|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Balon widokowy wraca nad Wisłę. Tym razem sprawdzi też jakość powietrza w Krakowie

Po czterech latach przerwy mieszkańcy i turyści znów będą mogli podziwiać Kraków z lotu ptaka. Na Bulwar Wołyński, naprzeciwko kościoła na Skałce wraca balon widokowy. Tym razem jednak, oprócz rozrywki ma dostarczyć też pożytecznych informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza.

Posłuchaj, co mówi Marek Kufel z firmy, która jest operatorem balonu

Tym razem konstrukcja stanie u stóp dawnego hotelu Forum. Fot. Joanna Orszulak

W 2015 roku urzędnicy nakazali usunięcie balonu z bulwaru. Dlaczego więc teraz atrakcja może powrócić nad Wisłę? Balon powraca bowiem na Bulwar Wołyński, ale nie w to samo miejsce. Tym razem konstrukcja stanie u stóp dawnego hotelu Forum. Jak wyjaśnia Dariusz Nowak - ten rejon bulwaru nie jest już objęty planem zagospodarowania przestrzennego. A to właśnie plan miejscowy z 2015 roku nakazywał usunięcie balonu zasłaniającego widok na Wawel i kościół na Skałce. „Wtedy nie było innego wyjścia. Teraz plan się nie zmienił, a zmieniliśmy lokalizację balonu” - wyjaśnia Dariusz Nowak.

Warto wspomnieć, że to kolejny raz kiedy latająca platforma widokowa zmienia miejsce. Pierwotnie startowała z Bulwaru Inflanckiego, czyli tego po stronie kościoła na Skałce, później musiała się przenieść na drugi brzeg Wisły. Marek Kufel z firmy, która jest operatorem balonu zapewnia, że tym razem loty oprócz rozrywki będą umożliwiały też zbieranie danych o zanieczyszczeniu powietrza. „Będzie wykonywać loty pomiarowe na wysokości 300 metrów. Będziemy badać cząstki PM10, PM2,5, PM1 oraz inne zanieczyszczenia. Danymi zajmie się AGH. Natomiast na samym balonie będą 4 piktogramy, które będą zmieniać kolor w zależności od tego, jakiej jakości będzie powietrze” - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Marek Kufel.

Tym razem konstrukcja stanie u stóp dawnego hotelu Forum. Fot. Joanna Orszulak

W tym momencie trwają prace ziemne przy budowie platformy, z której balon będzie startował. Wielu mieszkańców i turystów zapewnia, że nie może się już doczekać pierwszych lotów widokowych. „Podoba mi się to i podziwiam wytrwałość właściciela balonu. Ja bym spasował...” - komentuje jeden z mieszkańców.

A pierwsze loty mają być organizowane w połowie czerwca. Dodajmy, że tym razem balon zagości na bulwarze na pewno do 2022 roku - tak mówi umowa podpisana z magistratem.

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

68%
32%