Dzięki nowym zasadom, od 1 marca wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Sam formularz też będzie łatwiejszy do wypełnienia. Wniosek będzie też można złożyć przez internet, ale tylko przy użyciu tzw. profilu zaufanego i podpisu kwalifikowanego.

Innym udogodnieniem jest sporządzanie aktu urodzenia. Dziecko zapisywane w urzędzie stanu cywilnego dostanie automatycznie numer PESEL. Nie trzeba więc będzie iść z drugą wizytą do urzędu miasta i gminy. Odpisy aktów będzie zaś można uzyskać w dowolnym miejscu w Polsce, a nie tam, gdzie obywatel się urodził. "Ale zanim tak będzie, trzeba się przygotować na pewne niedogodności, które mogą wystąpić w pierwszych dniach działania nowych zasad" - ostrzega Tomasz Popiołek, szef Wydziału Spraw Administracyjnych w krakowskim magistracie.

W Krakowie dwa dni bez meldowania

Pierwsze kłopoty czekają krakowian już w czwartek i piątek. Nie będą obsługiwani w zakresie meldunków. "Mamy przerwę techniczną - tłumaczy Tomasz Popiołek - Trwa przekazywanie baz danych gminnych, które obecnie funkcjonują, do bazy centralnej, ogólnopolskiej. To trochę musi potrwać, dlatego przez dwa dni sprawy meldunkowe nie będą załatwiane".

To jednak nie znaczy, że od 1 marca będzie łatwiej. "Mamy pewne obawy dotyczące działania tego nowego systemu. Mamy wiele przykładów innych systemów informatycznych, które nie do końca radziły sobie w pierwszych dniach. Wolimy więc zawczasu ostrzec naszych mieszkańców i ewentualnie przygotować ich na pewne utrudnienia" - nie ukrywa Popiołek.

Te utrudnienia mogą polegać na przykład na dłuższej procedurze składania wniosku o dowód osobisty. Jeśli system nie będzie działał tak jak trzeba, będziemy musieli przy okienku spędzić więcej czasu niż zwykle. Podobnie w Urzędzie Stanu Cywilnego. "Prace nad nowymi rozwiązaniami trwały dwa lata, a testy systemu przeprowadzamy od ponad pół roku - przekonuje Marcin Malicki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Uważamy, że jesteśmy dobrze przygotowani.

Oczywiście wszystko od poniedziałku może zadziałać, ale... może lepiej w tych pierwszych dniach nie wybierać się do urzędu, jeśli nie ma takiej konieczności? "Aż tak sprawy nie stawiamy - odpowiada Popiołek - Apelujemy jednak do mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość".

Ludzie boją się nowych dowodów

Kolejną zmianą są nowe dowody osobiste, które będą wydawane również od 1 marca. Na dokumencie nie będzie adresu zameldowania. Dzięki temu też ma być łatwiej. "W przypadku zmiany adresu zameldowania nie trzeba będzie od nowa wyrabiać dowodu" - przekonuje MSW. Krakowianie jednak panicznie boją się nowych dowodów. "Przychodzą do nas ludzie, którzy w ostatniej chwili chcą wymieniać dowody według starych zasad, tak aby były ważne jeszcze przez 10 lat - mówi nam jedna z urzędniczek magistratu - Podają różne powody. Albo przypadkowe zniszczenie dokumentu, albo nieaktualne zdjęcie."

"Faktycznie, przychodzą do nas takie osoby - potwierdza dyrektor Popiołek - Nie jest bowiem wykluczone, że niektóre instytucje, na przykład oddziały banków, będą honorowały dowody bez adresu. Nie jest powiedziane, że będą miały bezpośredni dostęp do bazy i zweryfikują klienta na podstawie numeru PESEL".

Tu MSW również zapewnia, że nie będzie problemu. Skonsultowało bowiem sprawę ze Związkiem Banków Polskich, który deklaruje, że przy załatwianiu kredytu lub zakładania konta wystarczy podpisanie stosownego oświadczenia. Różnych instytucji jest jednak tak dużo, że trudno ocenić, które z nich będą robiły problemy, a które nie. W skrajnym przypadku potrzebne będzie zaświadczenie o meldunku, które nie tylko trzeba będzie specjalnie pobrać, ale też za nie... zapłacić kilkanaście złotych.

Co ważne, problem nie będzie dotyczył wszystkich. Nie wszyscy bowiem muszą wymieniać dowody osobiste teraz. Mogą to zrobić po upływie terminu ważności, czyli nawet... za kilka lat.

 

 

 

(Maciej Skowronek/ko)

Obserwuj autora na Twitterze: