Informacje te przekazało PAP biuro PR PGNiG, które podkreśliło także, że „sytuacja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego”.

Od momentu wystąpienia wypływu gazu i płynu złożowego na zlikwidowanym odwiercie "Franciszek" do czasu wykonania prac zabezpieczających w połowie lipca, z otworu odebrano blisko 200 m sześc. płynu złożowego – nie wydostaje się on już na powierzchnię.

„Oszacowanie ilości gazu nie było możliwe z uwagi na nierównomierny dopływ do strefy przyodwiertowej” – podało PGNiG. Pytane o koncesję na tamtym terenie odpowiedziało, że „nie posiada koncesji na eksploatację złoża”.

Według informacji przekazanych PAP przez wójt Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch, w kwietniu do nieoczekiwanego wypływu płynu złożowego i gazu doszło na terenie prywatnym, w miejscu które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe. Substancje wydostały się na zewnątrz poprzez zlikwidowany w 1995 r. odwiert ropy naftowej Franciszek 1. Odwiert ten powstał pod koniec XIX w.

„Teraz miejsce to jest zabezpieczone, jest tu spokojnie” – powiedziała wójt.

Kierujący akcją w Sękowej Erwin Szwast z PGNiG przyznał w maju, że w Polsce nie było jeszcze sytuacji, by gaz ulatniał się tak długo w wyniku samoistnej erupcji, choć takie sytuacje zdarzają się na świecie w miejscach, gdzie eksploatuje się węglowodory. W kraterze w Turkmenistanie (tzw. wrota piekieł) gaz płonie nieustannie już od blisko 50 lat; krater ma średnicę 70 m i głębokość ok. 30 m.

Ziemia gorlicka od wieków znana była ze złóż ropy naftowej. Pierwsze wzmianki o występowaniu "oleju skalnego" w tej części Polski pochodzą z czasów średniowiecznych. Intensywne poszukiwania ropy rozpoczęły się w XIX wieku. Kres gorlickiemu zagłębiu przyniósł wybuch I wojny światowej. Powszechnie wiadomo, że tutejsze złoża zostały już w znacznym stopniu wyeksploatowane.

W kwietniu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że przeznaczy 17 mln zł na wykonanie odwiertu badawczego w gminie Sękowa. Jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. Przewidywana moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określona została na 6,5 MW, przy produkcji energii na poziomie 40 595 MWh.

 

(PAP/łk)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.