"Tegoroczne obchody Barbórki w AGH będą wyjątkowe z powodu sytuacji z jaką przyszło nam się zmierzyć. Rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zmienia plany różnych środowisk, w tym również naszego, dlatego musieliśmy podjąć decyzję, która znacząco wpłynie na formę tegorocznych obchodów" - napisali na stronie internetowej wydarzenia dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski.

Głównym punktem tegorocznych obchodów w AGH będzie uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Z uwagi na epidemię wezmą w nim udział wyłącznie przedstawiciele władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Transmisja posiedzenia będzie dostępna na stronie głównej akademii na stronach: agh.edu.pl, barborka.agh.edu.pl, wgig.agh.edu.pl. Zwieńczeniem obchodów będzie webinarowa biesiada górnicza z ograniczoną liczbą zgłoszonych wcześniej osób. Wspólne biesiadowanie wedle prawa piwnego łączy pokolenia, uczy szacunku do tradycji i akademii.

Barbórkę 2020 poprzedzi w czwartek 61. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. W czasie spotkania studenci zaprezentują wyniki swoich prac.

Uroczystości z okazji święta patronki górników, organizowane przez AGH, od dziesięcioleci przyciągały uwagę krakowian i turystów, którzy mogli podziwiać tradycyjny przemarsz orszaku górniczego ulicami. Pochodowi towarzyszyła muzyka górniczych orkiestr i światła lampek górniczych. Widzowie i uczestnicy pochodu mieli okazję zapoznać się z dawnymi obyczajami górniczymi, ale i zobaczyć m.in. "skok przez skórę", czyli symboliczne pasowanie na górników studentów pierwszego roku.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.