|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

481 mieszkań powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Krakowie

481 mieszkań powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Krakowie. W piątek został wmurowany akt erekcyjny pod budowę nowego osiedla na Klinach w południowej części miasta. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2021 r.

Posłuchaj co mówi Mariusz Srokol z Ministerstwa Rozwoju

fot: Katarzyna Jabłońska

Jak podkreślił w piątek prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz przedsięwzięcie w ramach Mieszkania Plus w Krakowie jest drugą co do wielkości, po Katowicach, realizacją w Polsce. To także kolejny projekt powstający we współpracy z firmą deweloperską.

„Blisko 500 mieszkań, które tu powstają to oferta dla rodzin, które będą mogły skorzystać z dopłat do czynszów. W Krakowie czteroosobowa rodzina może liczyć na blisko 500 złotych miesięcznie” - zaznaczył Barszcz.

Pierwsze w Krakowie osiedle Mieszkanie Plus powstaje na Klinach w południowej części miasta. Inwestycja na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ruszyła w sierpniu tego roku. W budowie jest osiem trzypiętrowych budynków, które pomieszczą 481 mieszkań o średnim metrażu 46 m kw.

W krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniej będzie kawalerek - 12. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. W promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że dzięki tej inwestycji rządowy program Mieszkanie Plus w Krakowie staje się faktem. „Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszych bloków to symboliczny moment. Można powiedzieć, że dziś zaczyna się tutaj, na krakowskich Klinach, nowy etap w życiu prawie pięciuset rodzin, które właśnie w tym miejscu znajdą swoje upragnione, nowoczesne i komfortowe mieszkania” - wskazał.

Jak poinformowali przedstawiciele PFR Nieruchomości, w Krakowie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składał się z dwóch etapów.

Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Według przekazanych informacji obecnie spółka PFR Nieruchomości proceduje 18 lokalizacji na terenie całego województwa małopolskiego. Ich potencjał to około 5,5 tysiąca mieszkań. Jedną z najbardziej zaawansowanych lokalizacji jest projektowana inwestycja w Skawinie. Na niespełna 1,5 hektarowej działce przy ul. Torowej powstanie siedem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 140 mieszkań. Ich budowa ruszy w trzecim kwartale 2020 roku.

Obecnie w budowie w ramach programu Mieszkanie Plus jest 1591 mieszkań w Krakowie, Katowicach, Świdniku, Dębicy, Mińsku Mazowieckim i Jarocinie. Jeszcze w 2019 planowane jest uruchomienie inwestycji w nowych lokalizacjach – m.in. w Radomiu i Zamościu. 18 tys. mieszkań jest w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem). Wnioski inwestycyjne zostały już złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Katarzyna Jabłońska/ko)

33%
67%