wojewoda Kmita poinformował, że po wspólnych konsultacjach z prezydentem Krakowa zdecydowano o rezygnacji z tworzenia szpitala tymczasowego w małej hali Tauron Areny w Krakowie, a jako nową możliwą lokalizację tej placówki wskazano skrzydło zajmowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie kompleksu Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. W skrzydle powstałoby 70 miejsc, zaś przygotowana infrastruktura po ustaniu epidemii mogłaby zostać przekazana na rzecz tej placówki.

Ostatni ze szpitali tymczasowych - w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie na około 100 łóżek został wstrzymany w fazie projektu. Zgodnie z deklaracjami tworzącej go Grupy Azoty obiekt można uruchomić w ciągu około trzech tygodni.

"My traktujemy Śniadeckich 10 jako żelazną rezerwę. Mamy gotowy projekt, który jest modelowym projektem, ale uruchomimy go dopiero wtedy kiedy będziemy mieć wyczerpane miejsca covidowe w innych szpitalach" - zapowiedział wojewoda.

"Nie wiemy, co będziemy dalej, ale jesteśmy przygotowani. System jest przemyślany i kompletny, przygotowany nawet z myślą o czarnym scenariuszu. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy modyfikować jego ramy" - zaznaczył.

Według przedstawionych danych dotychczas w ramach prowadzonej rekrutacji do szpitali dla Małopolski zgłosiło się 519 osób. Kompetencje okołomedyczne reprezentuje ponad 270 osób, spośród których 44 to pielęgniarki, 22 – lekarze, 38 – ratownicy medyczni, 49 – ratownicy z kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na podstawie skierowań wydawanych przez wojewodę małopolskiego do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych zgłosiło się dotychczas 96 osób.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka przypomniał, że szpitale wojewódzkie od początku mocno włączyły się w opiekę nad pacjentami z COVID-19. Samorząd województwa stworzył też mechanizm Tarczy Antykryzysowej, której jednym z wymiarów jest pakiet medyczny o wartości ok. 190 mln zł – z tych środków były kupowane m.in. karetki, sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zadeklarował dalszą współpracę we wszystkich aspektach miejskich - nie tylko tych związanych z funkcjonowaniem miejskich szpitali, ale też we wszystkich obszarach, które wymagają współpracy różnych służb miejskich.

Pierwsze zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w Małopolsce 9 marca 2020 r. Od tego czasu łączna liczba zakażonych zbliżyła się do 90 tys. Według służb wojewody od dłuższego czasu nie odnotowano większych ognisk epidemii, a przypadki rozproszone stanowią ponad 90 proc. nowych zakażeń. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi obecnie 1590.

Według ostatnich, piątkowych danych w Małopolsce zajętych było 2017 z 3716 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem. Zajęte były także 252 z 312 dostępnych respiratorów.

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/bp

25%
75%