|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Stabilizuje się sytuacja w Małopolsce. Woda w rzekach opada. RELACJA NA ŻYWO

Opady w woj. małopolskim maleją, stany alarmowe przekroczone są na 11 wodowskazach, a ostrzegawcze - na 15 – wynika z informacji zaprezentowanych w piątek wieczorem w urzędzie wojewódzkim, podczas sztabu kryzysowego.. Relacja na bieżąco w serwisach informacyjnych Radia Kraków!

fot: Marek Mędela

7.00 - Małopolska Straż Pożarna prowadzi aktualnie ok. 100 interwencji związanych z podtopieniami i wypompowywaniem wody z zalanych terenów. Jak informują strażacy - sytuacja się już znacznie poprawiła. W nocy przybyło tylko 7 nowych zgłoszeń w Małopolsce. W ciągu ostatniej doby Małopolska Straż Pożarna interweniowała w sumie 692 razy.

 

6.00 - Poprawia się sytuacja, związana z podtopieniami i ulewami. Fala powodziowa przeszła już przez Kraków - woda w regionie opada. Strażacy nadal mają bardzo dużo pracy. Tylko wczoraj zanotowano przeszło 1300 interwencji straży pożarnej. W Małopolsce strażacy usuwają skutki podtopień. Najgorsza sytuacja była wczoraj w rejonie Gorlic, Szerzyn, Tuchowa i na krakowskim Bieżanowie.

===

22:55 Do północy – jak zapowiedział przedstawiciel firmy Tauron – wszyscy mieszkańcy Małopolski powinni mieć prąd. W piątek dostaw energii pozbawionych było jeszcze ok. 560 klientów regionu.

22:30 Strażacy w małopolskich miejscowościach w dalszym ciągu walczą z podtopieniami. Trudna sytuacja występuje m.in. w Proszowicach, Majkowicach i Kucharach. W samym powiecie proszowickim PSP w ciągu ostatniej doby wyjeżdżało do podtopień ponad 150 razy. Podtopienia posesji i zalane uprawy widoczne są także w sąsiednich Majkowicach, czy Igłomi-Wawrzeńczycach w powiecie krakowskim. Woda zalała także boisko klubu sportowego Szreniawa Koszyce. W samych Proszowicach strażacy bronili w piątek MOSiR-u i oczyszczalni ścieków.

22:05 Zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w najbliższych dniach pogoda w regionie będzie się poprawiała. Najbliższe intensywniejsze opady spodziewane są na wtorek. W ciągu najbliższej doby ma spaść poniżej 10 mm deszczu, a w niedzielę – do 15 mm. W tej chwili w województwie nie ma ostrzeżeń meteorologicznych ani hydrologicznych.W Małopolsce sytuacja stabilizuje się. Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, choć na niektórych występują utrudnienia.

21:15 Fala powodziowa na rzece Białej przeszła niedawno przez podtarnowska Gminę Pleśna. Nie obyło się bez podtopień pojedynczych gospodarstw m.in. w miejscowości Woźniczka - ale strażakom tak w gminie Pleśna jak i Ciężkowice oraz Tuchów udało się powstrzymać Białą przed wyrządzeniem poważniejszych szkód. Rzeka opada - a dziś jej stan np. w Ciężkowicach był wyższy od wczorajszego o 30 centymetrów. Na terennie powiatu brzeskiego 9 zastępów ochtoniczej straży pożarnej broni przed zalaniem przepompownie w Kwikowie w gminie Szczurowa. Na Powiślu Dąbrowskimsytuacja jest opanowana - straty są jednak duże, trwa wypompowywanie wody.

20:42 Sytuacja pogodowa w Małopolsce poprawia się z godziny na godzinę. Prognozy także są optymistyczne - jutro pogoda powinna się poprawić. W sobotę będzie pochmurno, do południa bez opadów, po południu możliwy przelotny deszcz.Temperatura wyniesie nawet 22 stopnie Celsjusza.

20:10  Poziom wody we wszystkich największych rzekach na Sądecczyźnie nadal utrzymuje się w strefie stanów wysokich, ale nigdzie nie ma przekroczonych stanów ostrzegawczych. Kolejni wójtowie odwołują też pogotowie przeciwpowodziowe. Nie obowiązuje ono już w gminach: Łabowa, Nawojowa i Grybów. Został także odwołany alarm powodziowy w mieście Grybów, gdzie został ogłoszony w piątek o 3 nad ranem, gdy woda w rzece Biała osiągnęła cztery metry wysokości. Alarm powodziowy odwołano także w Gorlicach i gminie Biecz. Przypomnę, że to w gminie Biecz była najtrudniejsza sytuacja na ternie powiatu gorlickiego - miejscowe potoki wystąpiły z koryt i zagrażały domom oraz trzem szkołom, w których odwołano zajęcia. W powiatach nowosądeckim, gorlickim oraz w mieście Nowy Sącza nadal jednak obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. To związku z zapowiedziami synoptyków o przelotnych opadach deszczu, które mogą wystąpić nocą. Poza tym urzędnicy obawiają się osuwisk, ponieważ ziemia jest już bardzo nasiąknięta.

19:39  Wciąż o pół metra przekroczony jest stan alarmowy na Rabie w Proszówkach koło Bochni. Ale poziom wody sukcesywnie opada. Podobnie jest na Wiśle i Sole na zachodzie Małopolski. W Krakowie poziom Wisły również opada - wieczorem - według krakowskich służb - ma spaść poniżej stanu alarmowego.

19:16 Wciąż niebezpiecznie wysoki jest poziom rzeki Białej w rejonie Tarnowa. O ponad pół metra przekarcza stan alarmowy i rośnie. Rośnie też poziom Wisły w Szczucinie. Nie przekroczył na razie stanu alarmowego - ale to kwestia czasu. W weekend ma tamtędy przejść fala kulminacyjna

18:47 Jak informuje IMGW, opady deszczu, które od początku tygodnia utrzymywały się nad południową i południowo-wschodnią Polską, przeważnie zanikły. Silniejsze opady deszczu, w tym też burze, dzisiaj występować będą jedynie miejscami nad woj. podkarpackim - zwłaszcza w jego północno-wschodniej i wschodniej części, a także na wschodzie i południowym wschodzie woj. lubelskiego.

18:10  W działaniach związanych z usuwaniem skutków podtopień na południu Polski biorą udział tysiące strażaków, policjantów i żołnierzy. Fala wezbraniowa przemieszcza się z Małopolski na wschód i północ Polski. Sytuacja jest stabilna, jednak wciąż możliwe są lokalne podtopienia - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Minionej doby w ponad trzech tysiącach interwencji brało udział 18 tysięcy funkcjonariuszy Państowej Straży Pożarnej oraz OSP.

17:45  Alarm powodziowy odwołał po południu w powiecie bielskim starosta Andrzej Płonka. To efekt poprawy pogody w regionie. pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.. Sukcesywnie obniżają się poziomy wód w rzekach. Na południu województwa śląskiego nie są już przekroczone stany alarmowe. W zachodniej części Małopolski, która sąsiaduje z południem woj. śląskiego, nadal obowiązuje alarm powodziowy w Oświęcimiu i w gminach powiaty oświęcimskiego. Soła przekracza tam poziom alarmowy o 52 cm (512 cm), a Wisła ostrzegawczy o 129 cm (459 cm).

17:10 Powódź może mieć wpływ na przebieg niedzielnych wyborów. Niewykluczone, że na niektórych zalanych terenach Małopolski obwodowe komisje wyborcze zostaną przeniesione w inne miejsce. Ostateczna decyzja w sprawie siedzib komisji na terenach popowodziowych na razie nie zapadła.

16:40 Szczęście w nieszczęściu - część psów z zalanego schroniska w Borku koło Bochni znalazła nowe domy. Ludzie, którzy zgłosili się do pomocy, nie potrafili się rozstać z nowymi przyjaciółmi.

 

16:14  Ratownicy krynickiej grupy GOPR odradzają wyprawy w Beskid Sądecki i Niski. Wezbrane potoki oraz rzeki górskie uniemożliwiają w niektórych miejscach przejście przez szlak.Tak jest m.in. na niebieskim szlaku prowadzącym z Łomnicy Zdrój do Hali Łabowskiej

 

15:55  Wieczorem poziom Wisły w Krakowie powinien spaść poniżej stanu alarmowego - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Od wczoraj w całym mieście w akcję przeciwpowodziową było zaangażowanych 250 osób - strażacy, żołnierze, policjanci, harcerze i sami mieszkańcy. Wydano około 60 tysięcy worków z piaskiem.

15:37

 

15:20  Auta stoją na dojeździe do Bielan - zarówno od strony bramek w Balicach, jak i od węzła zakopiańskiego. Jak informuje policja - nie doszło do żadnego wypadku, prawdopodobnie kierowcy... przyglądają wezbranej Wiśle na stopniu wodnym Kościuszko. Najnowszych wieści z dróg - proszę słuchać w popołudniowych autoserwisach Radia Kraków.

15:05 Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie informuje, że stan Wisły na Bielanach wynosi w tej chwili 556 cm. Fala kulminacyjna zaczęła przechodzić przez Kraków dziś w w nocy. Według informacji, jakie ma Rządowe Centrum Bezpieczeństwa - jutro i w niedzielę fala przejdzie przez teren powiatu dąbrowskiego. Rozsyłane sa ostrzeżenia dla mieszkańców.

 

14:43 Około 40 strażaków wciąż walczy ze skutkami ulew w Brzeszczach koło Oświęcimia. Strażacy pompują wodę z rozlewisk, które

tworzą się, ponieważ powyżej stanu alarmowego zamykają się śluzy, którymi do Wisły płyną lokalne potoki. Akcja może potrwać jeszcze kilka dni.

 

14: 38 Na Wiśle na wodowskazie w Jawiszowicach wciąż przekroczony jest stan alarmowy. Radosław Szot, burmistrz Brzeszcz uspokaja jednak, że sytuacja powoli się poprawia.

 

14:15 - Fala wezbraniowa na Wiśle jutro i w niedzielę dotrze na wschód naszego regionu! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert i wysyła powiadomienia SMS do mieszkańców

 

13:51 - PKP objęło szczególnym nadzorem most kolejowy na Wiśle w Krakowie. Przebudowywaną obecnie przeprawę zabezpieczają strażacy, policjanci i pracownicy firmy budowlanej, która buduje nowy most. Problemem nie jest wysoki stan wody w rzece, ale to, co po niej pływa. Chodzi zwłaszcza o duże i ciężkie konary drzew. Służby zabezpieczają most, aby nic nie uderzyło w nową konstrukcję. Jak podkreślał dziś minister Andrzej Adamczyk, sama budowa mostu nie jest zagrożona. Podkreślił, że na wypadek podniesienia się stanu wody żołnierze i sprzęt mogą dotrzeć do Krakowa w ciągu czterech godzin i wspierać strażaków i policjantów.

 

13:40 - Fala wezbraniowa na Wiśle jutro i w niedzielę dotrze na wschód naszego regionu! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert i wysyła powiadomienia SMS-owie do mieszkańców. Dziś fala kulminacyjna przechodzi przez Kraków. Jutro przewidziana jest w powiatach tarnowskim i dąbrowskim. Rządowe centrum apeluje o nie zbliżanie się do rzek i stosowanie się do poleceń służb.

13:31 - Służba więzienna zgłosiła już pół tysiąca osadzonych gotowych do pracy. Część już pracuje na zalanych terenach, gdzie będzie przechodziła dzisiaj fala kulminacyjna - poinformował w piątek w Krakowie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

13:23 - Rzeka Biała dalej groźna! W powiecie tarnowskim wszystkie siły i środki skierowane są na ratowanie domów w pobliżu tej rzeki. Fala wezbraniowa na Białej minęła już Ciężkowice. Mimo że podtopiła dużo więcej terenów niż wczoraj to nie ucierpiały żadne domy i strażakom udało się uchronić najbardziej zagrożone miejsce. Teraz akcja ratunkowa przesuwa się w kierunku Tuchowa

Fala na Białej przechodzi właśnie przez Siedliska i Lubaszową. Zamknięta jest droga wojewódzka w Siedliskach oraz ulica Ryglicka w Tuchowie. Policja i ochotnicy kierują na objazdy. Burmistrz Tuchowa uspokaja jednak, że w miedzywalu rzeki Białej jest jeszcze sporo miejsca i wydaje się, że i dzisiaj uda się uratować Tuchów przed zalaniem. 

W Tarnowie we znaki daje się padający deszcz, który od rana podtopił już kilka posesji, między innymi przy ulicy Nowodąbrowskiej. Zalana jest także ulica Lotnicza. Przy Tuchowskiej strażacy zabezpieczyli domy workami z piaskiem. 

13:07 - 

 

 

12:55 - Nadal zamknięte są ulice na terenie Bieżanowa w rejonie rzeki Drwinki i Serafy. Chodzi między innymi o fragment ulicy Półłanki od strony Rybitw. Jak informują słuchacze Radia Kraków, część kierowców, która być może nie wie o zamknięciu wjeżdża w Półłanki, przez co tworzą się coraz większe korki. Zamknięty odcinek można ominąć wjeżdżając na obwodnicę.

12:33 - 

 

 

12:26 - W Nowym Sączu prezydent wprowadził dziś rano alarm powodziowy, ale sytuacja w mieście się stabilizuje. Poziom wody w sądeckich rzekach zaczął opadać. W Kamienicy jednak wciąż o 40 cm przewyższa stan alarmowy. "Wszystkie podtopienia, które miały miejsce do tej pory wynikały z przesiąkniętego gruntu, żadna rzeka nie wylała" - mówi Krzysztof Setlak dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzani Kryzysowego w Nowym Sączu

12:05 - 

 

 

12:00 - Cały czas zamknięty jest fragment trasy kolejowej z Tarnowa do Krynicy. W Ptaszkowej przebudowywany jest 100-letni wiadukt. Miał on już być dzisiaj przejezdny, ale ze względu na złą pogodę, firma budowlana poprosiła o dodatkowy dzień na dokończenie remontu. Na miejscu pasażerowie muszą się przesiąść do zastępczych autobusów.

11:56 - Alarm powodziowy w Bieczu. W trzech szkołach na terenie gminy odwołano zajęcia. Budynkom groziło zalanie przez wezbrane wody miejscowych rzek i potoków. ZOBACZ ZDJĘCIA

Fot. Anna Guzik

11:53 - 

 

 

11:51 - Służby monitorują sytuację na kolei. Problemy cały czas występują w Krakowie. Miedzy stacjami Kraków Główny a Kraków Płaszów, gdzie budowany jest wiadukt kolejowy, pociągi jeżdżą z prędkością do 20 kilometrów na godzinę. Przez to mogą zdarzyć się opóźnienia. Sieć kolejowa nie została zalana. Maszyniści cały czas obserwują sytuację na torach.

11:39 - Niebezpiecznie rośnie również poziom Dunajca. Gmina Wierzchosławice wprowadziła stan pogotowia przeciwpowodziowego. Osoby mieszkające w międzywalu Dunajca w m. Bobrowniki Małe, zostały poinformowane przez jednostki OSP o podnoszącym się stanie wód.

11:36 - Zamknięta przez policję ul. Półłanki od przystanku Bazarowa do Złocienia. Linie 125,163 kierowane do przystanku Nad Drwiną.

11:34 - 120 żołnierzy z krakowskich jednostek oraz Wojsk Obrony Terytorialnej przyjechało do krakowskiego Bieżanowa. Żołnierze napełniają worki z piaskiem i umacniają wały.

11:27 - Ratownicy krynickiej grupy GOPR odradzają wyprawy w Beskid Sądecki i Niski. Wezbrane potoki oraz rzeki górskie uniemożliwiają w niektórych miejscach przejście przez szlak. Tak jest m.in. na niebieskim szlaku prowadzącym z Łomnicy do Łabowskiej Hali.

11:22 - Fala wezbraniowa przechodzi właśnie przez Ciężkowice w powiecie tarnowskim. Kolejny dzień strażacy i służby z tego regionu walczą o uratowanie tej południowej części powiatu tarnowskiego. Fala przechodząca przez Cięzkowice jest o 30 cm wyższa niż wczoraj. W gotowości są służby w gminie Tuchów. Woda zalała już tam drogę wojewódzką w Siedliskach, trasa jest nieprzejezdna. Zamknięta została ulica Ryglicka w Tuchowie i droga koło mostu w Burzynie.

11:00 - Władze Biecza w powiece gorlickim ogłosiły alarm przeciwpowodziowy. Rzeka Biała w Klęczanach przekroczyła 380 centymetrów i osiągnęła stan alarmowy. Woda zagraża trzem szkołom na terenie gminy m.in. we wsi Libusza i dlatego odwołano w nich zajęcia. 

10:36 - W gm. Tuchów ponownie zamknięta jest droga wojewódzka w Siedliskach. Fala na rzece Białej przechodzi przez Ciężkowice.

10:32 - Pracownicy krakowskiego schroniska dla zwierząt wolą być przygotowani na ewentualną ewakuację. Już teraz apelują do mieszkańców o przygarnięcie psów do domów tymczasowych. Dziś wydawanie zwierzaków w Schronisku przy ul. Rybnej 3 potrwa do godz.18.00.  

10:30 - Rzeki zalewają drogi we wschodniej Małopolsce. Wezbrana Ropa zalewa drogę krajową 28 z Gorlic do Jasła. W Bieczu na moście przejezdny jest tylko jeden pas. Na przeprawie worki z piaskiem układają strażacy. Ruch jest możliwy tylko jednym pasem. To nie są jedyne utrudnienia w okolicach Gorlic. Nieprzejezdne są również odcinki dróg wojewódzkich i powiatowych w Bobowej, Binarowej i Libuszy. W gminie Ciężkowice rzeka Biała przelała się przez drogę z Ciężkowic do Kąśnej. Biała zalewa też na drogę wojewódzką w Pławnej, służby zorganizowały objazdy drogą wojewódzką w kierunku Łużnej. Służby nie wykluczają też zamknięcia mostu na Białej w Tuchowie.

10:21 - W Myślenicach odwołano alarm i pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom rzeki Raby i lokalnego potoku przepływającego przez miasto opada i już nie stanowi zagrożenia. Alarm powodziowy wciąż jednak obowiązuje na terenie powiatu myślenickiego. Ale jak informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, lada chwila zostanie odwołany. Woda tym razem nie wyrządziła poważniejszych szkód na terenie powiatu myślenickiego. Woda zalała kilka dróg, na jedną osunęła się ziemia. Były też podtopienia. W ciągu ostatniej doby strażacy z państwowej straży interweniowali około stu razy. Do tego dochodzą wyjazdy strażaków-ochotników.

10:06 - 

 

 

10:00 - Rzeka Ropa wylała na DK28. Zalany jest pas ruchu w kierunku Nowego Sącza. Ruch odbywa się wahadłowo. Obowiązuje ręczne kierowanie ruchem!

9:39 - Stan rezerwy powodziowej na zbiornikach Świnna Poręba, Dobczyce i Czorsztyn - informują Wody Polskie. Nie powinno być jednak zagrożeń powodziowych

9:32 - W Oświęcimiu poprawia się sytuacja powodziowa. Powoli opadają wody w Sole i Wiśle. Zrzuty z zapór w Czańcu i Goczałkowicach są pod kontrolą, na razie nie są planowane większe przepływy. W mieście obowiązuje jednak alarm przeciwpowodziowy. Najtrudniejsza sytuacja jest w dzielnicy Kamieniec. Tam przecieka wał przeciwpowodziowy. Na miejscu są strażacy ochotnicy, którzy zabezpieczają nieszczelne miejsce workami z piaskiem i pompują wodę z powstających rozlewisk. Podobnie jest w gminie Brzeszcze, gdzie już trzecią dobę strażacy pompują wodę przez koronę wałów Wisły w Jawiszowicach.

9:29 - Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków i nie wyrządza szkód. Na wałach jest 170 cm "zapasu" - informuje straż pożarna.

9:24 - 

 

 

9:22 - 250 osób tylko Krakowie jest teraz zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową. To strażacy, żołnierze, policjanci i harcerze. W wielu miejscach pracują też mieszkańcy. Poziom Wisły od poranka powoli opada. Poziom rzeki obniża się o kilka centymetrów na godzinę.

9:12 - 

 

 

9:00 - W całym powiecie nowosądeckim wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy kolejny dzień są wzywani do wypompowywania wody z podtopionych budynków. Tendencja wzrostowa utrzymuje się niestety na rzece Kamienica, która osiągnęła poziom alarmowy. Stan wody zaczął z kolei opadać na potoku Łubinka, ale wciąż jest to stan ostrzegawczy. Na szczęście żadna z sądeckich rzek nie wylała. Lokalnie występują podtopienia. Miejskie centrum zarządzania kryzysowego wydało do tej pory już półtora tysiąca worków z piaskiem.

8:50 - Do tej pory z miejskiego magazynu przeciwpowodziowego wydano 12 tys.worków z piaskiem oraz 172 tys. pustych worków. Piasek do zabezpieczenia posesji rozwożono po całym Krakowie. Wczoraj o godzinie 19:00 zakończyło się zabezpieczanie bram przeciwpowodziowych wzdłuż bulwarów. Z magazynu przeciwpowodziowego ZDMK wydano strażakom 90 proc. pomp. Sytuacja się stabilizuje, ale wciąż prowadzone są czynności związane z odprowadzeniem wody z posesji i piwnic.

8:43 - O 9:00 rozpocznie się kolejne posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Krakowie. Do Małopolski przyjechali najważniejsi politycy, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Morawiecki odwiedził najbardziej poszkodowane tereny w regionie. Obiecał pomoc w odbudowie zniszczeń. Podziękował też wszystkim za zaangażowanie.

8:37 - Najwięcej interwencji straży pozarnej w związku z powodzią w ciągu ostatniej doby było w województwie małopolskim - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Łącznie we wszystkich zagrożonych województwach strażacy interweniowali już 3380 razy, w Małopolsce 1349. "Dziś rano najbardziej zagrożona była i nadal jest Małopolska i południowe powiaty województwa śląskiego" - mówił Brudziński.

8:30 -  Woda zalała krakowski Bieżanów, mimo że od kilku lat działa tam zbiornik retencyjny, wybudowany za unijne pieniądze. Mieszkańcy skarżyli się, że nie spełnia swojej roli, bo i tak rzeka Serafa podtopiła okoliczne tereny. "Wszystko działa prawidłowo" - przekonuje Małgorzata Sikora, szefowa Wód Polskich w Krakowie. Jak wyjaśnia, bieżanowski zbiornik jest pierwszym z pięciu projektowanych. Dodatkowo w Bieżanowie są niekorzystne warunki geologiczne.

8:16 - 

8:14 - Ulica Półłanki jest zamknięta na odcinku od ul. Sucharskiego do ul. Agatowej. Brak możliwości przejazdu od ul. Podbipięty w kierunku ronda przy moście Wandy. Objazd ulicą Odmętową. Policja pomaga kierować ruchem na rondzie Grunwaldzkim.

8:11 - 

8:07 - 

8:00 - Ponad 3300 razy interweniowali strażacy w ciągu minionej doby. Rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak poinformował, że najwięcej pracy mundurowi mieli na południu Polski: w województwach małopolskim, śląskim i podkarpackim. Strażacy tylko wczoraj wypompowywali wodę z prawie dwóch tysięcy budynków, w ponad pięciuset przypadkach z zalanych odcinków dróg. Podczas prowadzonych wczoraj działań rannych zostało dwóch strażaków.

7:35 - Deszcz nie odpuszcza i wciąż podnosi się poziom wody w rzekach na Sądecczyźnie. Kamienica osiągnęła już stan alarmowy, ostrzegawczy jest natomiast na potoku Łubinka, a na Dunajcu wysoki. Strażacy od godziny 4 rano 10 razy byli wzywani do wypompowywania wody z zalanych piwnic. Ewakuacja mieszkańców nigdzie na szczęście nie była konieczna. Nie ma też utrudnień na drogach. 

7:27 - W Borku koło Bochni trzeba było ewakuować zwierzęta ze schroniska. Pracownicy zaapelowali do miłośników czworonogów, aby zaopiekowali się psami i kotami. Odzew był błyskawiczny. 68 psów i trzy koty znalazły szybko tymczasowe domy.

7:18 - 

 

 

7:16 - Powoli opada woda także w Sole. W Oświęcimiu cały czas rzeka przekracza stan alarmowy, ale woda się nie podnosi. Bardzo dobra informacja także dla mieszkańców Zatora - woda w Skawie opadła minimlanie poniżej stanu alarmowego! 

7:07 - W Małopolsce stabilizuje się stan wód w rzekach. Stan alarmowy cały czas w wielu miejscach jest przekroczony, ale służby uspokajają. Fala wezbraniowa przechodzi przez Wisłę w Krakowie. Woda w Wiśle na Bielanach przekracza stan alrmowy o około 60 cm. Ale jest dobra informacja - stan wody powoli, ale jednak opada. Największa fala miała - według prognoz służb - przechodzić przez miasto około godziny 8.00. Już wiadomo, że ta największa fala przeszła. Poziom wody obniżył się o 2 cm w stosunku do najwyższego dziś odczytu.

7:00 - 

 

 

6:50 - 

 

 

6:46 - 

 

 

6:44 - Obowiązuje zakaz wstępu na Bulwary Wiślane.

fot: Maciej Dudek

6:34 - 

6:32 - Ważna informacja dla pasażerów krakowskiego MPK. Z powodu zalania pętli linia autobusowa 123 kursuje z pominięciem Lesiska.

6:23 - W zachodniej Małopolsce najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Brzeszcz koło Oświęcmia. Tam fala kulminacyjna już przeszła - wczoraj późnym popołudniem. Woda zgromadziła się przede wszystkim w tak zwanych nieckach bezodpływowych. To obniżenia terenu powstałe w wyniku szkód górniczych. Gromadząca się w nich woda zagraża budynkom i rozlewa się na pola.

6:15 - Kolejne posiedzenie wojeódzkiego sztabu kryzysowego zaplanowano dziś w Krakowie na godzinę 9:00. Najważniejsi politycy - z premierem Mateuszem Morawieckim - przebywają w Małopolsce. Morawiecki odwiedził najbardziej poszkodowane tereny w regionie. Obiecał pomoc w odbudowie zniszczeń i podziękował wszystkim za zaangażowanie.

6:07 - 

6:05 - Po nocnych opadach deszczu ponownie podniósł się poziom wody w rzece Białej na terenie powiatu tarnowskiego. Stan alarmowy przekroczony jest w Pławnej, Ciężkowicach, Tuchowie i Tarnowie. Kolejna fala zbliża się do Ciężkowic - ponownie zalane zostały tam obiekty sportowe i budynki dwóch firm. Burmistrz Ciężkowic ocenia, że Białą najwyższa fala przejdzie przez miasto mniej więcej o 8:00. Od wczorajszego popołudnia, wieczorem i przez całą noc strażacy, policja i wojsko, wspólnie z mieszkańcami przy pomocy pomp i worków z piaskiem zabezpieczali wały, drogi oraz domy.

6:02 - 

 

 

6:00 - 

 

 

5:59 - W Krakowie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Najgorsza sytuacja była wieczorem w krakowskim Bieżanowie, gdzie wylały lokalne rzeki - Serafa i Drwinka.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(RK/PAP/krakow.pl/ko)

100%
0%