|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

83-latka nie dała się okraść "fałszywym wnuczkom"

Ofiarami oszustów wyłudzających pieniądze metodą na wnuczka są przede wszystkim ludzie starsi, mieszkający samotnie. Przestępcy wybierają z książki telefonicznej numery osób których imię wskazuje na zaawansowany wiek. Dzwoniąc do starszej pani czy pana podają się zwykle za członka rodziny. Kiedy już się uwiarygodnią w oczach seniora, proszą o szybką pożyczkę zwykle jakieś dużej kwoty pieniędzy pod legendą wypadku czy okazyjnych zakupów.

Posłuchaj Katarzyny Cisło, z małopolskiej Policji

fot: Krzysztof Orski


Podziękowania, prezent, być może nawet odznaczenie - to nagrody, które otrzyma 83 - letnie mieszkanka Krakowa, która doprowadziła do aresztowania dwóch złodziei.

W zeszłym tygodniu, do 83-letniej mieszkanki krakowskiego Dąbia zadzwonił telefon. Kobieta po drugiej stronie słuchawki przedstawiła się jako córka. Młoda kobieta poprosiła o pożyczenie 35 tys. złotych, których jakoby potrzebuje pilnie jej koleżanka. Kiedy 83-latka powiedziała, że musi sprawdzić czy ma w domu taką kwotę. W rzeczywistości rezolutna seniorka zadzwoniła z telefonu komórkowego na policję.
Poinstruowana przez policjantów wróciła do zawieszonej rozmowy z oszustką i powiedziała, że pieniądze ma i czeka na kogoś kto je odbierze. Rzeczywiście po chwili przed blokiem zjawił się 14-letni chłopak po odbiór pieniędzy. Został on momentalnie zatrzymany przez policjantów.
Seniorka po chwili odebrała kolejny telefon od „córki”. Kiedy ta dopytywała się czy „mama” przekazała pieniądze, ta oświadczyła, że tak dużej kwoty nie będzie dawać dziecku i zażądała żeby przyszedł ktoś dorosły. Rzeczywiście, po chwili pojawił się mężczyzna, który także został zatrzymany przez policjantów.

Zatrzymany 30-latek usłyszał zarzuty usiłowania oszustwa. Mężczyzna w przeszłości wielokrotnie karany był za kradzieże i paserstwo. Teraz grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu trafił pod dozór Policji. Materiały w sprawie 14-latka zostaną przekazane do sądu dla nieletnich. Policjanci szykują się do kolejnych zatrzymań.


(małopolska policja/Karol Surówka/ko)


0%
0%