|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

B. Budka: jeżeli chcecie decydować o losach małych ojczyzn, to chodźcie na wybory

Jeżeli dalej chcecie decydować o losach swoich małych ojczyzn, to chodźcie na wybory prezydenckie, 12 lipca bądźcie przy urnach wyborczych - apelował przewodniczący PO Borys Budka w środę w Krakowie. Jak podkreślał, "wybór jest bardzo prosty - Rafał Trzaskowski".

fot: PAP/Mateusz Marek

Konferencję prasową z udziałem m.in. przewodniczącego PO zorganizowano przy okazji spotkania prezydentów miast z małopolskimi samorządowcami w Niepołomicach.

Jak ocenił Borys Budka, dzisiaj decydują się losy samorządu na najbliższe dziesięciolecia. Wyjaśnił, że w nadchodzących wyborach prezydenckich zdecydujemy bowiem, czy "Polska będzie Polską zdecentralizowaną, samorządną, która nadal będzie cedowała najważniejsze sprawy na samorządy, czy też pójdziemy bardzo złą, węgierską drogą, gdzie samorząd praktycznie nie istnieje, wszystko załatwia się w stolicy, a władze partyjne, centralne decydują o najmniejszych detalach".

"Dzisiaj decyduje się przyszłość kraju i tutaj, w stolicy Małopolski, chcemy zaapelować o to, by Polacy wybrali Polskę samorządną, obywatelską; byśmy mogli nadal cieszyć się tym wszystkim, co jest chyba największym osiągnięciem ostatnich 30 lat, czyli polskim samorządem" - apelował przewodniczący PO.

Zwrócił się do wszystkich, którzy nie zdecydowali jeszcze, czy wezmą udział w drugiej turze wyborów. "Jeżeli dalej chcecie decydować o losach swoich małych ojczyzn, mieć wpływ na to, jak w regionach wydatkowane są środki europejskie, i wreszcie jeżeli stawiacie na dialog obywatelski, tak jak dzieje się to między innymi w Krakowie, Białymstoku czy Poznaniu, to (...) chodźcie na wybory, 12 lipca bądźcie przy urnach wyborczych. A ten wybór jest bardzo prosty - Rafał Trzaskowski" - mówił.

Do tego apelu przyłączył się także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który ocenił, że dzisiaj przyszłość polskiego samorządu jest "bardzo mocno zagrożona". "I tylko niezależny prezydent, a takim na pewno będzie Rafał Trzaskowski, może samorząd obronić" - ocenił.

Z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wyraził przekonanie, że kandydat KO uzyska również poparcie wójtów i burmistrzów mniejszych miejscowości, którzy "rozumieją, co się stało w ostatnich pięciu latach z finansami samorządów". "Wspieramy Rafała Trzaskowskiego, który jest jednym z nas, jednym z samorządowców" - zapewnił.

Przewodniczący PO odniósł się także do dyskutowanej w ostatnim czasie kwestii tzw. janosikowego. Przypomniał, że KO postuluje, żeby wpływy z podatków PIT i CIT pozostały w samorządach, ale przy utworzeniu finansowanego z budżetu państwa funduszu wyrównawczego, z którego środki pomogą najbiedniejszym gminom.

"Nowa solidarność, o której mówimy, to także odpowiednie finansowanie gmin słabszych" - wskazywał Budka. W jego ocenie nie można akceptować sytuacji, w której najbiedniejsi są pozostawieni samym sobie, ale nie można również doprowadzić do tego, żeby największe miasta zaciągały kredyty na pomoc im.

O solidarności, w kontekście gmin, które ucierpiały w wyniku ostatnich nawałnic, mówili też prezydenci Poznania i Białegostoku. Jaśkowiak wyraził chęć przekazania 500 tys. zł dla ofiar powodzi, z kolei Truskolaski zadeklarował wygospodarowanie z budżetu 300 tys. zł, a także chęć przyjęcia na wakacje dzieci z dotkniętych katastrofą gmin. Wskazał, że w sumie Unia Metropolii Polskich planuje zorganizować kwotę 5 mln zł na pomoc dla powodzian.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

26%
74%