Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski.

Spotkanie z najdłużej pracującą przewodniczką krakowską

Jak poinformował w środę rzecznik Towarzystwa Konrad Myślik, nagroda przyznawana jest za zasługi w pracy naukowej i działaniach na rzecz Krakowa. Wręczenie dyplomu oraz statuetki autorstwa Czesława Dźwigaja nastąpi podczas najbliższego dorocznego Walnego Zgromadzenia Członków Towarzystwa.

„Amelia Dunin, tegoroczna laureatka, jest nestorką krakowskich przewodników, pracującą nieprzerwanie od 70 lat. Całe swoje życie poświęciła przewodnictwu. Kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r. Oprowadzała i czyni to do dzisiaj, turystów polskich i francuskojęzycznych” - poinformował Myślik.

Jak wskazał, laureatka jest erudytką o ogromnej wiedzy z zakresu historii i sztuki Krakowa, Polski i Europy, osobą o wielkim uroku osobistym, kulturze i umiejętności zaciekawienia swoją opowieścią.

„Głęboki patriotyzm laureatki kształtował wiedzę o ojczyźnie u wielu pokoleń Polaków, także w czasach, gdy nasza historia była zakłamywana” - dodał rzecznik organizacji.

Amelia Dunin od początku swej działalności zawodowej uczestniczyła w funkcjonowaniu Koła Przewodników Miejskich PTTK, m.in. jako wieloletni prezes (od 1975 r.), a od 30 lat służy radą i doświadczeniem Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych w Krakowie, którego jest członkiem.

Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski, który przekazał Towarzystwu Miłośników Historii i Zabytków Krakowa cały swój majątek, w tym kamienicę przy ul. św. Jana 12, gdzie ma ono swoją siedzibę. W gronie ostatnich laureatów nagrody są m.in. prof. Jan Ostrowski, bp Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Chwalba i Tadeusz Jakubowicz.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa działa od ponad 122 lat. Zostało powołane w listopadzie 1896 r., a jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków Krakowa, troska o ich stan i ochronę.

 

PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.