|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Aleje Trzech Wieszczów w Krakowie zabytkiem? Małopolska konserwator zapowiada wpis do rejestru

Małopolska konserwator zapowiada wpisanie do rejestru zabytków Alei Trzech Wieszczów w Krakowie. Ma to być tak zwany wpis obszarowy, który pozwoli zwiększyć ochronę nad alejami Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, jako urbanistycznej całości.

Posłuchaj co mówi Monika Bogdanowska, małopolska konserwator zabytków

fot. Marek Lasyk

Konserwator zabytków podkreśla, że Aleje Trzech Wieszczów to jedno z najwybitniejszych osiągnięć międzywojennej urbanistyki. Na szczególną uwagę zasługują perełki architektury modernizmu, np. Biblioteka Jagiellońska czy Gmach Główny Muzeum Narodowego. Dodatkowym walorem są dwa place: Inwalidów i ten przed Muzeum Narodowym.

Jak argumentuje Monika Bogdanowska, aleje Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego to urbanistyczna całość i jedno z najwybitniejszych osiągnięć międzywojennej architektury. "Wzdłuż nich są znakomite obiekty mieszkalne. To pewna całość, układ z dwoma ważnymi miejscami - placem Inwalidów i terenem przed Muzeum Narodowym. Te miejsca są powiązane widokowo z kopcem Kościuszki. Aleje Trzech Wieszczów byłyby pierwszym krokiem do zwiększenia ochrony obszarowej miasta" - mówi.

Procedura wpisu Alei Trzech Wieszczów do rejestru może potrwać nawet kilka lat. Wpis obszarowy nie ogranicza prowadzenia remontów i nie wchodzi niejako do wnętrz kamienic. Daje jednak możliwość kontroli przebudowy czy rozbudowy na chronionym terenie. Każda zmiana musi być konsultowana z urzędem konserwatorskim. Jak dodaje Bogdanowska, jej przeprowadzenie jest dla niej jednym z głównych celów.

Pomysł pozytywnie ocenia Michał Wiśniewski, historyk architektury i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. "Tutaj znajduje się wiele cennych budynków z okresu międzywojennego. Nie wszystkie są w rejestrze zabytków. Co więcej, miasto Kraków do dzisiaj nie przygotowało miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów porzy Alejach. To skutkuje wieloma niekorzystnymi zmianami w tym fragmencie miasta: nadbudowami kamienic, nowymi inwestycjami, które kłócą się z interesem publicznym"  - podkreśla. Podobnego zdania jest Paweł Hałat ze Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto w Krakowie. "Skończą się pomysły zabierania kolejnego kawałka pasa zieleni, który jest jedną z większych wartości. Skończą się pomysły na tunele pod skrzyżowaniami, które są na Alejach dość nieszczęśliwym pomysłem. I zaczniemy poważnie debatować o alternatywie dla Alej, czyli trzeciej obwodnicy i w przypadku Kleparza też ulicy Miłosza, nigdy niewybudowanej, zamiast pomysłu dokładania przepustowości do tej trasy" - wyjaśnia Hałat. 

Tymczasem, władze Krakowa mają odważne plany, aby Alejami kiedyś poprowadzić linię tramwajową. "Dopóki nie ma oficjalnej informacji o wpisie do rejestru zabytków, nie rezygnujemy z tego pomysłu" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa. Muzyk przyznaje, że eksperci przygotowują koncepcję budowy linii tramwajowej łączącej Nowy Kleparz z placem Inwalidów.

- Jest to przez nas uzasadniane koniecznością odciążenia przeciążonej sieci tramwajowej na obszarze Starego Miasta. Nawet jakbyśmy zwiększali liczbę taboru w tym obszarze, nie ma odpowiedniej przepustowości. Po remontach ulicy Królewskiej i Karmelickiej widzimy, że taki bypass w zakresie przebiegu tramwaju jest konieczny. W takiej sytuacji można puścić tak tramwaj w przypadku remontów, co będzie się powtarzać - podkreśla.

 

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

79%
21%