|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co dalej z usunięciem groźnej substancji z byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach?

Właściciel byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach ma problem ze znalezieniem firmy, która wywiezie substancję znajdującą się w ogromnych zbiornikach. Do tej pory bowiem nie ma wyników badań i nie wiadomo co to dokładnie za substancja. Najprawdopodobniej dlatego nikt nie chce zgodzić się na jej usunięcie. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się spotkanie pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z burmistrzem Gorlic.

Fot. Damian Radziak

Dopiero w środę próbki mają zostać przebadane w specjalistycznym laboratorium. Do tej pory nie udało się tego zrobić, bo jak tłumaczy właściciel byłej rafinerii, w długi weekend żadne akredytowane laboratorium w Polsce nie podjęło się przeprowadzenia badań. Firma na bieżąco informuje o wszystkim władze powiatu gorlickiego.

"WIOŚ wystąpił do burmistrza Gorlic o zorganizowanie spotkania, na którym wyjaśnimy problem składowania substancji w Gorlicach" - mówi Radiu Kraków Magdalena Gala z WIOŚ. 

Po spotkaniu będą znane dalsze działania WIOŚ w tej sprawie i to, czy inspektorzy nałożą kary na właściciela terenu.

Przypomnijmy, właściciel byłej rafinerii wraz z dzierżawcą terenu zadeklarował usunięcie substancji po jej wycieku z jednego korodowanego zbiornika. Na szczęście najprawdopodobniej kwas siarkowy spłynął do wewnętrznej oczyszczalni byłej rafinerii i nie skaził pobliskiej rzeki.

Policja wszczęła postępianie w sprawie składowania niebezpiecznych odpadów w sposób zagrażający zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku naturalnemu. Grozi za to do pięciu lat więzienia. 

Przeczytaj: Gorlice: wywóz kwasu siarkowego z rafinerii nastąpi po... długim weekendzie

 

 

 

 

(Dominika Baraniec, Bartosz Niemiec/ko)

50%
50%