|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Bezcenne archeologiczne znalezisko na bocheńskim Rynku zostanie zasypane?

Archeolodzy na Rynku w Bochni znaleźli ślady średniowiecznego ratusza, ale lada dzień znowu je zasypią. Na dodatek, czasu nie ma zbyt wiele, bo 19 maja na bocheńskim Rynku odbędzie się strażackie święto. Dlatego badania pozostałości ratusza mają potrwać tylko do końca tygodnia. Później trzeba rozpocząć zasypywanie bezcennego znaleziska.

Posłuchaj rozmowy z archeologiem Markiem Materną

Fot. B. Maziarz

Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński przypomina, że od początku było wiadomo, że prace miały tylko wskazać lokalizację średniowiecznego ratusza. Konstrukcja miałaby zostać oznaczona podczas planowanej przebudowy Rynku.

Marek Materna archeolog z bocheńskiego muzeum wyjaśnia, że prace zostaną dokładnie udokumentowane. "Same mury zostaną natomiast zasypane i będą czekać na ponowne odkrycie już w trakcie przebudowy Rynku. Po prostu tak czasami jest, że nie ma innego wyjścia. Ratusz najbezpieczniejszy będzie pewnie pod ziemią. Zresztą można powiedzieć, że jest to jeden ze sposób postępowania" - mówi Materna. Archeolog dodaje, że odkryte fragmenty murów zostaną zabezpieczone w taki sposób, by w przyszłości był do nich łatwiejszy dostęp. 

Prace archeologiczne rozpoczęły się pod koniec marca i miały potrwać do końca maja. Całą operację trzeba jednak nieco przyspieszyć, bo 19 maja na Rynku w Bochni odbędą się uroczystości związane z otwarciem komendy Straży Pożarnej w Bochni.

Posłuchaj rozmowy z burmistrzem Bochni

Burmistrz Bochni miał kłopot z ustosunkowaniem się do tej kwestii. Najpierw przekonywał, że wedle jego wiedzy prace odbędą się zgodnie z harmonogramem. Po chwili jednak dodał, że uroczystość strażaków będzie "na tyle okazała, że musimy przyspieszyć prace związane z zabezpieczeniem i udostępnieniem płyty Rynku również na ten cel".

Stefan Kolawiński podkreśla, że w przyszłości zarys ratusza być może zostanie wyróżniony innym kolorem kostki. Inny pomysł na ekspozycję znaleziska to montaż przeszklenia, poprzez które będzie można zobaczyć pozostałości budowli. Teraz Bochnia musi złożyć wniosek o dofinansowanie m.in. na rewitalizację Rynku. Ma na to czas do 8 czerwca. 

Oprócz pozostałości murów pod płytą Rynku znaleziono także plomby handlowe, monety i ceramikę. Zdaniem Marka Materny znaleziska są ogromnym źródłem wiedzy o dawnym życiu Bochni.

 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

31%
69%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

:)

Piątek, 15 września 2017, 17:30

http://proarcheo.pl

Odpowiedz

Zx

Niedziela, 30 kwietnia 2017, 21:12

A co tak bezcenne jest w tych odkopanych ruinach?

Odpowiedz

:(

Środa, 26 kwietnia 2017, 18:08

@sdrr4 nigdy nie było remontu na rynku, w latach 60-tych wyrównano płytę rynku, ponieważ był pochyły, a o ratuszu wiedziano od zawsze. Te prace wymusił planowany projekt rewitalizacji rynku, gdzie zgodnie z prawem trzeba przeprowadzić wcześniej prace archeologiczne, ale to powinny być prace, a nie "rozdziobanie", kiedy na chwilę obecną, nie wiadomo dokładnie jaka jest jego wielkość. Prawda jest taka, że akurat z powodu imprezy z udziałem przedstawicieli rządu (nie ważne kto to), trzeba przed terminem zakopać to co właśnie odkopano (prace miały być do końca maja, ale liczono (przynajmniej część zainteresowanych osób) na ich kontynuację po znalezieniu ratusza), niestety z powodu imprezy skrócono nawet ten bezcenny czas. WSTYD i straszny żal, naprawdę, tyle pracy pójdzie w piach i nawet nie wiadomo czy rzeczywiście, to znalezisko ponownie odkopią :(, a można było tą imprezę przenieść tylko w inne miejsce, tylko takie odkrycia nie dla wszystkich mają znaczenie, bo to wymaga m.in. nakładów finansowych. A dziś czytając w prasie doniesienia, wszystko sprowadzono do zagrywek politycznych, zresztą szkoda słów!

Odpowiedz

sdrr4

Środa, 26 kwietnia 2017, 10:13

a jak to się stało że przy poprzednim remoncie nie dopatrzono się śladów ratusza? jakoś to nie możliwe wydaje się być......

Odpowiedz

Atria

Wtorek, 25 kwietnia 2017, 18:14

@profik

@ profik jaką dokumentację, zmierzy, zabezpieczy?, kiedy prace są niedokończone (więc jest tylko częściowa) i nie wiadomo gdzie co jest, bo nawet dokładnego obrysu ratusza nie ma, a tylko domniemania. Na sprzyjające warunki trzeba było poczekać z samymi pracami! Wystarczyło tylko pomyśleć!

Odpowiedz

Gosik

Wtorek, 25 kwietnia 2017, 06:56

@KBC

Pozostanie niemy świadek historii dla następnych pokoleń, a dla nas co? Strażackie sikawki, kiermasze, garniturki oficjeli jednodniowych. To takie znajome?

Odpowiedz

jah

Wtorek, 25 kwietnia 2017, 06:04

Szkoda... tzw: "władze państwowe" przyjdą i wyjdą, a to co w ziemi będzie tkwiło wiecznie dla miasta kolejna atrakcja historyczno-turystyczna poszła w piach szkoda

Odpowiedz

ja

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 23:45

nie przesadzajcie , dwie wywrotki piasku i ułożenie paru metrów kostki to nie są jakieś olbrzymie koszty.

Odpowiedz

KBC

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 20:44

Tak samo było w Skawinie

Odpowiedz

alex

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 16:53

i tak oto bezcenne archeologiczne znalezisko włodarz określił jako "rumowisko", masakra!. Dla takich "rumowisk" archeolodzy i historycy ciężko pracują całe życie!, nie dla siebie, ale dla następnych pokoleń itd. Dla takich prac powinno się było już dawno zarezerwować odpowiednie środki i odpowiedni czas na ich przeprowadzenie, bo na tym polega właściwe planowanie wszelakich działań, by miały przysłowiowe "ręce i nogi", a nie coś tam zacząć, nie dokończyć i jeszcze zakopać w momencie tak zaawansowanych prac, ale lepiej przenosić winę na imprezę Strażaków i inne brednie. Wstyd, po prostu wstyd!

Odpowiedz

Paweł

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 15:40

Strażackie obchody ważniejsze od historii ?! Dziwne zwyczaje w naszej Bochni !

Odpowiedz

profik

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 15:22

@jędrek

Jędrek-mędrek. Odkryto pozostałości ratusza, zrobi się dokumentację, zmierzy, zabezpieczy, wiadomo gdzie co jest, jak kiedyś będzie kasa na badania to się zrobi. Jeśli nie ma zagrożenia dla tego co pod ziemią, to lepiej poczekać na sprzyjające warunki niż zrobić na szybko przy niewystarczających finansach, bo to zawsze się odbija na jakości. W Polsce masę rzeczy robi się bez sensu, ale opisana w artykule praktyka jest akurat stosowana w całej Europie.

Odpowiedz

jędrek

Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, 12:15

Kolejny przykład głupoty i marnotrawstwa za kasę podatnika. Zrobili kawałek roboty, trzeba wszystko porzucić, zasypywać, bo pan tak każe, zamiast zrobić badania do końca raz a porządnie. Jakie to typowo żałosne polskie budżetowe, głupol na głupolu. Wydaje decyzję, nie przemyśli i psu na budę cała robota. W Bochni nie ma oczywiście innego placu na którym można imprezę przenieść na czas badań archeologicznych. To tak jak wprowadzać się do domu bez wylewek na podłodze, za pół roku się wyprowadzimy i będziemy robić wylewki. Świat by się oczywiście zawalił jakby raz sobie odpuścili imprezę na rynku. Wszystko na wariata jako to w trwającym do dziś PRL przystało.

Odpowiedz