|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Amelia Dunin laureatką Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego

Amelia Dunin, nestorka krakowskich przewodników, pracującą nieprzerwanie od 70 lat została tegoroczną laureatką Nagrody im. Klemensa Bąkowskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Fot. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski.

Spotkanie z najdłużej pracującą przewodniczką krakowską

Jak poinformował w środę rzecznik Towarzystwa Konrad Myślik, nagroda przyznawana jest za zasługi w pracy naukowej i działaniach na rzecz Krakowa. Wręczenie dyplomu oraz statuetki autorstwa Czesława Dźwigaja nastąpi podczas najbliższego dorocznego Walnego Zgromadzenia Członków Towarzystwa.

„Amelia Dunin, tegoroczna laureatka, jest nestorką krakowskich przewodników, pracującą nieprzerwanie od 70 lat. Całe swoje życie poświęciła przewodnictwu. Kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r. Oprowadzała i czyni to do dzisiaj, turystów polskich i francuskojęzycznych” - poinformował Myślik.

Jak wskazał, laureatka jest erudytką o ogromnej wiedzy z zakresu historii i sztuki Krakowa, Polski i Europy, osobą o wielkim uroku osobistym, kulturze i umiejętności zaciekawienia swoją opowieścią.

„Głęboki patriotyzm laureatki kształtował wiedzę o ojczyźnie u wielu pokoleń Polaków, także w czasach, gdy nasza historia była zakłamywana” - dodał rzecznik organizacji.

Amelia Dunin od początku swej działalności zawodowej uczestniczyła w funkcjonowaniu Koła Przewodników Miejskich PTTK, m.in. jako wieloletni prezes (od 1975 r.), a od 30 lat służy radą i doświadczeniem Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych w Krakowie, którego jest członkiem.

Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski, który przekazał Towarzystwu Miłośników Historii i Zabytków Krakowa cały swój majątek, w tym kamienicę przy ul. św. Jana 12, gdzie ma ono swoją siedzibę. W gronie ostatnich laureatów nagrody są m.in. prof. Jan Ostrowski, bp Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Chwalba i Tadeusz Jakubowicz.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa działa od ponad 122 lat. Zostało powołane w listopadzie 1896 r., a jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków Krakowa, troska o ich stan i ochronę.

 

PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

88%
12%